Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Syberia: The World Before
Syberia: The World Before
Syberia to klasyka, Syberia to przeszłość... można by powiedzieć i twórcy serii starają się to myślenie odmienić. Czy słusznie? Oto jest pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć. Gra kojarzy się z klasykami z gatunku point & click. I gracze powoli odnoszą wrażenie, że ten gatunek przeszedł do historii. Bo jest obecnie niszą. Nie zmienia to faktu, że można się przy nowej Syberii bawić nieźle. Albo nawet momentami bardzo dobrze. Nie wiem jednak, czy to nie mowa przeszłości - rodzaj rozgrywki, do którego warto wracać jedynie z sentymentem i bez potrzeby produkowania nowych pozycji.

Grę do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Koch Media Poland
GIERMASZ-Recenzja Syberia The World Before

W Syberia: The World Before standardowo najważniejsza jest historia, dlatego przedstawię jej zarys. Najważniejszą jej bohaterką jest Kate Walker. Ale twórcy zapewnili nam również rozgrywkę kontrolując Dana Roze. Znajdujemy się kilka lat po wydarzeniach z trzeciej części gry. Głównym zadaniem Kate jest znalezienie jak najwięcej informacji o Danie. I tak wyruszamy w podróż - podróż, która jest już swoistym symbolem serii. W poznaniu historii pomogą nam liczne retrospekcje, które zaserwowali nam twórcy gry. Co ważne podkreślenia, historia jest dosyć ciekawa. Może nie tak bardzo, jak w poprzednich częściach Syberii, ale fabuła daje radę.

To klasyczna przygodówka, w której naszym głównym celem jest klikanie i szukanie przedmiotów. Musimy więc cierpliwie przeglądać kartki, listy, napisy, tabliczki, opisy, przyglądać się przedmiotom i innym poszlakom. Oczywiście nie można zapominać o słuchaniu dialogów i rozwiązywaniu zagadek. To kolejna domena serii Syberia. Oprawa graficzna? Ciekawa - momentami barwna, innym razem przytłaczająca, a jeszcze w innym przypadku stonowana. Jest odpowiednia, ale nie mogę zgodzić się z recenzentami, że to majstersztyk. Jak na 2022 rok, to jest po prostu okej. Co ważniejsze niż grafika, twórcy świetnie prowadzą gracza przez historię. Dialogi są czytelne i nie pogubiłem się w trakcie gry w tym, na jakim etapie rozgrywki jestem.

Dużym plusem jest większa przystępność tytułu. W jakiś sposób trzeba było jednak wykonać ukłon w kierunku nowych graczy. Bo Syberia kojarzyła mi się zawsze z grą trudną. Tym razem, fabułę ukończą nawet gracze, którzy nie mają pojęcia co robią, dzięki systemowi wskazówek. Oczywiście dla większego wyzwania, można je wyłączyć. Warto dodać, że gra jest w polskiej wersji językowej. I w naszym rodzimym języku mamy również dialogi i podpisy. Bez tego byłoby dużo trudniej.

Seria Syberia to klasyka. I trudno żeby ocena najnowszej odsłony była niższa niż... pewien poziom, bo wracam do niej z sentymentem. Uważam jednak, że nie jest to tytuł AAA. Więc główne zarzuty, jakie można mieć do tej gry dotyczą kwestii technicznych. Jeżeli słyszeliście o serii, to warto do niej wrócić w Syberia: The World Before. Jeżeli to dla was nowość, to możecie mieć z nią nie po drodze. Od redakcji Giermaszu gra otrzymuje 7 punktów na 10 możliwych.

Ocena: 7/10
 

Zobacz także

2023-02-04, godz. 06:00 Dead Space Remake [Xbox Series X] Widziałem, że niektórzy piszą, że to jak zupełnie nowa produkcja, nowa jakość, niemal jak coś, czego jeszcze nie widzieliśmy. A przecież widzieliśmy… » więcej 2023-02-04, godz. 06:00 Hi-Fi Rush [Xbox Series X] Najpierw straszyli ludzi w horrorach, potem zabawili się z duchami z japońskiego folkloru, a teraz studio Tango Gameworks stworzyło trzecioosobową rytmiczną… » więcej 2023-02-04, godz. 06:00 SpongeBob Kanciastoporty: The Cosmic Shake [Xbox Series X] Kraina absurdu z ulubieńcami dzieci... i niektórych dorosłych w tle. SpongeBob Kanciastoporty: The Cosmic Shake nawet nie czerpie pełnymi garściami z szalenie… » więcej 2023-01-28, godz. 06:00 Fire Emblem Engage [Switch] "To jeszcze sprawdzę grotę i pozbieram "fragmenty więzi", nakarmię maskotkę, później farma i zbieractwo tam, odwiedzę wieżę wyzwań, złowię ryby, przygotuję… » więcej 2023-01-28, godz. 06:00 Risen - konsolowy port oryginalnej gry [Xbox Series X] Gdy Risen (wtedy kolejna gra twórców kultowego Gothica) miał swoją premierę, to Giermasz jeszcze nie istniał... Więc oczywiście nie było naszej recenzji… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 One Piece Odyssey [PlayStation 5] Ta historia rozpoczęła się w 1997 roku - i trwa dalej, choć twórca mangi (komiksu) Eiichirō Oda nie spodziewał się, że tyle lat po debiucie jego opowieść… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 Monster Hunter Rise [Xbox Series X] Jeśli chodzi o recenzję dotyczącą rozgrywki, mechanik, rozwiązań i implementacji tego wszystkiego, to w tej tego nie znajdziecie. Kompleksowo Monster Hunter… » więcej 2023-01-14, godz. 06:00 Somerville [Xbox Series X] Gdy wiesz, że za grę odpowiadają ludzie powiązani z takimi tytułami jak Limbo i Inside, to możesz zakładać, że otrzymasz produkcję głęboką, wciągającą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Blacktail [PlayStation 5] Czy mitologia słowiańska może być dobrym tematem na grę? Mamy wiele udanych produkcji czerpiących garściami z zachodnich kultur, ale co z tą najbliższą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Tactics Ogre: Reborn [PlayStation 5] Czy można zrobić remaster remake'a? Podchwytliwe nieco pytanie - więc wyjaśnijmy może, że remake, to jak sama nazwa wskazuje zrobienie gry na nowo, na szkielecie… » więcej
12345