Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Prezydent pisze do mieszkańców ws. budżetu

Piotr Krzystek. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Piotr Krzystek. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
List otwarty do mieszkańców wystosował w środę prezydent Szczecina. Piotr Krzystek tłumaczy w nim między innymi, dlaczego konieczne są podwyżki opłat lokalnych i odłożenie na przyszłość niektórych inwestycji. W przyszłym roku mieszkańcy mogą spodziewać się podwyżek za wywóz śmieci i czynszów w lokalach komunalnych. Szczególnie ta pierwsza budzi spore emocje, bo podwyżka ma wynieść kilkadziesiąt procent.

Projekt budżetu na przyszły rok miasto przedstawiło w ubiegły piątek. Planowane zadłużenie wynosi 2 miliardy 280 milionów złotych, na inwestycje miasto wyda miliard. Wlicza się w to m.in. rozpoczętą już budowę stadionu, przebudowę ul. Szafera czy budowę Aquaparku. Za to spada 15 innych zadań, między innymi budowa nowej siedziby Teatru Współczesnego, torowiska i pętli tramwajowej do Mierzyna i Parku Centralnego w Dąbiu.

W liście do mieszkańców prezydent podkreśla, że wina za cięcia budżetowe częściowo leży po stronie rządu, który obarczając samorządy kolejnymi zadaniami – nie rekompensuje ubytków w kasie miasta pieniędzmi z budżetu państwa.

Podczas ubiegłotygodniowej prezentacji projektu przyszłorocznego budżetu prezydent Piotr Krzystek podkreślał jednak, że w zadłużeniu miasta nie ma nic niebezpiecznego, ponieważ magistrat planuje zwiększenie dochodów i oszczędności.

Kościół katolicki w trosce o środowisko

Papież Franciszek. Fot. www.wikipedia.org / Casa Rosada
Papież Franciszek. Fot. www.wikipedia.org / Casa Rosada
Niszczenie środowiska naturalnego, złe obchodzenie się z przyrodą i brak szacunku do niej, powinno zostać formalnie uznane przez Kościół za grzech. Taką propozycję zgłoszono podczas synodu biskupów na temat Amazonii w Watykanie. Wprowadzenie do katechizmu nowej kategorii grzechu: grzechu ekologicznego, popiera papież Franciszek. Jak mówi – niszczenie i nadmierne eksploatowanie środowiska naturalnego to grzech przeciwko wspólnemu domowi. „Jeśli się nie opamiętamy, zgotujemy sobie piekło na ziemi – mówi Ojciec Święty.

O tych właśnie problemach mówili uczestnicy odbywającej się w Krakowie konferencji „Creatio Continua. Ekologia integralna i wyzwania antropocenu”.

Dzień Wcześniaka w sobotę na Pomorzanach

Fot. pixabay.com / Inactive account – ID 28703 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Inactive account – ID 28703 (CC0 domena publiczna)
Miała 5 miesięcy i trzy tygodnie, ważyła niecałe 250 gramów – najmniejszy wcześniak na świecie, dziewczynka – przyszła na świat w grudniu ubiegłego roku w szpitalu w San Diego w Stanach Zjednoczonych. Lekarze poinformowali o tym fakcie dopiero po pół roku, gdy została wypisana do domu.

Medycyna czyni ogromne kroki. Lekarze ratują coraz mniejsze dzieci. Wspomaga ich wiedza i technika. Niestety, w wielu przypadkach jeszcze niewystarczająca, ponieważ dzieci urodzone tak wcześnie i z niewielką wagą urodzeniową cierpią na wiele powikłań.

W Polsce przedwcześnie kończy się ponad 6 procent porodów, przy czym liczba ta stale rośnie. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że obecnie co roku na świat przychodzi blisko 24 tys. wcześniaków. Ale dzięki rozwojowi medycyny dzieci te mają coraz większe szanse na przeżycie.

Od 2011 roku w Polsce 17 listopada obchodzimy Dzień Wcześniaka. To inicjatywa Fundacji Wcześniak, wspierająca małych wojowników i ich rodziców.

Expose premiera

Fot. twitter.com/premierrp
Fot. twitter.com/premierrp
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił przed Sejmem plan działań Rady Ministrów na najbliższe cztery lata. Podczas expose szef rządu zapowiedział m.in. pomoc dla przedsiębiorców, czy realizację programów społecznych obiecywanych w kampanii wyborczej. Jak mówił "Celem celów jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie."

Opozycja nie zostawia na expose suchej nitki, lider PSL natomiast podzielił wyrażoną przez premiera chęć współpracy, ale jak mówił zabrakło ważnych deklaracji.

Czy expose to tylko zbiór pobożnych życzeń czy realny plan? Czy rząd ma sposób na zdobycie pieniędzy na realizacje zapowiedzi?

Nowy Teatr Polski

Nowy Teatr Polski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Nowy Teatr Polski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
"Teatr mój widzę ogromny, wielkie powietrzne przestrzenie, ludzie je pełnią i cienie" - tych słów niestety nie może powiedzieć dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie. Od ponad 10 lat trwa planowanie, opracowywanie koncepcji, projektowanie, szukanie pieniędzy i dyskutowanie, jaką siedzibę ma mieć ten zasłużony dla historii nie tylko naszego miasta teatr. Teraz padły kolejne deklaracje i terminy - 2022 rok. Czy to realna data? Dlaczego to tak długo trwa?

Choroby układu krążenia Polaków

Kardiomonitor. Fot. Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Zdroje".
Kardiomonitor. Fot. Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Zdroje".
Według danych GUS-u, choroby układu krążenia są w naszym kraju główną przyczyną zgonów. Wbrew pozorom dotyczą one nie tylko seniorów. Niezdrowy styl życia sprawia, że tego typu problemy coraz częściej pojawiają się u bardzo młodych ludzi. W tej chwili na niewydolność krążenia choruje około 800 tys. Polaków - m.in. dlatego Fundacja NEUCA zorganizowała akcję kardiologiczną – "Kieruj się sercem”. Specjalny bus, w którym będzie można wykonać podstawowe badania, odwiedzi ponad 70 miast w całym kraju, m.in. Police, Koszalin i Złocieniec.

Wokół Nord Stream 2

Gazociąg północny Nord Stream. Fot. nord-stream.com
Gazociąg północny Nord Stream. Fot. nord-stream.com
Uporczywe uchylanie się od przekazania żądanych dokumentów oraz brak szacunku dla naszego państwa były powodami, dla których Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył rekordową karę na zagraniczny podmiot. Firma Engie Energy z siedzibą w Szwajcarii ma zapłacić 40 milionów euro, czyli 172 miliony złotych. To efekt dochodzenia ws. potencjalnej zmowy przy realizacji projektu Nord Stream 2.

Urząd wszczął postępowanie w maju ubiegłego roku po tym, jak spółka utworzona do budowy gazociągu Nord Stream 2 nie dostarczała dokumentów których domagał się Urząd, Dotyczyły one postępowania antymonopolowego. Urząd sprawdzał czy Engie Enery oraz pięć innych podmiotów nie utworzyły wspólnego przedsiębiorstwa bez zgody Polski. To element postępowania przeciwko Gazpromowi i pięciu międzynarodowym podmiotom odpowiedzialnym za finansowanie gazociągu Nord Stream 2.

Niestety prawnicy już studzą emocje. Ich zdaniem, Polskę czeka długa i kosztowna batalia sądowa, należy się bowiem spodziewać, iż szwajcarska firma odwoła się od decyzji UOKiK-u.

Jubileusz 85-lecia ZUS i nierozwiązane problemy

ZUS apeluje do klientów o szczególną ostrożność przy otwieraniu maili i odpowiadaniu na nie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
ZUS apeluje do klientów o szczególną ostrożność przy otwieraniu maili i odpowiadaniu na nie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS, wypłata 13. i 14. emerytury, oskładkowanie wszystkich umów-zleceń, opóźnienie likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych i zyskanie z OFE sześciu miliardów złotych, umiarkowane zainteresowanie Pracowniczymi Programami kapitałowymi – te właśnie tematy zdominowały obchody jubileuszu 85-lecia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przypomnijmy, ZUS został powołany 24 października rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego. Na ówczesne czasy był bardzo nowoczesną instytucją. Dziś obejmuje 15 milionów ubezpieczonych, i rocznie wypłaca 200 miliardów składek.

W związku z urodzinami Zakładu w rozmowach i debatach pojawia się jednak wiele pytań o przyszłość systemu emerytalnego w Polsce. Czy wytrzyma finansowo rosnącą liczbę emerytów przy spadającej liczbie pracujących? Jak będzie wysokość emerytur w nadchodzących latach? Czy dzisiejsi 30-latkowie w ogóle będą mogli liczyć na jakiekolwiek świadczenia? Może przyszłością systemu emerytalnego jest emerytura obywatelska?

7. edycja Festiwalu Czytania w Szczecinie "Odkrywcy Wyobraźni"

Źródło fot.: www.pixabay.com/photo-1840072 (domena publiczna)
Źródło fot.: www.pixabay.com/photo-1840072 (domena publiczna)
Festiwal Czytania "Odkrywcy wyobraźni" w Szczecinie nieoficjalnie rozpoczął się już w czwartek. Na deskach Teatru Polskiego - Scena na Łasztowni - o 19 rozpoczęła się "Ballada o Franku Piesiku" w reżyserii Adama Opatowicza z udziałem Romy Gąsiorowskiej, Krzysztof Wakulińskiego, Olka Różanka, Sławomira Kołakowskiego. Od niemal początku na szczeciński Festiwal Czytania "Odkrywcy wyobraźni" przyjeżdża aktor Wojciech Pszoniak.

Większość wydarzeń festiwalowych odbywać się będzie w Książnicy Pomorskiej, ale też w Księgarni FiKa. Kolejna - 7. edycja Festiwalu Czytania w Szczecinie "Odkrywcy Wyobraźni" rozpocznie się od piątku.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
„Cukrzyca: w rodzinie siła” - pod takim hasłem obchodzony jest dziś Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Według szacunków ekspertów - w Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób, zaś osób zagrożonych tą chorobą, czyli z podwyższonym poziomem cukru, mamy w kraju około 5 milionów. Cukrzycę typu drugiego zwykle kojarzymy z osobami starszymi, tymczasem badania pokazują, że coraz częściej dotyka także młodszych i dzieci. Zdaniem specjalistów to wina złego trybu życia, braku ruchu i złej diety. Czekając na pociąg można było zbadać poziom cukru we krwi. Akcję "Zbadaj cukier przed podróżą" zorganizowała na szczecińskim dworcu PKP Szczecińska Izba Pielęgniarek i Położnych.
Akcja w Szczecinie odbyła się po raz czwarty. Cukrzyca została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych za pierwszą, niezakaźną epidemię na świecie w 2006 roku.
1234567

FOTOGALERIA

Zadbaj o wzrok swojego dziecka
"Rodzinne gniazdo" - reportaż Małgorzaty Furgi
"Przestrzeń Banacha" - reportaż Agaty Rokickiej
"Iskierka - dziewczyna wyklęta" - reportaż Małgorzaty Furgi
"Czysty elektryk" czy "kopciuch diesel"?
Nowi komisarze UE
"Przestrzeń Banacha" - reportaż Agaty Rokickiej
Programy wyborcze - są konkrety
Terminarz wyborczy
Dzieci z Pahiatua
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.