Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Turystyka wodna w tym kajakowa w regionie

Odnowione nabrzeże w Siadle Dolnym. Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Odnowione nabrzeże w Siadle Dolnym. Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Kosztowały 4 miliony złotych i w końcu można nich korzystać. Nowe nabrzeże i przystań kajakowa w Siadle Dolnym są już oficjalnie otwarte. Jutro z tej okazji w leżącej nieopodal Szczecina miejscowości odbędzie się impreza dla mieszkańców. Będą koncerty, pokazy baniek mydlanych, konkursy, strefa zabaw dla dzieci i wieczorny spływa kajakowy. Cieszyć jest się w końcu z czego. W ramach inwestycji powstały m.in. pomosty, miejsca do bezpiecznego cumowania, barierki, ścieżki dla pieszych i rowerów, toalety, a także ławki, stoliki czy miejsca do gry w szachy. Miejsce to stało się tym samym nie lada atrakcją dla wszystkich tych, którzy lubią wypoczywać nad wodą. Zgodnie z szacunkami gminy z nowej infrastruktury skorzysta rocznie nawet o 2 tysiące osób więcej niż dotychczas.
Na ile takie miejsca są potrzebne? Czy w regionie jest gdzie i skąd popływać kajakiem? O tym w materiale Karoliny Jaskólskiej. Rozmawia m.in. z przewodnikiem kajakowym Grzegorzem Wichrowskim.

Jarmark Jakubowy - marka Szczecina

Jarmark Jakubowy. Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Jarmark Jakubowy. Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Sery z tradycją, regionalne miody, przetwory oraz rękodzieło, ale przede wszystkim dobra atmosfera. Tak jest i w tym roku na rozpoczętym dziś 10. Jarmarku Jakubowym w Szczecinie. To, że raz do roku w rejonie katedry rozstawiają się wystawcy, a mieszkańcy oraz turyści chętnie kupują od nich rzeczy jakich na co dzień nie da się dostać w sklepie, stało się już naszą lokalną tradycją. Poza sferą konsumencką imprezę ubogaca program artystyczno-kulturalny. Obejmuje on w tym roku wiele atrakcji - takich jak chociażby pokaz i naukę tańca średniowiecznego, prezentacje w obozie rzemieślników czy teatr ognia. Nie zabraknie też koncertów. Zagra m.in. taka kapela ludowa jak Tęgie Chłopy. Zanim opowiemy więcej o tegorocznej edycji sięgnijmy do historii. Ta w przypadku Jarmarku Jakubowego zaczęła się w 2009 roku od kilku stoisk. W ubiegłym roku było już około tysiąca zgłoszeń. Zawsze jednak organizatorzy powtarzali, że podstawą jest odpust w parafii katedralnej św. Jakuba. Jarmark zawsze to wydarzenie poprzedzał. Wróćmy zatem do początków tych sprzed 9 lat.
Pojutrze zapraszamy też do wysłuchania bezpośrednich relacji z Jarmarku Jakubowego w audycji Aktywna sobota. Początek o godzinie 10.

70 historii na 70-lecie Pogoni Szczecin

Poza Kielcem i innymi piłkarzami w książce są też zawarte wspomnienia dziennikarzy Radia Szczecin: Michała Elmerycha i Artura Dyczewskiego. Fot. Wojciech Zagaj [Radio Szczecin]
Poza Kielcem i innymi piłkarzami w książce są też zawarte wspomnienia dziennikarzy Radia Szczecin: Michała Elmerycha i Artura Dyczewskiego. Fot. Wojciech Zagaj [Radio Szczecin]
„Duma Pomorza” świętuje w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia. Pogoń Szczecin to, nawet dla osób, które nie kibicują – prawdziwa marka naszego miasta. Ale Pogoń nie od razu była Pogonią. Historia klubu zaczyna się w kwietniu 1948 roku, gdy pod patronatem szczecińskich transportowców - powstał Klub Sportowy Sztorm z sekcjami piłki nożnej i boksu. Potem było jeszcze kilka przekształceń i połączeń z innymi klubami – by w 1955 roku powstał dzisiejszy klub Pogoń Szczecin. Nazwą nawiązywał do tradycji przedwojennej Pogoni Lwów. W tym okresie też klub dostał do dyspozycji stadion przy ulicy Twardowskiego, dziś noszący imię legendarnego Floriana Krygiera.
Przez lata przez klub przewinęło się wielu znanych piłkarzy, trenerów i działaczy. Były wzloty i upadki. Niektóre z nich, znane tylko z szatni – opowiadają bohaterowie książki „70 niezwykłych historii na 70-lecie Pogoni Szczecin”.
Ale dziś i kibice i drużyna mniej myślą zapewne o historii, a więcej o rozpoczynającym się w piątek sezonie. Na konferencji prasowej w klubie był Andrzej Kutys.Urlop – prawo czy obowiązek pracownika?

Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
W wielu firmach urlopy to kość niezgody między pracodawcami a pracownikami. Pracownikowi urlop się należy, i chciałby go wziąć wtedy, gdy mu pasuje. A pracodawca wolałby, aby jego pracownicy sukcesywnie wykorzystywali wolne po troszku cały rok, aby nie dezorganizować pracy. A w ogóle najlepiej byłoby, gdyby nie brali urlopów wcale.
Do tego dochodzą pracownicy – rodzice małych dzieci. Część z nich musi wziąć urlop w okresie wakacyjnym, bo inaczej nie miałby kto zaopiekować się dziećmi.
W ubiegłym roku ponad 20 tysięcy razy musiała interweniować Państwowa Inspekcja Pracy, by pracownik dostał wolne. A ilu pracowników nie upomniało się o swoje?
Teraz zaległy urlop należy wykorzystać do końca września przyszłego roku. Ale wkrótce to się może zmienić. Wprawdzie całkiem nowy projekt kodeksu pracy, przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną po fali krytyki został odrzucony, ale niektóre rozwiązania rząd postanowił rozważyć. Między innymi te, dotyczące urlopów, czyli bezwzględnego wykorzystania urlopu w roku kalendarzowym, za który wolne się należy. Niewykluczone, że już po wakacjach stosowne propozycje zmian zostaną upublicznione.

„Zielona karta” dla pracowników zza wschodniej granicy

Największe straty dotyczą produkcji sadowniczej i ogrodniczej. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Największe straty dotyczą produkcji sadowniczej i ogrodniczej. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Pierwsze uderzyły na alarm firmy budowlane. Potem gastronomia i hotelarstwo. Teraz narzekają właściciele gospodarstw sadowniczych, warzywnych, owocowych i rolnych - brakuje rąk do pracy – rąk zza wschodniej granicy. Pracownicy ze Wschodu, głównie Ukrainy, od dobrych kilku lat wypełniali lukę na rynku pracy, głównie w branżach, niewymagających wykształcenia lub wysokich kwalifikacji. Teraz to się zaczęło zmieniać. Na rynku pracy coraz bardziej brakuje ludzi. Tak Polaków, jak i cudzoziemców. Dlatego pojawiły się pomysły, aby dla wybranych nacji, i wybranych zawodów skrócić procedury imigracyjne do Polski, w tym także sprowadzanie rodzin. Taką rekomendacje przedstawiło rządowi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W województwie zachodniopomorskim legalnie przebywa, jak się ocenia, ok. 50 tysięcy obywateli Ukrainy. Dla nich właśnie na Uniwersytecie Szczecińskim przygotowano kurs „Nowe kompetencje w nowym kraju”, obejmujący naukę języka polskiego oraz dostarczenie praktycznej wiedzy na temat realiów życia w naszym kraju. Chętnych było więcej niż miejsc. Jeszcze przed rozpoczęciem kursu w kwietniu z jego koordynatorką, prof. Katarzyną Włodarczyk rozmawiała Małgorzata Frymus.

Protesty rolników [ROZMOWA]

Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
- Protesty są w jakiejś mierze gestem desperacji oszukiwanych i okradanych od lat rolników. Sprawę problemów cenowych owoców miękkich obserwuję od lat. Rozumiem niezadowolenie rolników, którzy są producentami wiśni, malin czy truskawek - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu w wywiadzie dla wPolityce.pl powiedział, że dla ministerstwa kluczowym działaniem w sprawie protestów rolników jest "stabilizacja produkcji i cen w kolejnych latach". Rolnicy w piątek przez kilka godzin protestowali w Warszawie. Ich zdaniem, polskie rolnictwo jest w złym stanie, a rynek zalewają produkty rolne z zagranicy. Domagali się pomocy ze strony rządu, między innymi w związku z niskimi cenami skupu owoców i w walce z ASF. Protestujący przeszli z Placu Konstytucji przed budynek Kancelarii Premiera. Tam organizatorzy złożyli pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. Michał Kołodziejczak z Unii Warzywno-Ziemniaczanej powiedział, że jest to "odezwa do premiera i ministra rolnictwa", po której "oczekują konkretnych działań". Zapowiedzieli, że jeśli rząd nie odpowie na ich postulaty, to po raz kolejny wyjdą na ulicę. W manifestacji wzięli też udział między innymi: Rolnicze OPZZ i Związek Sadowników RP.

- Rozumiem niezadowolenie rolników, ale do irytacji doprowadza mnie jednak, kiedy na czele protestów widzę działaczy i posłów PSL. To oni przez osiem lat rządów byli na rządowych i ministerialnych stołkach odpowiedzialnych za polskie rolnictwo. Rolnicy powinni zrozumieć, że na protestach niektórzy próbują zbić kapitał polityczny, żeby ratować się przed polityczną klęską - dodał minister rolnictwa. Zapowiedział, że rząd zajmie się projektem ustawy, która może pomóc rolnikom. Rada Ministrów będzie zajmowała się projektem ustawy, która ma wprowadzić zasadę umów kontraktacyjnych obejmujących obie strony, zarówno dostawcę, jak i odbiorcę owoców czy warzyw.

Wypadki z udziałem motocyklistów [ROZMOWA]

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Do 15 lipca tego roku na zachodniopomorskich drogach doszło do 51 wypadków z udziałem motocyklistów. Zginęło sześć osób, a 50 zostało rannych - takie są dane policji. Rok temu takich zdarzeń było 39. Śmierć poniosły trzy osoby, a 37 zostało rannych. W miniony weekend doszło do dwóch zdarzeń. Na zjeździe z dróg S3 i A6 na Kołbaskowo w wypadku zginął motocyklista. Wpadł w poślizg i uderzył w barierkę ochronną. Inny motocyklista zmarł po sobotnim wypadku na ulicy Przestrzennej w szczecińskim Dąbiu. 30-letni mężczyzna, jadąc motocyklem, zderzył się z autem osobowym. Według informacji zachodniopomorskiej policji, nadal główną przyczyną wypadków motocyklistów jest zbyt duża prędkość.

Szczyt NATO. Podsumowanie [ROZMOWA]

Korpus NATO w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Korpus NATO w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zwiększenie wydatków na obronę - to najważniejsze ustalenia szczytu Paktu Północnoatlantyckiego, który w ubiegłym tygodniu odbył się w Brukseli. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wielokrotnie krytykował innych członków NATO, że ograniczają wydatki na armię. Groził nawet, że USA wycofają się z Sojuszu. Wśród państw NATO-wskich, które przeznaczają wymagane 2 proc. PKB na obronność są: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Grecja, Estonia i Łotwa. Polsce nieco brakuje - około 0,2 proc. Celem szczytu miało być omówienie podniesienia gotowości sił zbrojnych Sojuszu, ale rozmowy zdominowały kwestie finansowe. Nie tylko dotyczące stricte obronności, ale też gospodarki, jak w przypadku skrytykowania Niemiec przez Donalda Trumpa za budowę gazociągu Nord Stream 2. Brukselskie rozmowy to także odpowiedź na rosnące - zdaniem komentatorów - zagrożenie ze strony Rosji. Sojusz, który do tej pory raczej redukował swoje struktury dowodzenia, teraz zamierza je rozwijać. Być może także w Polsce, w Szczecinie. Taką ofertę złożył polski rząd.

Druga rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych [ROZMOWA]

Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Od czwartku do poniedziałkowego popołudnia uczniowie, którzy w pierwszym naborze nie dostali się do wybranej szkoły, mogli ubiegać się o przyjęcie do tych szkół ponadgimnazjalnych, które dysponowały jeszcze wolnymi miejscami. W Szczecinie było ich w sumie około 400 w 32 szkołach: zarówno w liceach, jak i technikach oraz szkołach branżowych I stopnia, czyli dawnych zawodówkach. Te jednak w pierwszym naborze w Szczecinie wybrało niewielu uczniów: zaledwie 160. Największym zainteresowaniem - w Szczecinie - cieszyły się licea ogólnokształcące (wybrało je dwa tysiące uczniów), ale sporo młodzieży zdecydowało się na technika (1300 osób). Najpopularniejszą szkołą wśród uczniów było II Liceum Ogólnokształcące, gdzie o miejsce w klasie biologiczno-chemicznej walczyły prawie cztery osoby. Drugie miejsce zajęło V LO, a trzecie - Technikum Informatyczne SCI.

Koniec Mundialu. Zwycięzcy i pokonani [ROZMOWA]

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej Rosja 2018. Mat. FIFA
Mistrzostwa Świata w piłce nożnej Rosja 2018. Mat. FIFA
Francja zdobyła puchar FIFA, ale to Chorwacja podbiła serca kibiców. Wielcy mistrzowie musieli wrócić do domu z kwitkiem, piłkarski świat ma nowych bohaterów. W niedzielę w Moskwie zakończyły się - trwające miesiąc - Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Turniej był pełen niespodzianek, rozczarowań i sensacji. Do domu już po fazie grupowej musieli wrócić Polacy i broniący tytułu MŚ Niemcy. Potem odpadły kolejne drużyny, z którymi kibice wiązali wielkie nadzieje: Brazylia, Argentyna, Portugalia i Hiszpania. Nieoczekiwanie wysoko zaszły reprezentacje Belgii i Chorwacji. Szczególnie ta druga zachwyciła kibiców przygotowaniem i walecznością. Jej reprezentant Luka Modrić został najlepszym piłkarzem turnieju.
1234567

FOTOGALERIA

Turystyka wodna w tym kajakowa w regionie
Jarmark Jakubowy - marka Szczecina
"Przybysze ze świata gier" - reportaż Małgorzaty Furgi i Weroniki Witkowskiej
70 historii na 70-lecie Pogoni Szczecin
Urlop – prawo czy obowiązek pracownika?
„Zielona karta” dla pracowników zza wschodniej granicy
Wypadki z udziałem motocyklistów [ROZMOWA]
Protesty rolników [ROZMOWA]
Koniec Mundialu. Zwycięzcy i pokonani [ROZMOWA]
Druga rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych [ROZMOWA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.