Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
Pożyteczni
Pożyteczni
Oddział Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych i Urząd Miasta Szczecin oraz Technopark Pomerania zrealizowali partnerski projekt pn. „Głusi w przestrzeni publicznej II”, który miał na celu zwiększenie świadomości obywatelskiej osób z wadą słuchu i budowanie dla Głuchych przyjaznej przestrzeni publicznej. Projekt był finansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Gminy Miasto Szczecin. W projekcie „Głusi w przestrzeni publicznej II” przygotowano przewodnik internetowy po urzędach (Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego i Urząd Miasta Szczecin), połączony z opisami uproszczonych ponad 70 spraw, które będą mogli samodzielnie załatwić w tych urzędach. Dodatkowo specjaliści z wymienionych firm i instytucji przeprowadzili prelekcje związane tematyką projektu (np. świadczenia pieniężne, zasiłki – MOPR, przydział lokali mieszkalnych – ZBiLK, bilet elektroniczny, ulgi, gospodarcze zajęcie pasa drogowego – ZDiTM i współpraca z informatykami i informatycznymi firmami – Technopark Pomerania).
Warto podkreślić, że w ramach projektu autobusy i tramwaje ZDiTM, poruszające się po terenie Szczecina i sąsiadujących z miastem gmin zostały wyposażone w zafoliowane ulotki informujące o tym jak kierowca-motorniczy powinien postępować z Głuchym w sytuacji kryzysowej. Zbyt często zdarzają się sytuacje, w których Głusi nie są informowani o zmianach w kursowaniu pojazdów lub kiedy zagrożone jest ich życie; bo prowadzący pojazdy miejskie nie wiedzą jak się komunikować z osobą z wadą słuchu. Specjaliści Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie zorganizowali warsztaty dla Głuchych z zakresu przeciwdziałania przemocy i przez 11 miesięcy 2016 roku działał punkt konsultacyjny w Ośrodku Interwencji Kryzysowej z dyżurem tłumacza języka migowego.
Dzięki wsparciu specjalistów z Technoparku Pomerania niesłyszący informatyk i filmowiec mógł współtworzyć internetowy przewodnik po urzędach. Niesłyszący specjalista zdobył również dużo cennych umiejętności związanych z obsługą nowoczesnego oprogramowania. Dzięki temu strona internetowa projektu została zmieniona w taki sposób, aby była bardziej przejrzysta i czytelna dla odbiorcy. (http://gwpp.pzg. szczecin.pl)
Przeprowadzone zostały szkolenia z zakresu specyfiki komunikowania się niesłyszących dla pracowników MOPR, ZBiLK, ZDiTM oraz partnera biznesowego, czyli Technoparku Pomerania, którego pracownicy powinni również umieć porozumieć się z osobami Głuchymi. W szkoleniach tych wzięło udział 372 pracowników MOPR, ZDiTM, ZBiLK i Technoparku.
Co powinno się zmienić w miejskich instytucjach po zakończeniu projektu?
Podsumujmy.
Osoby z wadą słuchu mają do dyspozycji internetowy przewodnik po UM Szczecin, MOPR, ZBiLK i ZDiTM w Szczecinie, połączony z opisem ponad 70 spraw. Opisane sprawy zostały opatrzone tłumaczeniem na język migowy. Na stronie projektu „Głusi w przestrzeni publicznej II” sprawy urzędowe podzielone są według kategorii (np. mieszkanie, transport, rodzina itp.), a nie jak zwykle według wydziałów, wszystko po to, aby ułatwić wyszukiwanie. Co warto podkreślić jest to produkt uniwersalny w skali miasta. Będą mogli z niego korzystać nie tylko osoby z wadą słuchu, ale także pozostali mieszkańcy Szczecina. Z Przewodnika dowiemy się, jak znaleźć konkretny wydział czy pokój oraz jak powinniśmy przygotować się do załatwienia ważnej dla nas sprawy. Natomiast pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych, Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie oraz Technoparku Pomerania będą lepiej przygotowani do rozmowy z osobami z wadą słuchu, dzięki czemu będą mogli lepiej wykonywać swoją pracę na rzecz niesłyszącego klienta. Dodatkowo autobusy i tramwaje miejskie zostały wyposażone w ulotki, które mają ułatwić kierowcom i motorniczym udzielenie Głuchym pomocy w sytuacji zagrożenia życia.
Dzięki tym projektom Głusi na pewno mogą się poczuć bezpieczniej, ponieważ stają się bardziej świadomymi mieszkańcami Szczecina. Ostatnio na przykład zgłosili potrzebę dostosowania systemu łączności ze stacją pogotowia ratunkowego tak, aby mogli wezwać pogotowie bez pomocy tłumacza języka migowego. Na razie OZ PZG nie może się pochwalić sukcesem w tej kwestii, ale być może uda się to zmienić w przyszłości i doprowadzić do wykorzystania specjalnej aplikacji w telefonie oraz opracowania nowoczesnego systemu komunikatów odbieranych przez dyspozytora pogotowia.
 

Zobacz także

2024-12-11, godz. 14:40 [11.12.2024] Fundacja Rozwoju Integralnego wspiera NGO Projekt „Gamingowe zarządzanie organizacją, profesjonalizacja kompetencji liderów społecznych” zakłada m.in budowanie zespołów powołanych do pozyskiwania… » więcej 2024-11-27, godz. 10:00 [27.11.2024] Pomagaj z Bankami Żywności - Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada W dniach 29 i 30 listopada odbędzie się 28. edycja Świątecznej Zbiórki Żywności organizowanej przez Banki Żywności. Jak co roku darowizny przekazane w… » więcej 2024-11-12, godz. 16:37 [12.11.2024] "Świąteczny stół pajacyka" - akcja Polskiej Akcji Humanitarnej Świąteczny Stół Pajacyka to coroczna akcja charytatywna, podczas której właściciele lokali gastronomicznych przekazują 10% dziennego obrotu na wsparcie… » więcej 2024-11-11, godz. 06:00 [11.11.2024] Barwy Wolontariatu na Pomorzu Zachodnim 2024 Podziękują tym, którzy pomagają na różne sposoby. Wolontariat na Pomorzu Zachodnim ma wiele barw. To dobry moment i wyjątkowe wydarzenie, by podziękować… » więcej 2024-11-10, godz. 17:22 [10.11.2024] 13 listopada „Środa w ŚRODKU” z Centrum Seniora! Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” organizuje spotkanie z Centrum Seniora prowadzonego przez Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych TWIKS… » więcej 2024-10-26, godz. 08:53 [24.10.2024] Koło PSONI w Policach obchodzi w tym roku swoje 25 - lecie Koło PSONI w Policach obchodzi swoje 25 - lecie. W trakcie uroczystej akademii odznaczeni zostali przez Zarząd Główny PSONI w Warszawie medalami Fideliter… » więcej 2024-10-27, godz. 09:13 [19.10.2024] Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i ZA TPD w Szczecinie obchodzi swoje 20-lecie Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i ZA TPD w Szczecinie świętowało swoje 20-lecie. To było 20 lat wsparcia, miłości i zaangażowania w pomoc dzieciom oraz ich… » więcej 2024-10-26, godz. 08:43 [17.10.2024] Koło PSONI w Policach wyróżnione nagrodą Lodołamacze 2024 Praca Koła PSONI w Policach na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych została doceniona na arenie ogólnopolskiej. Spółdzielnia Socjalna "Pożyteczni"… » więcej 2024-10-06, godz. 09:10 [5.10.2024] Polski Związek Niewidomych Okręg Zachodniopomorski zaprosił mieszkańców Szczecina na spacer w goglach 5 października miał miejsce wyjątkowy spacer w goglach w ramach projektu “W ślad bez światła”. Pomysłodawcą był Grzegorz Marciniak muzyk i performer… » więcej 2024-10-04, godz. 16:14 [4.10.2024] Zachodniopomorski Oddział Okręgowy PCK w Szczecinie pomaga ofiarom powodzi W ramach akcji #naRatunekPowódź organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż w Szczecinie udało się zgromadzić ponad 70 palet darów rzeczowych w postaci: chemii… » więcej
12345