Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Wyrok TK – nie będzie wyższych składek na ZUS dla bogatych

Siedziba ZUS w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Siedziba ZUS w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
350 tysięcy najlepiej zarabiających etatowych pracowników może na razie spać spokojnie. W przyszłym roku nie zapłacą wyższych składek na ZUS. Trybunał Konstytucyjny, badający na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy konstytucyjność nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym uznał, że jest ona niezgodna z ustawą zasadniczą.

Przypomnijmy, w grudniu ubiegłego roku Sejm w ekspresowym tempie uchwalił nowelizację, mówiącą, że pracownicy, którzy zarabiają rocznie więcej niż 30 średnich pensji (teraz 133 tysiące złotych) zapłacą wyższe składki na ZUS.

Zmianę prawa zakwestionował prezydent, ale nie w części merytorycznej, czyli w samym przepisie, ale w sposobie jego uchwalenia, między innymi zbyt krótki czas na przeprowadzenie konsultacji społecznych. Teraz w tej kwestii wypowiedział się Trybunał. Sędziowie uznali, że tryb przeprowadzenia konsultacji nie był niezgodny z konstytucją, ale za to bliżej przyjrzeli się głosowaniu w Senacie i naruszenie prawa znaleźli tu. Ich zdaniem, głosowanie - po przeanalizowaniu jego wyników, zapisu wideo i stenogramu obrad – nie przebiegało zgodnie z zasadami poprawnej legislacji.

Zdanie odrębne zgłosiło troje sędziów, w tym prezes Trybunału Julia Przyłębska. Uważają oni, że Trybunał nie miał prawa oceniać sposobu głosowania w Senacie, bo nikt o to nie wnosił.

Zmiany miały obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Z wyliczeń wynikało, że do ZUS-u wpłynęłoby dodatkowo 5 miliardów złotych.

Prof Zembala ostrzega – uważaj na nadciśnienie

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
„Badajcie sobie ciśnienie, nie zaniedbujcie tego, bo ja zaniedbałem” - apeluje wybitny kardiochirurg, prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Dla byłego ministra zdrowia skończyło się to w czerwcu poważnym udarem. Lekarz ma sparaliżowaną lewą stronę ciała, niedowład ręki i nogi, ma trudności z mówieniem, porusza się na wózku.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną, najważniejszym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci na całym świecie. Prawidłowe ciśnienie u zdrowego człowieka to 120/80. Jeśli mamy więcej niż 140/90, trzeba zacząć się leczyć, bo nadciśnienie wiąże się bezpośrednio z problemami kardiologicznymi, a tych już na pewno lekceważyć nie wolno. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, liczba chorych na nadciśnienie rośnie lawinowo. Lekarze oceniają, że w naszym kraju na dolegliwość tę cierpi nawet dziewięć milionów osób.

„Nie uwierzę, dopóki nie zobaczę” – już nieaktualne

Mat. Xinhua
Mat. Xinhua
Chińska telewizja Xinhua kilka dni temu przedstawiła widzom wirtualnego prezentera, stworzonego na obraz i podobieństwo trzech prawdziwych osób. Sztuczny dziennikarz mówi kilkoma językami z właściwą im mimiką twarzy, nie męczy się, nie choruje i raczej nie zażąda podwyżki. Eksperymentalny prezenter powstał dzięki sztucznej inteligencji i technologii DeepFake.

Pozwala ona na przeniesienie dowolnej twarzy, ze zdjęcia na przykład - na inną, znajdującą się na filmie. Algorytm dostosowuje też mimikę twarzy i sposób mówienia przenoszonej osoby na oryginalną. Ofiarami niesmacznych żartów stały się już aktorki i celebrytki, których twarze doklejano aktorkom filmów dla dorosłych. Ale przestało być zabawnie, gdy w internecie pojawiły się filmiki ze sfałszowanymi wypowiedziami poważnych polityków, między innymi Baracka Obamy, Donalda Trumpa czy Angeli Merkel.

Nowa metoda, opracowana przez badaczy z Carnegie Mellon University, nie jest jeszcze doskonała, ale już budzi poważne zastrzeżenia. Przypomnijmy, to właśnie przed sztuczną inteligencją ostrzegał nas zmarły w marcu najwybitniejszy fizyk naszych czasów - Stephen Hawking, który mówił, że SI będzie albo najlepszą, albo najgorszą rzeczą w historii ludzkości.

10 urodziny szczecińskiego pogotowia dla...jeży

Renata i Piotr Pihan ze swoim podopiecznym. Fot. Joanna Gralka [Radio Szczecin]
Renata i Piotr Pihan ze swoim podopiecznym. Fot. Joanna Gralka [Radio Szczecin]
Ponad 600 jeży przewinęło się do tej pory przez Jeżarnię - szczecińskie pogotowie dla jeży. To niezwykłe miejsce obchodzi swój jubileusz. Dewizą jej założycieli jest - „ratować, leczyć, wypuszczać". Jeż jest najlepszym naturalnym sprzymierzeńcem leśników w walce z groźnymi owadami. Jest zwierzęciem towarzyskim, szybko przywiązuje się do człowieka pod warunkiem, że ten nie robi mu krzywdy. Jest aktywny o zmierzchu i w nocy. Natomiast w ciągu dnia chowa się w swojej kryjówce. Nie transportuje na grzbiecie jabłek nabitych na kolce, a gdy jest bardzo głodny - może zaatakować, nawet tak niebezpieczne zwierzę, jakim jest żmija zygzakowata.

Mieszkańcy wielu wsi wykluczeni transportowo?

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
13 milionów Polaków mieszka w gminach, w których nie funkcjonuje żadna komunikacja publiczna - wynika z analizy Klubu Jagiellońskiego. Według innych danych - do 20 procent polskich wsi nie dociera jakikolwiek transport. Największy problem istnieje w południowo-wschodniej Polsce - gdzie do małych miejscowości położonych z dala od głównych dróg nie docierają ani kolej, ani przewoźnicy prywatni, bo kursy są dla nich nierentowne. Brak komunikacji to również duży problem na terenach wiejskich w naszym regionie. Tam gdzie występuje duże bezrobocie, nie ma potencjalnych klientów dla przewoźników. W efekcie linie są zawieszane. Jeśli pojawią się nowe miejsca pracy, brak komunikacji powoduje, że pracodawca nie może znaleźć rąk do pracy. Z takim m.in problemem boryka się gospodarstwo rybackie "Zielenica", niedaleko Malechowa w powiecie sławieńskim.

Koniec z tradycyjnym L4. Wchodzi e-zwolnienie

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Tylko w czterech województwach w Polsce liczba wystawianych zwolnień lekarskich w formie elektronicznej przekroczyła w październiku 2018 roku nieco ponad 50 procent, w pozostałych - waha się od 33 do 47. - Statystyki mówią same za siebie. Ponad połowa lekarzy w kraju nie jest przygotowana do wystawiania e-zwolnień - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Tymczasem - już od 1 grudnia zwolnienia lekarskie w Polsce mają być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Z najnowszych informacji przekazanych przez ZUS wynika, że najwięcej e-ZLA wystawionych zostało w województwie zachodniopomorskim

Paderewski. Historia niepamiętana

Lawrence Alma-Tadema, Portret Ignacego Jana Paderewskiego, 1891. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Jan_Paderewski
Lawrence Alma-Tadema, Portret Ignacego Jana Paderewskiego, 1891. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Jan_Paderewski
Pianista, kompozytor, poliglota, mówca, mąż stanu, filantrop, biznesmen, mecenas sztuki i architektury, hodowca winorośli, aktor filmowy, ikona kultury - Ignacy Jan Paderewski był człowiekiem wielu talentów, ale z perspektywy czasu może najważniejsza rola, jaką odegrał w życiu to rola jednego z ojców naszej niepodległości. Paderewski oddał Polsce swój talent i majątek. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Wilson ogłosił ultimatum uzależniające podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego. W traktacie zapisano utworzenie niepodległego Państwa Polskiego. O tym ważnym dla Polski wydarzeniu traktuje sztuka "Fortepian Paderewskiego" Patrycji Fessard, która została wystawiona w Teatrze Kameralnym w Szczecinie.

Tłumnie i hucznie świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Szczeciński Marsz Niepodległości 2018. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Szczeciński Marsz Niepodległości 2018. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Od wielkiej manifestacji w Warszawie, poprzez marsze w innych miastach, koncerty, wystawy, spotkania w najmniejszych nawet miejscowościach – tak Polacy uczcili w niedzielę setną rocznicę odzyskania niepodległości, po 123 latach zaborów. W samo południe obywatele stanęli na baczność, by wspólnie odśpiewać hymn państwowy. W warszawskim Marszu Niepodległości uczestniczyło – według danych policji – od 200 do 250 tysięcy osób, nad którymi powiewało morze biało-czerwonych flag. Była to największa manifestacja w ciągu ostatnich 30 lat. W jej pierwszej kolumnie szli: prezydent i premier oraz przedstawiciele rządu, co było wynikiem porozumienia z organizatorami Marszu. Wcześniej bowiem prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz próbowała zabronić organizacji pochodu, ale sądy dwóch kolejnych instancji uchyliły ten zakaz. Mimo uzgodnień, dokonanych z organizatorami marszu, oprócz flag narodowych, w drugiej kolumnie maszerujących pojawiły się czerwone race, widać było także zielone flagi ONR-u, krzyże celtyckie i „czarne słońca”, a także flagi nacjonalistycznych organizacji z Włoch, Rumunii i Słowacjo oraz Europejskiej Nowej Prawicy. Przedstawiciele partii opozycyjnych zorganizowali osobne uroczystości. Przewodniczący Rady europejskiej, były premier Donald Tusk wraz z przedstawicielami Platformy Obywatelskiej złożył kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Potem uczestniczył w głównych uroczystościach państwowych przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Jak będziemy świętować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości?

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
To będzie wyjątkowa, bo setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada szczecinianie spotkają się, by wspólnie celebrować narodowe święto. Oficjalne obchody rozpoczną się w południe na Wałach Chrobrego. O godzinie 15:30 odbędą się uroczystości patriotyczne przy popiersiu Marszałka Piłsudskiego na Placu Szarych Szeregów. Oficjalne świętowanie zakończy o 18 w Bazylice Archikatedralnej msza św. w intencji Ojczyzny.

Od 4 listopada w Filharmonii trwa cykl wydarzeń – Jesteśmy w domu. Wszystko zwieńczy koncert 11 listopada "STO NA STO | Muzyczne dekady wolności | Górecki". Do swej siedziby na warsztaty edukacyjno – artystyczne zaprasza także Szczecińska Agencja Artystyczna. W ramach kampanii „Codziennie Polskę tworzyMY” w Alei Kwiatowej odbędzie się Jarmark Niepodległościowy.

"Światełko w tunelu" protestu policjantów

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji szef resortu Joachim Brudziński spotkał się z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych podległych MSWiA. W przerwie rozmów Rafał Jankowski Przewodniczący NSZZ Policjantów poinformował, że widzi dobrą wolę ze strony ministerstwa. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że dyskusja będzie kontynuowana i podkreślił, że "jest już jakiś dialog". Jankowski stwierdził, że nie może zdradzić żadnych szczegółów prowadzonych rozmów. Dodał, że trwa szukanie "wspólnego języka" i być może udało się go znaleźć. Powiedział, że wszyscy życzą sobie, aby rozmowy zakończyły się jak najszybciej. Koniec końców po wielogodzinnych negocjacjach udało się wypracować porozumienie pomiędzy kierownictwem resortu a policyjnymi związkowcami. Ich postulaty to - m.in. podwyżki uposażeń funkcjonariuszy na poziomie zagwarantowanym żołnierzom czy złagodzenie przepisów emerytalnych służb mundurowych.
1234567

FOTOGALERIA

„Nie uwierzę, dopóki nie zobaczę” – już nieaktualne
Prof Zembala ostrzega – uważaj na nadciśnienie
Wyrok TK – nie będzie wyższych składek na ZUS dla bogatych
„Okołoporodowi” - reportaż Moniki Hemperek
10 urodziny szczecińskiego pogotowia dla...jeży
Mieszkańcy wielu wsi wykluczeni transportowo?
Koniec z tradycyjnym L4. Wchodzi e-zwolnienie
"Coś z niczego czyli radość wspólnego śpiewania" - reportaż Małgorzaty Frymus
Paderewski. Historia niepamiętana
Tłumnie i hucznie świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.