Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Goście RSnW wspominają zmarłą prof. Danutę Dąbrowską

Profesor Danuta Dąbrowska, fot. Uniwersytet Szczeciński
Profesor Danuta Dąbrowska, fot. Uniwersytet Szczeciński
Była skromna i życzliwa ludziom. W czwartek w wieku 66 lat zmarła Danuta Dąbrowska, polonistka, literaturoznawczyni, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, działaczka opozycji demokratycznej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Wychowała wiele pokoleń polonistów. W 1980 roku współtworzyła Solidarność na Wyższej Szkole Pedagogicznej, uczestniczyła w strajkach 1981 roku. Po ogłoszeniu stanu wojennego publikowała w szczecińskiej i gdańskiej prasie podziemnej. W pracach naukowych i publicystycznych skupiła się na polskim romantyzmie, powstaniu styczniowym i dziedzictwie romantycznym kultury polskiej. Pisała także o poezji stanu wojennego, języku polityki, o literaturze współczesnej i współczesnym życiu literackim. Wyszukiwała także młodych utalentowanych ludzi, którym pomagała rozwinąć skrzydła. Ale wróćmy do opozycyjnej działalności Pani Profesor. Po ogłoszeniu stanu wojennego Danuta Dąbrowska aktywnie współpracowała ze szczecińską i gdańską prasą podziemną. Aresztowana w marcu 1983 r., była przez kilka miesięcy więziona i przesłuchiwana w Szczecinie, potem w Warszawie. Pogrzeb profesor Danuty Dąbrowskiej we wtorek. Nabożeństwo pogrzebowe rozpocznie się o godzinie 11:30 w kościele pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP na Pomorzanach, stamtąd uczestnicy ceremonii pojadą autokarem na Cmentarz Centralny. Pogrzeb rozpocznie się o godzinie 13:15.

Tragedia na wiadukcie w Genui - zagrożenie ignorowane przez lata

Firma "Autostrade per Italia”, obwiniana przez włoski rząd i media za katastrofę w Genui, zobowiązała się odbudować zawalony wiadukt i wypłacić odszkodowania ofiarom. Fot. Twitter/akluvmyg
Firma "Autostrade per Italia”, obwiniana przez włoski rząd i media za katastrofę w Genui, zobowiązała się odbudować zawalony wiadukt i wypłacić odszkodowania ofiarom. Fot. Twitter/akluvmyg
„Zapowiedziana katastrofa”, „50 lat strachu i niewysłuchanych alarmów” - tak włoska prasa komentuje zawalenie się wiaduktu w Genui, gdzie zginęły 43 osoby. Czy w Polsce może dojść do podobnej tragedii? Kontrola NIK sprzed dwóch lat pokazała, że na 339 sprawdzonych mostów i wiaduktów, co trzeci może się zawalić. Przypomnijmy, że 30 maja 2016 roku wędkarze łowiący ryby w pobliżu Mostu Cłowego w Szczecinie zaalarmowali służby, że usłyszeli huk, a jakaś część konstrukcji mostu mogła wpaść do wody. Okazało się, że most nie nadaje się do eksploatacji - został zamknięty i rozebrany. Dziś w tym miejscu mamy zupełnie nową przeprawę. Z powodu fatalnego stanu Trasy Zamkowej władze Szczecina zleciły remont tej przeprawy.

Problem nielegalnych wyścigów samochodowych

Kierowcy, który driftował w Stargardzie grozi do ośmiu lat więzienie. Źródło fot. pixabay.com/photo/2017/05/17/16/08/drift-2321252_960_720.
Kierowcy, który driftował w Stargardzie grozi do ośmiu lat więzienie. Źródło fot. pixabay.com/photo/2017/05/17/16/08/drift-2321252_960_720.
18-letni kierowca, który w sobotę w nocy wjechał w ludzi w centrum Stargardu usłyszał zarzut: "sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym".
Mężczyzna brał udział w nielegalnym wyścigu. Grozi mu do ośmiu lat za kratami. Do wypadku doszło w sobotę, przed godziną 23, na Placu Wolności. Ze wstępnych ustaleń wynika, że podczas nielegalnych pokazów driftowych auto marki BMW wypadło z drogi i uderzyło w kilka osób, z czego sześć odniosło obrażenia, a trzy trafiły do szpitala.
Przed nielegalnym wyścigiem na jednym z portali społecznościowych pojawiła się informacja o wydarzeniu "Zawody driftowe - plac Wolności". Wyczyny piratów drogowych przyszło obserwować kilkadziesiąt osób. Funkcjonariusze pojawili się na miejscu, ale po kilkunastu minutach odjechali. I właśnie wtedy doszło do wypadku. Teraz Komenda Wojewódzka Policji sprawdza, czy działanie policjantów było prawidłowe. Zainteresowanie wyścigami samochodowymi rośnie. Co zrobić, żeby nie było tych nielegalnych? Między innymi o tym dyskutowali goście "Radia Szczecin Na Wieczór".

W Darłówku zakończono akcję poszukiwania dwójki dzieci

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
We wtorek, dwaj bracia: 14- i 13-latek oraz ich siostra 11-latka kąpali się w morzu pod opieką matki. Przed godziną 15, kobieta odeszła od nich do małego dziecka, które było z nimi na plaży. Gdy wróciła, nie zobaczyła w wodzie nastolatków. Natychmiast ruszyła akcja ratunkowa. Ratownicy wyciągnęli z wody nieprzytomnego 14-latka. Jednak nie udało się go uratować. Dwoje pozostałych dzieci zostało uznanych za zaginione. Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci. Wiadomo, że dzieci kąpały się pomimo czerwonej flagi, czyli zakazu kąpieli.

Prezydent Andrzej Duda zawetował nową ordynację do PE

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
– Odmawiam podpisania zmian w ordynacji wyborczej i zwracam Sejmowi do ponownego rozpatrzenia – oświadczył prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej. Nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadzająca zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego, tu cytat „w zbyt daleko idący sposób odbiega od zasady proporcjonalności”. Według opinii senackiego Biura Legislacyjnego zaproponowany, w nowelizacji, podział na okręgi wyborcze, spowodowałaby, że "efektywny próg wyborczy będzie wynosił 16,5 proc. Tyle głosów, w skali kraju, będzie musiał otrzymać komitet wyborczy, żeby uzyskać mandat”. Stąd weto prezydenta, który podkreślił, że zaproponowane zmiany spowodowałyby, że ogromna część obywateli nie miałaby reprezentacji w Parlamencie Europejskim.

15 sierpnia: święto Matki Boskiej Zielnej

Źródło fot. pixabay.com/photo/2015/08/15/23/41/bouquet-890338_960_720.
Źródło fot. pixabay.com/photo/2015/08/15/23/41/bouquet-890338_960_720.
Wielobarwne bukiety ze zbóż, ziół i kwiatów. Misternie wykonane wieńce i pięknie wypieczone chleby – to dziękczynienie za plony. Przypadająca w środę, w kościele katolickim, uroczystość Matki Boskiej Wniebowziętej w tradycji ludowej nazywane jest świętem Matki Boskiej Zielnej. To jedno z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych. Dawniej obchodzono je również jako dzień Matki Boskiej Dożynkowej, bo – jak mówi ludowe porzekadło: „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”. Wierni spieszyli więc do świątyń z wiązankami zbóż, ziół i kwiatów oraz swoimi plonami, by podziękować za pomoc w ciężkiej pracy na roli i prosić o opiekę nad ludźmi i owocami ich pracy. W wielu parafiach obrzędy te kultywowane są do dziś, a poświęcenie zielnych bukietów jest ich nieodzownym elementem. Potem bukiety te wkładano za „święte obrazy”, bo miały chronić obejście przed nieszczęściem, chorobami i ogniem. Poświęcone zioła miały być też skutecznym lekarstwem przed chorobami zwierząt i ludzi. Tradycyjnie w bukiecie na to święto umieszczano popularne lecznicze rośliny: kopytnik, macierzankę, piołun, miętę, dziurawiec, krwawnik, piołun czy wrotycz. Aby zagwarantować sobie urodzaj w gospodarstwie, dokładano do niego ostatnie kłosy z pól, marchew, ziemniak lub jabłko nabite na patyk. Oprócz ziół i roślin, bogato zdobiono go kwiatami. Każda gałązka, każda roślina miała swoje znaczenie. Także sposób wicia dożynkowych wieńców i wykorzystanych do tego zbóż, roślin i ozdób miał swoje znaczenie.

Bitwa, która uratowała Europę

5 Pułk Piechoty Legionów wkracza do Dyneburga, styczeń 1920. źródło fot. wikimedia.org/wikipedia/commons/1/11/5_pp_w_Dyneburgu_1920.
5 Pułk Piechoty Legionów wkracza do Dyneburga, styczeń 1920. źródło fot. wikimedia.org/wikipedia/commons/1/11/5_pp_w_Dyneburgu_1920.
Gdyby nie wygrana wojna polsko-bolszewicka, Europa wyglądałaby dziś inaczej – uważają historycy. Temu poglądowi dał wyraz brytyjski polityk i dyplomata lord Edgar D'Abernon, który uznał starcie pod Warszawą za osiemnastą, pod względem ważności, bitwę w dziejach świata, dodając jednakże, że rzadko która batalia była tak niedoceniana. Prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku uważa że: „Wszystko, co niosła ze sobą bolszewicka Rosja, niosłoby jednocześnie zagładę całej cywilizacji europejskiej, z jej fundamentem, czyli filozofią grecką, z jej prawem rzymskim i etyką oraz moralnością zbudowaną na etyce judeochrześcijańskiej”. Wygrana wojna z bolszewikami, w 1920 roku, była dla młodego państwa polskiego wielkim wysiłkiem. Ale jednocześnie pozwoliła na umocnienie fundamentów polskiej państwowości. Przypadająca 15 sierpnia rocznica Bitwy Warszawskiej jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Mimo to Polacy często nie doceniają wagi tego zwycięstwa i jego znaczenia dla dalszych losów kraju i Europy. W sierpniu 1920 roku wojska rosyjskie stały już u bram polskiej stolicy i gotowały się do ataku. Polacy niemal w ostatnim momencie odparli Rosjan i odwrócili realną groźbę bolszewickiego podboju – mówi brytyjski historyk, Adam Zamoyski, autor książki: „Warszawa 1920.Nieudany podbój Europy. Klęska Lenina”.

Sezon nad morzem

Zły olej czy sprzedawanie przeterminowanych produktów - to tylko kilka zastrzeżeń jakie szczeciński sanepid ma w tym sezonie do nadmorskich gastronomików. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zły olej czy sprzedawanie przeterminowanych produktów - to tylko kilka zastrzeżeń jakie szczeciński sanepid ma w tym sezonie do nadmorskich gastronomików. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zły olej czy sprzedawanie przeterminowanych produktów - to tylko kilka zastrzeżeń jakie szczeciński sanepid ma w tym sezonie do nadmorskich gastronomików. Pod koniec lipca pracownicy Inspekcji Sanitarnej z Pomorza Zachodniego skontrolowali blisko 80 smażalni w województwie zachodniopomorskim. Okazało się, że są do nich zastrzeżenia. Kontrolerzy wystawili łącznie 11 mandatów na kwotę 3700 złotych - poza złą jakością oleju m.in. za brudne sztućce i brak aktualnych badań. Czy zatem wypoczywając nad morzem mamy czego się obawiać? Jak jest tam z jakością jedzenia - zwłaszcza ryb?

Sanepid oprócz smażalni od początku wakacji do 17 lipca skontrolował też lodziarnie. Na ponad 130 punktów w 13 wykryto bakterie jelitowe - przede wszystkim w lodach z automatu. Namnażają się one, gdy nie zachowuje się odpowiedniej higieny. Inspektorzy nałożyli osiem mandatów na łączną kwotę 1250 złotych, a dwa lokale dostały zakaz sprzedaży lodów.

Akcja TIR na polskich drogach

Kilkunastu kierowców tirów z całego kraju i Ukrainy protestuje na parkingu stacji paliw w Kołbaskowie. Domagają się zaległych wynagrodzeń od gdyńskiej firmy Two-M. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Kilkunastu kierowców tirów z całego kraju i Ukrainy protestuje na parkingu stacji paliw w Kołbaskowie. Domagają się zaległych wynagrodzeń od gdyńskiej firmy Two-M. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Policjanci wzięli się za kierowców ciężarówek, a teraz ci im odpowiadają. W najbliższy piątek planują zaprotestować i jeździć po drogach z prędkością niższą niż dopuszczalna. To ich sposób na wyrażenie niezadowolenia z prowadzenia przez funkcjonariuszy akcji "TIR". W ramach niej policja przeprowadza wzmożone kontrole na autostradach i drogach ekspresowych. Celem jest wyłapanie i ukaranie kierowców dużych samochodów, którzy wyprzedzają mimo zakazu lub blokują ruch.

Rozpoczęta w piątek 3 sierpnia akcja zebrała już pierwsze plony. W zaledwie kilka funkcjonariusze przeprowadzili blisko 4 tysiące kontroli i nałożyli ponad 600 mandatów. Większość przypadków to wyprzedzanie mimo zakazu, ale kierowcy utrudniali też przejazd tamując drogę przez długie wyprzedzanie - informuje policja. Ci, którzy jeżdżą ciężarówkami zdecydowali się odpowiedzieć akcją na akcję i tak narodził się "Protest69".

W ramach niego kierowcy mają jeździć w piątek z następującymi prędkościami - w terenie zabudowanym będzie 40 km/h, poza nim 60 km/h, a na autostradach - 69 km/h. Do tego mają wystrzegać się wyprzedzania. Ich zdaniem nie można uznaniowo oceniać co jest za długim wyprzedzaniem, a co nie.

Rejs Odkrywców – młodzi na morzu

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
200 uczniów i nauczycieli ze szczecińskich szkół, działających w szkolnych kolach edukacji morskiej uczestniczy w „Rejsie Odkrywców” - czteromiesięcznej, etapowej wyprawie wokół Bałtyku. Rejs wpisuje się w krajowy program żeglarskich wypraw uświetniających narodowy Jubileusz 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Młodzi żeglarze i ich opiekunowie płyną na dwóch miejskich jachtach z Centrum Żeglarskiego: „Darze Szczecina” i „Urtice”, oraz wyczarterowanym żaglowcu STS „Kapitan Borchardt”.

Wyprawa odbywa się w ramach Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, oraz miejskiego projektu „Codziennie Polskę TworzyMY”.

Rejs rozpoczął się pod koniec czerwca, zakończy 1 września. W tym czasie młodzież opłynie cały Bałtyk, zawijając do portów miast, które są miastami partnerskimi Szczecina. Dziś właśnie rozpoczyna się drugi podstawowy etap: Rostok – Arhus – Szczecin.
1234567

FOTOGALERIA

Goście RSnW wspominają zmarłą prof. Danutę Dąbrowską
Tragedia na wiadukcie w Genui - zagrożenie ignorowane przez lata
Problem nielegalnych wyścigów samochodowych
"Najdłuższy Strajk 1988 - lekcja historii" - reportaż Małgorzaty Furgi
Prezydent Andrzej Duda zawetował nową ordynację do PE
W Darłówku zakończono akcję poszukiwania dwójki dzieci
15 sierpnia: święto Matki Boskiej Zielnej
Bitwa, która uratowała Europę
Sezon nad morzem
Akcja TIR na polskich drogach
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.