Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Wiosna za pasem, działkowicze już działają, przyszła więc i pora na farmerów. Tych wirtualnych również. I tutaj zwolennicy koszenia, siania, nawożenia przy pomocy klawiatury lub pada zazwyczaj automatycznie sięgają po Farming Simulator. Ale co jeśli pojawiła się godna uwagi konkurencja? Na dodatek wyszła z polskiego studia? Pure Farming 2018 wstrzeliło się premierą w przerwę między Farming Simulator 17 a zapowiadaną 19stką dzięki czemu nie musi staczać bezpośredniego pojedynku z gigantem rolniczych symulatorów, a nam daje czas na spokojne zapoznanie się z ich produktem. Z naciskiem na spokojne bo przecież to o to w symulatorach życia na wsi chodzi. Spokój, cisza, kontakt z fauną i florą, piękne okoliczności przyrody i niepowtarzalnej. To podstawy, które w Pure Farming 2018 można spokojnie odhaczyć. Techland i Ice Flames nie próbują tutaj wprowadzić rewolucji w gatunku a jedynie złamać monopol. Czy skutecznie?

Grę do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Techland .
GIERMASZ-Recenzja Pure Farming 2018

Moja Pierwsza Farma to pierwszy z dostępnych trybów gry. Coś w rodzaju kampanii fabularnej tyle że fabuła ogranicza się tu do jednego zdania - odziedziczyłeś zadłużoną farmę po dziadku i teraz spłać kredyt. Ten tryb jest jednocześnie czymś w rodzaju tutoriala. Długieeego tutoriala. Jeżeli nie zetknęliście się wcześniej z symulatorami pracy na wsi to przygotujcie się na długie godziny nauki Drogie Mieszczuchy...

Na szczęście pracować można i w dzień i w nocy bez przerwy na sen jeżeli się chce. Próbowałam zmęczyć swojego farmera ale nic go nie rusza. Chłopak nie śpi i nie je już dwa tygodnie bo pracy na farmie jest sporo. Zaorać, obsiać, nawodnić, ponawozić, skosić, zmagazynować, sprzedać to jedno. Ale jeszcze po drodze a to benzyny w ciągniku zabraknie, a to popsuje się kombajn. Dodajmy jeszcze do tego szklarnie, kurniki, obory i źródła energii odnawialnej i robi się niezła nomen omen orka. Nie zapominajmy o pieniądzach. Jeśli braki finansowe są dla was źródłem zbyt dużego stresu, w trybie swobodnym jest możliwość wybrania zasobności początkowego portfela. A co ambitniejsi mogą spróbować swoich sił w trybie wyzwań, czyli w konkretnych, niedługich zadaniach.

Pure Farming 2018 rewolucji w gatunku nie wprowadza ale jednak dodaje kilka usprawnień i wprowadza farmerstwo w XXI wiek. Nasz farmer zarządza swoim majątkiem dzięki tabletowi. Może kupować maszyny z dostawą do domu. A nawet spojrzeć na swoje tereny z góry dzięki wielozadaniowemu dronowi. Wszelkie statystyki mamy też zawsze pod ręką. Dzięki mapie możemy też szybko teleportować się w wybrane miejsce co w bardzo dużym stopniu ogranicza uciążliwość powolnego jeżdżenia między polami. W życiu na wsi bardzo szybko okazuje się, że "puste przebiegi" to coś za czym farmerzy nie przepadają, czyli strata czasu.

Relaksując się podczas koszenia jęczmienia szybko można zauważyć kilka cech Pure Farming 2018, które nadają naszemu wiejskiemu życiu miłego kolorytu. Po pierwsze: graficznie jest naprawdę dobrze. Po drugie: efekty dźwiękowe są tak realistyczne, że mój pies bywał bardzo podekscytowany odgłosami telewizora. Jak nigdy. Po trzecie: jest z czego wybierać. Kilka map, diametralnie się od siebie różniących. Od wielkich pól w Montanie po malutkie, bardzo urokliwe, górzysto-nadmorskie miejscowości we Włoszech. Do tego jeszcze Kolumbia, Japonia i opcjonalnie Niemcy. W każdym z tych krajów zupełnie inny rodzaj pracy bo jednak uprawianie ryżu różni się pracy na plantacji kawy, oliwek czy kapusty.

W każdym zestawie komplementów pojawia się jednak jakieś "ale" i Pure Farming 2018 się przed tym nie ustrzeże. Najbardziej rzucająca się w oczy jest praca kamery - ten temat jakby został potraktowany nieco po macoszemu. W rezultacie łatwiej jest obserwować swoją pracą na polu na minimapie niż porządnie rozglądnąć się siedząc w kabinie ciągnika czy zobaczyć cokolwiek w lusterkach. Paradoksalnie też, jak na symulator pracy farmera, Pure Farming 2018 graficznie przedstawia się tak dobrze, że... chciałoby się jeszcze lepiej. Pierwszy plan świetnie ale dlaczego tło już wygląda słabo? Podobnie jest z innymi elementami - liźnięcie tematu sprawia, że chciałoby się lepiej i więcej. Jest jakiś ruch samochodowy na ulicy ale czym jest kilka czy kilkanaście samochodów dziennie? Pojawiają się inni farmerzy ale zazwyczaj stoją w miejscu gapiąc się przed siebie. Misje poboczne? Świetnie. Nawet są dość zróżnicowane ale ta minimalnie zarysowana fabuła aż krzyczy żeby ją nieco pociągnąć dalej. Rewelacyjnie odwzorowane maszyny rolnicze? Podziwiam tylko czemu jest ich tak mało?

Pure Farming 2018 ma naprawdę wiele do zaoferowania. Być może stwierdzenie, że jest to lepsza propozycja niż Farming Simulator jest jeszcze na wyrost ale Giants Software na pewno poczuli oddech konkurencji na plecach. Konkurencji, która jest naprawdę blisko i być może w przyszłości dotychczasowego dyktatora zdetronizuje. Twój ruch Farming Simulatorze.
 

Zobacz także

2023-01-28, godz. 06:00 Fire Emblem Engage [Switch] "To jeszcze sprawdzę grotę i pozbieram "fragmenty więzi", nakarmię maskotkę, później farma i zbieractwo tam, odwiedzę wieżę wyzwań, złowię ryby, przygotuję… » więcej 2023-01-28, godz. 06:00 Risen - konsolowy port oryginalnej gry [Xbox Series X] Gdy Risen (wtedy kolejna gra twórców kultowego Gothica) miał swoją premierę, to Giermasz jeszcze nie istniał... Więc oczywiście nie było naszej recenzji… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 One Piece Odyssey [PlayStation 5] Ta historia rozpoczęła się w 1997 roku - i trwa dalej, choć twórca mangi (komiksu) Eiichirō Oda nie spodziewał się, że tyle lat po debiucie jego opowieść… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 Monster Hunter Rise [Xbox Series X] Jeśli chodzi o recenzję dotyczącą rozgrywki, mechanik, rozwiązań i implementacji tego wszystkiego, to w tej tego nie znajdziecie. Kompleksowo Monster Hunter… » więcej 2023-01-14, godz. 06:00 Somerville [Xbox Series X] Gdy wiesz, że za grę odpowiadają ludzie powiązani z takimi tytułami jak Limbo i Inside, to możesz zakładać, że otrzymasz produkcję głęboką, wciągającą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Blacktail [PlayStation 5] Czy mitologia słowiańska może być dobrym tematem na grę? Mamy wiele udanych produkcji czerpiących garściami z zachodnich kultur, ale co z tą najbliższą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Tactics Ogre: Reborn [PlayStation 5] Czy można zrobić remaster remake'a? Podchwytliwe nieco pytanie - więc wyjaśnijmy może, że remake, to jak sama nazwa wskazuje zrobienie gry na nowo, na szkielecie… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Marvel's Midnight Suns [Xbox Series X] To jedna z tych produkcji, do których nie można podchodzić uprzedzonym. W komentarzach pod jej zapowiedziami było sporo marudzenia, że "co to za karty, że… » więcej 2022-12-17, godz. 06:00 Need for Speed: Unbound [Xbox Series X] Idealny start, zapach palonej gumy roznosi się po dzielnicy i ruszając z szóstej pozycji już po chwili siedzę na zderzaku drugiego w stawce Lamborghini Murciélago… » więcej 2022-12-17, godz. 06:00 The Callisto Protocol [Xbox Series X] Jedna z głośniejszych premier tego roku. To na pewno. Duchowy następca Dead Space? Tu już bym się kłócił. Horror? Owszem. Chwilami. Na pewno jednak solidna… » więcej
12345