OZ PZG realizuje projekt "Migiem na majka" o którym rozmawiam z Piotrem Klimkiem, jego pomysłodawcą.
Pożyteczni
Odwiedziłam siedzibę Stowarzyszenia Tęczowy Dialog ze Stargardu gdzie rozmawiałam z Magdaleną Sawicką - Bartosik i Elżbietą Ciukszą. Warto posłuchać tej rozmowy.
Pożyteczni
Inku Szczeciński Inkubator Kultury ogłasza kolejny nabór do programu mikrogranTY. Mówi Kinga Rabińska.
Organizacje pożytku publicznego (OPP) tworzą stowarzyszenia i fundacje skupiające ludzi działających na rzecz innych osób, zwierząt czy też grup społecznych.
Organizacje pożytku publicznego (OPP) tworzą stowarzyszenia i fundacje skupiające ludzi działających na rzecz innych osób, zwierząt czy też grup społecznych. Poświęcają oni swój wolny czas na rzecz dobra innych. Termin OPP wprowadzony został w Polsce 1 stycznia 2004 przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ze statusem OPP związane są szczególne uprawnienia, ale też i obowiązki. Organizacje te mają np. obowiązek sprawozdawczości, jawności działania oraz kontroli w organizacji, aby wszyscy zainteresowani mogli uzyskać informacje, na co wydane zostały pieniądze przekazywane przez darczyńców. Mimo wielu ograniczeń organizacje pożytku publicznego mają również liczne przywileje, choćby:
użytkowanie nieruchomości na preferencyjnych warunkach,
prawo do otrzymywania 1-proc. podatku dochodowego od osób fizycznych,
zwolnienie od: podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od nieruchomości, opłat od czynności cywilnoprawnych (np. umów), opłat skarbowych i sądowych w odniesieniu do prowadzonej działalności pożytku publicznego.
W Polsce zarejestrowanych jest około 8 tys. Organizacji Pożytku Publicznego.