Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Resocjalizacja w więzieniach skuteczna czy nie?

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Kara więzienia ma odizolować przestępcę od społeczeństwa. Sprowadzenie go na dobrą drogę to sprawa wtórna – uważa znaczna część obywateli naszego kraju. Być może dlatego proces przystosowywania skazanych do powtórnego życia na wolności przebiega w naszym kraju tak nieefektywnie.

Prawie 40 procent byłych więźniów ponownie wchodzi w konflikt z prawem w ciągu pięciu lat od odbycia kary – wynika z raportów Najwyższej Izby Kontroli, która badała, jakie są efekty resocjalizacji w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych i zakładach karnych. Jeśli chodzi o osoby młodociane, to ten odsetek wynosi aż 60 procent.

NIK wskazuje, że w Polsce brakuje spójnego i kompleksowego programu resocjalizacji, a potem ponownej adaptacji do życia na wolności osób skazanych. Jeszcze gorsza sytuacja jest, gdy więźniowie mają problemy psychiczne, tak jak to było w przypadku Stefana W. który w ostatnią niedzielę śmiertelnie ranił prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Niepełnosprawni popracują w goleniowskim ZAZ-ie

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Praca daje osobom niepełnosprawnym, tak jak i sprawnym - nie tylko środki do życia, ale też poczucie własnej wartości. Niestety, w przeciwieństwie do osób sprawnych – niepełnosprawni nadal mają trudności ze znalezieniem zatrudnienia.

Dobrym wyjściem w tej sytuacji są Zakłady Aktywności Zawodowej, gdzie pracę znajdują osoby nawet ze znaczną niepełnosprawnością. Najmłodszy w naszym regionie ZAZ to ośrodek uroczyście otwarty w czwartek w Goleniowie, utworzony przez gminę przy współpracy finansowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W całej Polsce jest 108 Zakładów Aktywności Zawodowej. Połowę prowadzą samorządy, pozostałe - organizacje pozarządowe.

Konferencja w Paryżu po zakończeniu I wojny światowej

Traktat wersalski. Fot. www.wikipedia.org / Auckland War Memorial Museum (CC0 domena publiczna)
Traktat wersalski. Fot. www.wikipedia.org / Auckland War Memorial Museum (CC0 domena publiczna)
"Nigdy, jak w owej sali, nie odczuwało się historycznej powagi chwili, dla nas, Polaków, poważniejszej niż dla kogokolwiek. Na stole leżał tekst traktatu, który Niemcy mają podpisać, traktatu, który uznaje niepodległe państwo polskie, mocą którego Niemcy zwracają Polsce nie wszystko wprawdzie, co jej zagarnęli w przeszłości, ale prawie wszystko to, czego nie zdołali zniemczyć” - tak Roman Dmowski opisywał ceremonię podpisania 28 czerwca 1919 roku Traktatu Wersalskiego, dokumentu, który ostatecznie ustalał nowy porządek w Europie po zakończeniu I wojny światowej.

Konferencja pokojowa, której efektem był traktat rozpoczęła się pół roku wcześniej - 18 stycznia. Polskie interesy reprezentowało tam dwóch wybitnych polityków: premier i minister spraw zagranicznych Ignacy Jan Paderewski oraz Roman Dmowski. Wspierało ich kilkudziesięciu dyplomatów i uczonych. Niestety, mimo ich ciężkiej pracy odrodzona Polska nie objęła całych terenów, których domagała się polska delegacja, zaś wypracowany w Paryżu pokój przetrwał tylko 20 lat.

Lekarze ze szpitala na Pomorzanach dzięki drukowi 3D pomagają w leczeniu tętniaków aorty

Używając drukarki 3D tworzą szablon aorty pacjenta. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Używając drukarki 3D tworzą szablon aorty pacjenta. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Lekarze ze szpitala na szczecińskich Pomorzanach drukują modele aorty, które pozwalają ratować pacjentów z pękniętymi tętniakami odcinka piersiowo-brzusznego. Jako pierwsi w Polsce rozpoczęli leczenie specjalną techniką o nazwie FEVAR. Polega to na tym, że dzięki drukarce 3D można utworzyć szablon aorty pacjenta. Powstaje on na podstawie tomografii komputerowej. Taki model jest później wykorzystywany do tego, by idealnie dopasować stentgraft, czyli protezę aorty do anatomii pacjenta. Dzięki temu skraca się czas, w którym pacjent może uzyskać pomoc. Jest to też duża oszczędność. Do tej pory dzięki nowej technice na Pomorzanach zoperowano już 3 pacjentów. Wszyscy w dobrym stanie wrócili do domów. Czy możemy liczyć na to, że druk 3D zrewolucjonizuje medycynę? A może już zrewolucjonizował?

Co dalej z brexitem?

Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
To ogromny"prztyczek w nos" dla urzędującej premier Theresy May. We wtorek Izba Gmin odrzuciła wynegocjowaną przez nią umowę w sprawie brexitu. Regulowała ona kwestię tego, na jakich zasadach miałoby się odbyć wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Za umową było 202 posłów, a przeciw 432, co jest największą porażką rządu w historii brytyjskiego parlamentaryzmu od lat. W świecie polityki po tej decyzji zawrzało. Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn złożył wniosek o wotum nieufności dla urzędującego brytyjskiego rządu. Z kolei wiceszef Komisji Europejskiej, Frans Timmermans stwierdził, że trzeba być teraz przygotowanym na niezorganizowany brexit. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zamieścił natomiast na Twitterze wpis, który sugeruje rezygnację z wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Jak ruch wykona zatem Theresa May? Tego na razie nie wiadomo. Premier zapowiedziała, że będzie teraz rozmawiać z liderami poszczególnych partii, a plan B przedstawi najpóźniej w poniedziałek.

Agencje ochrony - jak działają podczas imprez masowych i czy rzeczywiście chronią?

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Chronią czy nie chronią? - oto jest pytanie. Po tym co wydarzyło się w Gdańsku oczy opinii publicznej zwróciły się w stronę agencji ochrony. W mionową niedzielę, podczas tamtejszego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 27-letni napastnik ugodził nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł później w szpitalu. Z formalnego punktu widzenia gdańskie wydarzenie nie było imprezą masową, tylko zajęciem pasa ruchu drogowego. To oznacza, że środki bezpieczeństwa nie były tu aż tak zaostrzone, jak w przypadku imprez masowych. Śledczy zdecydowali o wszczęciu odrębnego postępowania w sprawie oceny prawidłowości organizacji gdańskiego finału WOŚP i zabezpieczenia bezpieczeństwa osób w nim uczestniczących. Jego celem jest wyjaśnienie czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków, które mogły skutkować dopuszczeniem do ataku na prezydenta Adamowicza. Kto i jak ochrania nas zatem na tego typu imprezach? Czy możemy czuć się na nich bezpiecznie?

Coraz więcej krótkowzrocznych

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Jeszcze w latach 90. w amerykańskich filmach okulary były atrybutem intelektualisty, a w filmach dla młodzieży - szkolnego outsidera. Ale od tego czasu wiele się zmieniło. Okulary noszą coraz młodsze osoby, bo coraz powszechniejsza staje się krótkowzroczność.
Już dziś na świecie ponad półtora miliarda ludzi dobrze widzi tylko z bliska, a w ciągu dwóch lat ta liczba może zwiększyć się do 2,5 miliarda.
Lekarze zwracają uwagę, że złe oświetlenie, „wodzenie nosem” po stronach książek lub ekranach komputerów, a także ciągłe wpatrywanie się w ekrany smartfonów – nie poprawiają sytuacji.
Specjaliści oceniają, że w Polsce nawet co czwarte dziecko w wieku szkolnym może cierpieć na krótkowzroczność, a wada ta, jeśli nie jest korygowana właściwie – z wiekiem może postępować.
Dziś na szczęście – wady wzroku można wykrywać już u bardzo małych dzieci, a wybór oprawek zadowoli największe nawet elegantki.

Ile jawności, ile prywatności?

Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Szczecin. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Szczecin. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Nowo wybranych radnych czekają dwa obowiązki – jeden miły, drugi mniej. Pierwszy to uroczyste ślubowanie, drugi – złożenie oświadczenia majątkowego. Złożenie takiego oświadczenia ma zapewnić transparentność i zapewnić wykonywanie obowiązków zgodnie z prawem i interesem gminy. Niebagatelne jest też zapobieganie ewentualnej korupcji.
Oświadczenie majątkowe są jawne, i publikowane na stronach urzędu miasta lub gminy. Zwykle nie budzą one większego zainteresowania, no chyba że składają je osoby publiczne lub zaangażowane w politykę. Wtedy są skrupulatnie analizowane przez dziennikarzy. Można się z nich dowiedzieć, nie tylko, kto ile zarobił, ale też, jakie ma oszczędności, długi, wzięte kredyty, ile działek, domów i mieszkań oraz samochodów posiada.
Bywa, że budzą zdziwienie. Czasem niewielkimi oszczędnościami, czasem wiekiem lub marką samochodu. A czasem wysokością zarobków w stosunku do młodego wieku. Aż chciałoby się zapytać, kto tak dobrze płaci. Czy radni powinni informować, kto ich zatrudnia? Teraz nie muszą tego robić. Zapytaliśmy o to mieszkańców naszego miasta.

Mowa nienawiści niszczy społeczeństwo

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Cztery osoby zatrzymała policja po tym, jak w internecie lub telefonicznie groziły śmiercią prezydentom miast. Prezydent Olsztyna dostał policyjną ochronę.
To konsekwencje tragedii, jaka w niedzielny wieczór rozegrała się w Gdańsku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 27-letni mężczyzna zaatakował nożem prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Rany okazały się śmiertelne, prezydent zmarł następnego dnia.
Polska zastygła w szoku. A sieć rozgrzała się do czerwoności. Jedni wykorzystywali są do wyrażania współczucia i żalu, inni szukali winnych, nie brakowało także tych, których komentarze można sprowadzić do „dobrze mu tak”.
Kolejnym wstrząsem, przynajmniej dla części społeczeństwa - była rezygnacja Jerzego Owsiaka z kierowania Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wziął on na siebie odpowiedzialność za wydarzenia w Gdańsku, ale również zwrócił uwagę na wylewające się na niego i orkiestrę od 25 podejrzenia, oszczerstwa i hejt.
W mediach społecznościowych i na internetowych forach narazić się można wszystkim: od ortografii począwszy, poprzez wiek, płeć, wyznanie, narodowość, na poglądach politycznych skończywszy.
Czy ze wszechogarniającym internetowym hejtem da się walczyć? Edukować społeczeństwo czy od razu karać?

Wojna transportowa

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Komisja transportu Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za wyłączeniem transportu międzynarodowego z przepisów o delegowaniu pracowników. To dobra wiadomość dla polskich firm spedycyjnych. Sprawa nie jest jeszcze zamknięta. Europosłowie na razie uzgodnili, że kierowcy samochodów ciężarowych, świadczący usługi na terenie Unii, nie powinni być objęci rygorystycznymi przepisami o delegowaniu pracowników. Przyjęto natomiast przepisy dotyczące kabotażu, czyli przewozu ładunków w kraju, w którym przewoźnik nie ma swojej siedziby. Zaproponowano ograniczenie okresu kabotażu do trzech dni, po którym ma następować 60-godzinny tzw. okres zamrożenia działalności. Dodatkowo ma istnieć obowiązek powrotu samochodu do bazy raz na cztery tygodnie. Wprowadzenie nowych przepisów doprowadzi wiele polskich firm do bankructwa. Tak uważają przedstawiciele firm transportowych, których już w 2024 roku czekają poważne zmiany. Chodzi tu głównie o ograniczenie poruszania się po drogach Unii czy o obowiązek montażu nowych urządzeń rejestrujących czas i trasę przejazdu. Jak mówi Janusz Adamczyk z firmy J&A Logistics - na zmianach skorzystają na nich głównie firmy z Francji i Niemiec. Przypomnijmy, że przepisy przyjęte przez Komisję Transportu i Turystyki musi zaakceptować jeszcze Parlament Europejski, który pod koniec stycznia obradować będzie w Brukseli.
1234567

FOTOGALERIA

Konferencja w Paryżu po zakończeniu I wojny światowej
Niepełnosprawni popracują w goleniowskim ZAZ-ie
Resocjalizacja w więzieniach skuteczna czy nie?
"Dyplomatyczny katar"- słuchowisko o Powstaniu Wielkopolskim
Lekarze ze szpitala na Pomorzanach dzięki drukowi 3D pomagają w leczeniu tętniaków aorty
Co dalej z brexitem?
Agencje ochrony - jak działają podczas imprez masowych i czy rzeczywiście chronią?
„Ludka z Szanghaju” - reportaż Małgorzaty Furgi
„Ludka z Szanghaju” - reportaż Małgorzaty Furgi
Ile jawności, ile prywatności?
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.