Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Przed Dniem Matki [ROZMOWA]

26 maja wypada Dzień Matki. Fot. Maciej Myszkowiak [Radio Szczecin/Archiwum]
26 maja wypada Dzień Matki. Fot. Maciej Myszkowiak [Radio Szczecin/Archiwum]
26 maja będziemy obchodzić Dzień Matki, ale powodów do radości, i jako społeczeństwo, i jako państwo, nie mamy zbyt wielu. Coraz mniej dzieci do składania życzeń mamom i coraz mniej mam do ich przyjmowania. W ostatnich latach rodziło się o połowę mniej dzieci niż na początku lat 90. Dopiero w tym roku - być może - udało się powstrzymać spadającą od 27 lat liczbę urodzeń. - Brak stabilizacji finansowej, niespokojny rynek pracy, ale też i aspiracje edukacyjne i zawodowe kobiet - na takie powody zwlekania z posiadaniem dzieci wskazują naukowcy: ekonomiści, socjologowie, psychologowie społeczni. A same panie? Wśród ich argumentów pojawia się jeszcze jeden - dość subiektywny - brak odpowiedniego, czyli odpowiedzialnego partnera. Panowie nie pozostają paniom dłużni. Uważają, że dziś kobiety są roszczeniowe i wymagające. Czy to tylko odwieczna walka płci, czy też coś rzeczywiście jest na rzeczy? W każdym razie model macierzyństwa w ciągu ostatniego ćwierćwiecza bardzo się zmienił.

Za miesiąc wakacje. Gdzie spędzimy urlop? [ROZMOWA]

Plaża w Kołobrzegu. Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin/Archiwum]
Plaża w Kołobrzegu. Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin/Archiwum]
Organizatorzy turystyki już zacierają ręce. Ten sezon będzie bardzo udany zarówno dla nich, jak i dla wypoczywających. Zagranica sprzedaje się bardzo dobrze, natomiast w kraju, szczególnie w górach i nad morzem, z całą pewnością będzie jeszcze lepiej niż w ubiegłym roku - tak wynika z danych zebranych przez Polską Izbę Turystyki. Biura podróży są w dobrej sytuacji finansowej, bo ubiegły rok zakończyły na przyzwoitym plusie. Nie powinni narzekać też ich klienci. Od tego roku będą dodatkowo chronieni przed nieprzewidzianymi sytuacjami, bo działalność rozpoczął Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Jak świeże bułeczki sprzedaje się w tym roku, po ubiegłorocznym spadku, Egipt, i to nie tylko polscy turyści zapełniają tamtejsze kurorty. Tylko w pierwszym kwartale tego roku zjechało tam ponad półtora miliona osób z całego świata. To jednak nie Egipt, a Grecja, Hiszpania i Bułgaria zajmują najwyższe miejsca w rankingu popularności wśród naszych rodaków. W kraju natomiast prym wiodą góry i morze. Nadmorskie miejscowości w Zachodniopomorskiem już dawno są gotowe do sezonu, bo dla nich zaczyna się on od Świąt Wielkanocnych. Potem kolejne długie weekendy, wakacje i tak aż do końca sierpnia.

Spotkania "W Drodze". Dokąd nas prowadzą? [ROZMOWA]

Gościem "W drodze" była m.in. Dorota Hałasa. Fot. Tydzień Społeczny, źródło: www.facebook.com/tydzienspolecznypl
Gościem "W drodze" była m.in. Dorota Hałasa. Fot. Tydzień Społeczny, źródło: www.facebook.com/tydzienspolecznypl
"W drodze" warto czasami zwolnić, by usiąść, posłuchać i pomyśleć. Cieszący się dużym powodzeniem wśród szczecinian cykl debat Tydzień Społeczny wypączkował w comiesięczne spotkania i dyskusje pod hasłem "Rozmowy w Drodze", z których najbliższe odbędą się w piątek 26 maja jutro i w sobotę 27 maja. Jak mówią sami organizatorzy Tygodnia Społecznego, Fundacja Veritas, to rozmowy o nas samych, na tematy czasami trudne i bolesne, ale konieczne. To też autoterapia służąca ozdrowieniu, bo czyniona z wyrozumiałością i miłością. Ta wspólna autorefleksja ma doprowadzić do lepszego zrozumienia, a nawet wypracowania rozwiązań w ważnych kwestiach społecznych. Tej wiosny gośćmi "W drodze" byli już między innymi: Dorota Hałasa, autorka książki pt. "Chrystus z kraju samurajów" oraz Marcin Mamoń, autor filmów dokumentalnych i autor książki: "Wojna braci. Bojownicy, dżihadyści, kidnaperzy". W rozmowie na naszej antenie podkreślał, że jesteśmy ze wszystkich stron bombardowani ogromną ilością informacji, których nie możemy lub nie potrafimy zweryfikować.

Ratownicy medyczni protestują [ROZMOWA]

W Zachodniopomorskiem pracuje ok. 500 ratowników medycznych. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
W Zachodniopomorskiem pracuje ok. 500 ratowników medycznych. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Ratownicy medyczni rozpoczęli ogólnopolski protest. W środę przyszli do pracy w czarnych koszulkach. Ratownicy medyczni ze Szczecina także rozpoczęli protest, mimo obiecanych przez Ministerstwo Zdrowia podwyżek. Resort proponuje podwyżkę w kwocie 800 złotych, po 400 złotych co roku już od lipca. Ratownicy domagają się, by podwyżka była dwukrotnie wyższa i wyniosła - tak jak w przypadku pielęgniarek - 1600 złotych, po 800 złotych przez dwa kolejne lata. Ratownicy z województwa zachodniopomorskiego zarabiają najwięcej w kraju - średnio 4-6 tysiące złotych brutto miesięcznie. Jednak podwyżek nie mieli od dziewięciu lat. Inna rzecz, że wysokie miesięczne wynagrodzenie jest okupione bardzo dużą liczbą dyżurów w karetkach. W Zachodniopomorskiem jest około 500 ratowników medycznych.

Niemcy: Kierowca ciężarówki nie odpocznie w kabinie [ROZMOWA]

W środę w Niemczech opublikowano przepisy ustawy mówiącej m.in. o tym, że kierowca ciężarówki nie może odpoczywać w kabinie swego pojazdu w ramach przysługującego mu tygodniowego odpoczynku. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
W środę w Niemczech opublikowano przepisy ustawy mówiącej m.in. o tym, że kierowca ciężarówki nie może odpoczywać w kabinie swego pojazdu w ramach przysługującego mu tygodniowego odpoczynku. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
W środę w Niemczech opublikowano przepisy ustawy mówiącej m.in. o tym, że kierowca ciężarówki nie może odpoczywać w kabinie swego pojazdu w ramach przysługującego mu tygodniowego odpoczynku. Ustawa wchodzi w życie od 25 maja. Tym samym odbiór odpoczynku tygodniowego regularnego w kabinie pojazdu będzie w Niemczech karany. Niemcy, podobnie jak Francja i Belgia, będą dokonywać w tym zakresie kontroli i nakładać wysokie kary pieniężne. By zapewnić regularny odpoczynek, przedsiębiorstwa będą musiały organizować pracę kierowców tak, aby mogli oni spędzać regularne, 45-godzinne odpoczynki w domu, bazie przedsiębiorstwa lub we wskazanym obiekcie, wyposażonym w pełne zaplecze sanitarne. Za złamanie tego przepisu przewidziano wysokie grzywny.

Czy wierzymy w UFO? [ROZMOWA]

Źródło fot. www.pixabay.com/photo-226245 (domena publiczna)
Źródło fot. www.pixabay.com/photo-226245 (domena publiczna)
Australijski minister ds. społecznych odebrał wsparcie finansowe organizacji, która skupia miłośników Niezidentyfikowanych Obiektów Latających. Grupa ta od 2013 roku otrzymała łącznie 4500 dolarów z państwowego funduszu wspierającego organizacje pozarządowe. - Jestem pewien, że to bardzo mili ludzie, ale z mojej perspektywy ta organizacja nie zdaje testu "zdrowego rozsądku" - tak minister wyjaśnił fakt, że zawiesił finansowanie organizacji. Minister pytany czy w Nowej Południowej Walii, gdzie działa grupa, często widuje się UFO odparł, że "aby liczyć na środki z budżetu takie kontakty musiałyby być bardzo częste".

Jak zabezpieczyć TTSR? Uwagi po zamachu w Manchesterze

Zamach w Manchesterze. Fot. twitter.com/Discloser1
Zamach w Manchesterze. Fot. twitter.com/Discloser1
Zamachowiec samobójca zaatakował na koncercie w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Zginęły 22 osoby, w tym 8-letnia dziewczynka, a 59 osób zostało rannych. Na jednym z miejskich placów Manchesterze gromadzą się ludzie, by upamiętnić ofiary tragedii. W Wielkiej Brytanii świeża jest jeszcze pamięć po poprzednim ataku, do którego doszło w marcu w Londynie. Zginęły cztery osoby, a 40 zostało rannych, po tym jak napastnik staranował przechodniów samochodem. Teraz zaatakowane zostały dzieci. W hali widowiskowej w Manchesterze, gdzie doszło do zamachu, mieści się 21 tysięcy widzów. W szczecińskiej Azoty Arenie - sześć tysięcy. W ubiegłym roku odbyły się tam ćwiczenia antyterrorystów. Zarządzający halą w Szczecinie uważają, że u nas widzowie mogą czuć się bezpiecznie.

Programy profilaktyczne HIV/Aids w środowiskach zagrożonych

Programy profilaktyczne HIV/Aids w środowiskach zagrożonych. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Programy profilaktyczne HIV/Aids w środowiskach zagrożonych. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Władze Szczecina po raz pierwszy wyłożyły skromne środki na akcję profilaktyki zagrożeń wirusem HIV. Wolontariusze Stowarzyszenia Da Du będą między innymi rozdawać prezerwatywy prostytutkom i przypominać im, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z uprawianiem seksu bez zabezpieczeń. Od lat akcje profilaktyczne, nie tylko w środowiskach szczególnie zagrożonych, ale także na przykład wśród młodzieży finansują urzędy: wojewódzki i marszałkowski. A jest się czym martwić. Lekarze alarmują, że od kilku lat znowu rośnie liczba zachorowań na choroby weneryczne i zakażeń wirusem HIV. I choć w naszym kraju liczba zachorowań nadal jest niższa niż średnia europejska, to - jak podkreślają eksperci - nawet 70 procent osób żyjących z HIV w Polsce może nie wiedzieć, że jest zakażona. Z danych Krajowego Centrum ds. AIDS wynika, ze obecnie leczeniem ARV (terapią antyretrowirusową) objętych jest prawie 10 tysięcy pacjentów, w tym ponad setka dzieci.

Na wieść o nadciśnieniu rośnie nam ciśnienie

Prawidłowe ciśnienie u zdrowego człowieka to 120/80. Fot. Monika Bielik [Radio Szczecin/Archiwum]
Prawidłowe ciśnienie u zdrowego człowieka to 120/80. Fot. Monika Bielik [Radio Szczecin/Archiwum]
Duszności, zmęczenie, zawroty głowy, kłopoty ze snem, nerwowość. Nawet jeśli niespecjalnie dobrze się czujemy, takie objawy nie muszą wydawać się nam niebezpieczne. Ot, dolegliwości dnia codziennego, wynikające ze stresu, pośpiechu, przepracowania. Ale to także ważny sygnał, że możemy cierpieć na nadciśnienie tętnicze - chorobę cywilizacyjną, najważniejszy czynnik ryzyka przedwczesnej śmierci na całym świecie. Prawidłowe ciśnienie u zdrowego człowieka to 120/80. Jeśli mamy więcej niż 140/90, trzeba zacząć się leczyć, bo nadciśnienie wiąże się bezpośrednio z problemami kardiologicznymi, a tych już na pewno lekceważyć nie wolno. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, liczba chorych na nadciśnienie rośnie lawinowo. Lekarze oceniają, że w naszym kraju na dolegliwość tę cierpi nawet dziewięć milionów osób. Stąd inicjatywa Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, by ogłosić maj miesiącem mierzenia ciśnienia. To bardzo ważne, by regularnie mierzyć sobie ciśnienie, bo połowa chorych nawet nie wie, że ma poważny problem.

Częściej się rozwodzimy i wyjeżdżamy "za pracą" [ROZMOWA]

Szczecin. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Szczecin. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Zmniejszenie ubóstwa, więcej narodzin oraz coraz lepsza sytuacja na rynku pracy - tak wynika z danych statystycznych dla województwa zachodniopomorskiego. Są również złe wiadomości: jest więcej rozwodów, więcej nieślubnych dzieci oraz nasilona migracja za granicę. Jednak przyszłość przedstawia się w miarę optymistycznie. Z badań przeprowadzonych w skali kraju wynika, że wyjazd zarobkowy za granicę rozważa jedna trzecia rodaków mniej niż przed rokiem. Jednak liczba tych, którzy chcą wyjechać za chlebem jest nadal pokaźna - trzy miliony osób. Prezes Narodowego Banku Polskiego prognozuje, że w tym roku tempo wzrostu PKB, czyli Produktu Krajowego Brutto, wyniesie cztery procent. Portal wPolityce.pl podał, że w ubiegłym roku Polska przyciągnęła inwestycje o wartości 10 miliardów dolarów. Jak w tym kontekście przedstawia się sytuacja demograficzna w Zachodniopomorskiem? Ubywa czy przybywa mieszkańców? Jakie są prognozy na najbliższe lata? W poniedziałek w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja dotycząca sytuacji demograficznej naszego regionu jako wyzwania dla polityki społeczno-gospodarczej.
1234567

FOTOGALERIA

Spotkania "W Drodze". Dokąd nas prowadzą? [ROZMOWA]
Za miesiąc wakacje. Gdzie spędzimy urlop? [ROZMOWA]
Przed Dniem Matki [ROZMOWA]
"Na dobre i na złe-ciąg dalszy ińskiej opowieści" - reportaż Anny Kolmer
"Na dobre i na złe-ciąg dalszy ińskiej opowieści" - reportaż Anny Kolmer
"Na dobre i na złe-ciąg dalszy ińskiej opowieści" - reportaż Anny Kolmer
"Na dobre i na złe-ciąg dalszy ińskiej opowieści" - reportaż Anny Kolmer
"Na dobre i na złe-ciąg dalszy ińskiej opowieści" - reportaż Anny Kolmer
"Na dobre i na złe-ciąg dalszy ińskiej opowieści" - reportaż Anny Kolmer
"Na dobre i na złe-ciąg dalszy ińskiej opowieści" - reportaż Anny Kolmer
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".