Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

20. rocznica Consortium Sedinum

Rezydentka Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Rezydentka Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Dokładnie 20 lat temu w Szczecinie powstał zespół muzyki dawnej Consortium Sedinum. Stworzyła go i prowadzi do dziś klawesynistka, prezeska Fundacji "Akademia Muzyki Dawnej" Urszula Stawicka. Konsekwencja działalności Consortium Sedinum był Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej (w tym roku w maju zobaczymy jego 16. odsłonę) i potem sama Fundacja z własną orkiestrą. Zespół Consortium Sedinum w najbliższą sobotę zaprasza na swój urodzinowy koncert do Muzeum Narodowego przy wałach Chrobrego.

Abolicja dla samowoli budowlanych – tak czy nie?

Fot. źródło: pixabay.com/pl
Fot. źródło: pixabay.com/pl
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rozważa wprowadzenie abolicji dla starych samowoli budowlanych. Ze wstępnych propozycji ministerstwa wynika, że abolicja obejmie samowole popełnione przed 1999 rokiem, które mają najmniej 20 lat. Resort stawia jednak warunek: nigdy nie mogło toczyć się w ich sprawie postępowanie przed nadzorem budowlanym ani w sądzie. Wniosek będzie się składało do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego razem z ekspertyzą techniczną. Taka samowola będzie mogła być - co ciekawe - sprzeczna nawet z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. - Chcemy, by samowole, od których postawienia upłynęło 20 lat i wobec których nie toczą się żadne postępowania w nadzorze budowlanym, można było łatwo zalegalizować – mówi Artur Soboń, wiceminister Inwestycji i Rozwoju. Abolicja ma być darmowa i ma mieć uproszczoną formułę.

Postulaty protestujących rolników

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W środę - kolejna odsłona protestu rolników w Warszawie. Protestujący zablokowali plac Zawiszy, jedno z ważniejszych skrzyżowań w Warszawie. Wśród postulatów rolników są m.in. wprowadzenie obowiązku znakowania produktów rolno-spożywczych flagą kraju, nałożenie na sklepy wielkopowierzchniowe obowiązku oferowania do sprzedaży produktów rolno-spożywczych z minimalnym udziałem 51 proc. produktów krajowych, zakaz komercjalizacji ujęć wody oraz ratowanie rynku trzody chlewnej.

"Okulary dla Afryki" potrzebne

Kenia. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Kenia. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin]
Po zbiórce na pompę wody, piórników czy "adopcji na odległość" tym razem potrzebne są okulary. Trafią one do Kenii. "Okulary dla Afryki" to wspólna akcja Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wspierana przez Kuratorium Oświaty i Radio Szczecin. Tzw. "drugie oczy" otrzymają pacjenci kenijskiego szpitala w Wambie. Z inicjatywy szczecińskiego chirurga prof. Jerzego Sieńki od tego roku polscy lekarze-wolontariusze będą pracowali w tej placówce. Obecnie grozi jej zamknięcie, bo przyjmuje tam tylko jeden medyk.

Polscy lekarze byli w szpitalu półtora roku temu i doszli do wniosku, że jednorazowa i incydentalna pomoc nie załatwia problemu. Dlatego powstał projekt w ramach którego do placówki w Wambie będzie przyjeżdżało z Polski czterech lekarzy różnych specjalności. Pierwsza grupa dotrze na miejsce prawdopodobnie we wrześniu. Razem ze sobą zabiorą partię okularów dla potrzebujących. Te - używane ale, w dobrym stanie - można przynosić m.in. do siedziby Radia Szczecin przy al. Wojska Polskiego.

Kleszcze już atakują

Kleszcz pospolity. Źródło fot.: www.pl.wikipedia.org/Makro Freak
Kleszcz pospolity. Źródło fot.: www.pl.wikipedia.org/Makro Freak
Są małe, trudno je zauważyć, a mogą przenieść na człowieka wiele chorób. W tym roku kleszcze zaczęły atakować już pod koniec lutego, więc stosunkowo wcześnie. To z powodu łagodnej zimy. Tym samym sezon na te pajęczaki można już uznać za w pełni rozpoczęty.

Skutki spotkania z takim pasożytem mogą mieć swoje konsekwencje - np. w postaci kleszczowego zapalenia mózgu czy boreliozy. Aby je ograniczyć miasto zaplanowało na ten rok cztery odkomarzania: pierwsze na przełomie marca i kwietnia, drugie w czerwcu, trzecie w drugiej połowie sierpnia oraz czwarte we wrześniu. Deszczowa pogoda może je jednak przyspieszyć. Łącznie oprysk obejmie 28 lokalizacji na powierzchni 88 hektarów. Będą to m.in. parki, kąpieliska oraz cmentarze. Do tego dochodzą jeszcze tereny szkół, przedszkoli i żłobków.

Zgodnie z danymi sanepidu w roku 2016 i 2017 w województwie zachodniopomorskim było po około 850 zachorowań na boreliozę, a w poprzednim dokładnie 768.

Deklaracja LGBT+ i związane z nią kontrowersje

Źródło fot. pixabay.com/photo/2015/04/28/05/26/gay-743009_960_720.
Źródło fot. pixabay.com/photo/2015/04/28/05/26/gay-743009_960_720.
Jedni mówią, że jej zapisy mają wprowadzać w świat równości i tolerancji, a inni, że będzie służyć do indoktrynacji dzieci. Podpisana przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego deklaracja LGBT+ na rzecz społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych budzi kontrowersje. Obejmuje ona sfery edukacji, bezpieczeństwa, kultury i sportu, pracy oraz administracji. W ramach zapisów powstać ma hostel interwencyjny dla osób LGBT+, które np. zostały wyrzucone z domu. Do tego w szkołach mieliby działać tzw. "latarnicy", którzy pomogliby uczniom oraz uczennicom prześladowanym ze względu na ich orientację lub też tożsamość płciową. Poza tym - i to chyba spotkało się z najgłośniejszym sprzeciwem - w każdej szkole miałaby być dostępna edukacja antydyskryminacyjna i seksualna zgodna ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia.

Głos w sprawie zabrali m.in. politycy. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił w kontekście deklaracji o wczesnej seksualizacji dzieci. Jego zdaniem "ma być podważana naturalna tożsamość chłopców i dziewczynek", a "czym bardziej się to czyta, tym bardziej włosy dęba na głowie stają". Za jego wypowiedź skrytykowali go członkowie opozycji mówiąc, że sieje nienawiść i straszy.

W związku z kartą LGBT+ na poniedziałek 18 marca zaplanowany jest Warszawski Protest Rodziców. Ten odbędzie się na Placu Bankowym, a organizuje go Centrum Życia i Rodziny. Przeciwko deklaracji opowiedzieli się też biskupi.

Znieczulica czy strach – komentarze po wydarzeniach w autobusie miejskim

Fot. ZDiTM
Fot. ZDiTM
Mężczyzna, który zaatakował kierowcę autobusu w Szczecinie, odpowie za to przed sądem. Grozi mu nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek na Estakadzie Pomorskiej. Napastnik wtargnął do kabiny i szarpał kierownicą. W końcu kierowcy udało się go wypchnąć. Szarpaninę kierowcy z agresorem obserwowali pasażerowie autobusu. Nikt mu nie pomógł.

W takich sytuacjach najłatwiej mówić o znieczulicy, która powoduje, że świadkowie zdarzenia odwracają wzrok i odchodzą, albo - co gorsza - nie pomagają, tylko robią zdjęcia lub filmują, a potem wrzucają to do sieci. Jednak psychologowie społeczni podkreślają, że sytuacja jest bardziej złożona. I podają recepty, jak sobie w takich momentach radzić.

„Golgota kobiet” nowa książka o więźniarkach z Ravensbrück

Lista i zdjęcia więźniarek poddanych doświadczeniom medycznym, umieszczona w jednej z cel byłego bloku więziennego KL Ravensbrück. Fot. Archiwum Radia Szczecin.
Lista i zdjęcia więźniarek poddanych doświadczeniom medycznym, umieszczona w jednej z cel byłego bloku więziennego KL Ravensbrück. Fot. Archiwum Radia Szczecin.
W 1945 roku tysiące więźniów z niemieckich obozów koncentracyjnych, w tym wielu Polaków, trafiło do Szwecji w ramach akcji Białych Autobusów Szwedzkiego Czerwonego Krzyża. W ten sposób, dzięki negocjacjom szwedzkich władz z Niemcami, możliwe było uratowanie części więźniów jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej. Wśród uratowanych były także Polki z Ravensbrück i innych obozów na terenie Niemiec oraz w okupowanych przez Niemców krajach. Jako tłumacz służył im Zygmunt Łakociński, lektor języka polskiego na Uniwersytecie w Lund. To on wpadł na pomysł spisania ich relacji oraz zgromadzenia zdjęć i pamiątek. Archiwum to nazwano Polskim Instytutem Źródłowym.

W końcu 2016 roku materiały te trafiły do Oddziałowego Archiwum IPN w Szczecinie. Zebrał je i opracował dr Zbigniew Stanuch z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie w książce „Golgota kobiet. Relacje więźniarek Ravensbrück i innych obozów koncentracyjnych ze zbiorów Polskiego Instytutu Źródłowego w Lund”. Dodajmy, że od początku 2017 roku szczeciński Oddział Instytutu kontynuuje zawieszone w 1975 roku śledztwo w sprawie obozu w Ravensbrück. Jedną z osób, która się w nim urodziła jest Elżbieta Nowak. Na świat przyszła 19 kwietnia 1945 roku.

Prawa autorskie w Internecie na ostatniej prostej

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Pod koniec marca w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie w sprawie prawa autorskiego w Internecie. Osiągnął on porozumienie z negocjatorami z rządów państw członkowskich w tej sprawie. Nowe przepisy maja chronić wolność wypowiedzi w internecie, zapewniając jednocześnie, że artyści i wydawcy wiadomości są sprawiedliwie wynagradzani za swoją pracę. Przepisy budzą jednak sporo kontrowersji. Narzędzia do filtrowania treści pod kątem naruszania praw autorskich czyli tzw algorytmy są bardzo niedoskonałe, zaś przeciwnicy nowych regulacji mówią wprost – to ACTA 2.

Żebracy, ale czy... potrzebujący?

Szacuje się, że w Szwecji przebywa około pięć tysięcy Romów z Rumunii i Bułgarii, którzy często przymuszani, zajmują się żebractwem. Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin]
Szacuje się, że w Szwecji przebywa około pięć tysięcy Romów z Rumunii i Bułgarii, którzy często przymuszani, zajmują się żebractwem. Fot. Przemysław Gołyński [Radio Szczecin]
Ofiarowana "złotówka" niekoniecznie zostanie przeznaczona na żywność, czy zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Pieniądze często wydawane są na alkohol czy papierosy. Wielokrotnie zdarza się, że żebractwo to po prostu świetny interes. Straż Miejska w wielu miastach nie pozostawia jednak złudzeń – tzw. statystyczny żebrzący nie jest osobą bezdomną, posiada również środki na swoje utrzymanie. Dzienny dochód żebraka to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w największych miastach, takich jak Warszawa - to nawet kilkaset. Policja w całej Polsce co roku apeluje: nie dawajmy żebrakom pieniędzy, a już szczególnie nie utrwalajmy nawyku żebrania u dzieci.
1234567

FOTOGALERIA

"Jak góral z żeglarzem się spotkał" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny
20. rocznica Consortium Sedinum
Abolicja dla samowoli budowlanych – tak czy nie?
Postulaty protestujących rolników
"Okulary dla Afryki" potrzebne
Kleszcze już atakują
Deklaracja LGBT+ i związane z nią kontrowersje
"Marynarskie Tango" – reportaż Małgorzaty Frymus
Prawa autorskie w Internecie na ostatniej prostej
„Golgota kobiet” nowa książka o więźniarkach z Ravensbrück
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.