Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Zamach terrorystyczny w Strasburgu

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Trzy osoby zabite, 13 rannych, w tym sześć ciężko. Wśród poszkodowanych jest Polak. To tragiczny bilans wtorkowego zamachu terrorystycznego w Strasburgu we Francji. Policji do tej pory nie udało się ująć sprawcy.

Napastnik otworzył ogień z broni automatycznej do mieszkańców i turystów, bawiących się wieczorem na jarmarku bożonarodzeniowym w zabytkowym centrum miasta. Napastnik został postrzelony przez funkcjonariusza sił bezpieczeństwa, ale udało mu się uciec. Niemieckie służby twierdzą, że to 29-letni obywatel francuski marokańskiego pochodzenia, zradykalizowany islamista. Francuskiej policji miał być wcześniej znany, jako karany za pospolite przestępstwa.

Czarne chmury nad polską humanistyką

Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Czy uczelniom uda się utrzymać kierunki humanistyczne? O to martwi się część środowiska akademickiego. Z projektu rozporządzenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które jest aktualnie w trakcie opiniowania - wynika bowiem, że nauki humanistyczne i społeczne dostaną znacznie mniejsze środki niż do tej pory. Państwo chce stawiać na nauki inżynieryjne i techniczne oraz ścisłe i przyrodnicze.

Nowy algorytm finansowania wynika z Ustawy 2.0, czyli tzw Konstytucji dla Nauki. Wprowadziła ona nowy podział na dyscypliny naukowe, oddzieliła badania od dydaktyki i zmieniła zasady finansowania. W znacznie większym stopniu niż obecnie różnicowałyby one dotacje na poszczególne dziedziny nauki. Algorytmy preferowałyby studia politechniczne, medyczne, przyrodnicze oraz nauki ścisłe, ze szkodą – jak uważają humaniści – także dla nauk społecznych i dziedzin sztuki.

Stulecie Powstania Wielkopolskiego

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W tym roku świętujemy nie tylko stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości po latach zaborów, ale również stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego z wielkich zrywów narodowościowych, zakończonego sukcesem.

Poznań uczcił setną rocznicę powstania decyzją o budowie Muzeum Powstania Wielkopolskiego (będzie gotowe za 5 lat), a rozgłośnie Polskiego Radia w Poznaniu i Szczecinie – wspólną produkcją 8-odcinkowego słuchowiska. W środę w studiu S1 Polskiego Radia Szczecin odbyła się uroczysta prezentacja jego szóstej części – pt „Ostatni lot Franciszka Kaczmarka”.

Pod koniec 1918 roku przynależność Wielkopolski do odrodzonego państwa polskiego wcale nie była oczywista. Ale w ostatnich dniach grudnia, w drodze do Warszawy, w Poznaniu zatrzymał się Ignacy Jan Paderewski, słynny pianista, orędownik polskiej sprawy. Jego powitanie w stolicy Wielkopolski przerodziło się w wielką patriotyczną manifestację. Niemieccy mieszkańcy odpowiedzieli swoimi kontrmanifestacjami. Padły pierwsze strzały. Dwa dni później Poznań był wolny. Wkrótce potem prawie cała Wielkopolska. Trzeba było jednak jeszcze kilku miesięcy by ostatecznie – w myśl postanowień traktatu wersalskiego Wielkopolska znalazła się w granicach odrodzonego państwa polskiego.

Wśród Wielkopolan pamięć o tym zrywie jest silna i nadal świeża. W przeciwieństwie do reszty kraju, która o Powstaniu Wielkopolskim wie niewiele.

Strajk pracowników sądów

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Protestujący twierdzą, że nie mieli podwyżek wynagrodzeń od 7 lat. Resort sprawiedliwości zapewnia, że podwyżki będą w przyszłym roku, ale nie wiadomo jak duże. Akcję protestacyjną organizuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP. Zrzesza osoby, które nie mają prawa do strajku, dlatego protest polega na informacyjnej pod hasłem: "Dość pracy za grosze!". W sądach wywieszono plakaty o proteście. W wielu sądach w kraju nie odbyły się rozprawy, w kilku – jak np. przed kołobrzeskim sądem odbyły sprawy, na których odczytano jedynie wyroki. Pracownik sądu zarabia dziś nieco ponad 2 tys. zł brutto. Pracownicy sądów to kolejna grupa zawodowa – po lekarzach i służbach mundurowych - która domaga się podwyżek.

Zmiany w janosikowym?

Fot. www.pixabay.com/photo-2205580 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-2205580 (domena publiczna)
Ministerstwo finansów pracuje nad zmianami w tzw. janosikowym. Przy wyliczaniu podatku mają być brane pod uwagę nie tylko dochody samorządów, ale też ich wydatki. Nowe regulacje mają być uchwalone jeszcze w tej kadencji parlamentu – informuje Portal Samorządowy. Jeśli nowe przepisy weszłyby w życie, byłaby to odpowiedź m.in. na apele Związku Miast Polskich, który zabiega o zmianę algorytmu naliczania janosikowego. Prezes Związku i Prezydent Gliwic - Zygmunt Frankiewicz uważa, że obecny system jest maksymalnie demotywacyjny.

Przypomnijmy, że tzw. janosikowe wprowadzono do ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego 15 lat temu, jako mechanizm wyrównywania różnic między regionami. Gminy, w których wskaźnik dochodów podatkowych w przeliczeniu na 1 mieszkańca jest większy niż 150 procent średniego wskaźnika dla wszystkich gmin w kraju, dokonują wpłat do budżetu państwa, z przeznaczeniem na subwencje dla gmin o mniejszych dochodach.

Dieta a samopoczucie

Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
Według Światowej Organizacji Zdrowia - WHO, na depresję choruje 360 milionów ludzi na świecie, a w Polsce aż 1,5 mln osób. Jest coraz częściej diagnozowana nie tylko wśród dorosłych, lecz także wśród dzieci i młodzieży. Naukowcy szukają odpowiedzi na pytania: co jest przyczyną depresji oraz czy dieta może pomóc w jej leczeniu?

Niedawno odbyła się w Szczecinie konferencja poświęcona temu zagadnieniu. Jej organizatorem był Zakład Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Dużo mówiono o diecie śródziemnomorskiej, o obecności pestycydów w żywności i o ich związku z depresją.

Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach już po raz piąty

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Paczki spakowane, we wtorek wyruszą w daleką drogę – aż na Litwę. Żywność o długim terminie przydatności, słodycze, książki, środki czystości trafią do Polaków zamieszkałych za wschodnią granicą. Szczególnie osobom starszym, pozbawionym bliskich – nie jest łatwo. Brakuje nie tylko podstawowych dóbr, ale często także wsparcia, poczucia, że ktoś o nich w kraju pamięta. Akcja organizowana jest po raz piaty. Do tej pory rodakom przekazano 60 ton darów. W tym roku zaś do pomocy włączyli się także najmłodsi, uczniowie dwóch szkół: podstawówki nr 8 w Policach i szkoły w Będargowie. W jednej z wypraw na Litwę z darami dla rodaków wyruszył nasz radiowy kolega Wojciech Zagaj.

Rząd murem za frankowiczami

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Kredyty frankowe pod lupą europejskich instytucji. Zajmie się nimi Komisja Europejska oraz Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Po sprawiedliwość do Brukseli poszli członkowie Stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu”, którzy skierowali tam aż trzy skargi. Rozpatrywanie jednej już trwa, druga została przyjęta do rozpatrzenia, trzecia czeka na decyzję. Kredytami we frankach zajmie się też Trybunał w Luksemburgu. Tam pytanie prejudycjalne, w sprawie umowy z bankiem, na kredyt indeksowany we frankach skierował Sąd Okręgowy w Warszawie, a „Uwagi na piśmie Rzeczpospolitej Polskiej” , wystosowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Pytanie prejudycjalne - przypomnijmy - to pytanie o wykładnię unijnego prawa w konkretnej sprawie. I w skargach stowarzyszenia, i pytaniu warszawskiego sądu chodzi o dyrektywę Rady Europy z 1993 roku w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Dyrektywa mówi, że jeśli umowa zawiera niedozwolone klauzule, to w tej części dla konsumenta jest nieważna. Pozytywne dla frankowiczów rozstrzygnięcie zmieniałoby całkowicie ich sytuację, ale dla banków mogłoby stanowić poważny problem.

Od przyszłego roku Sylwester w Szczecinie bez fajerwerków

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W tym roku jeszcze będą ale w przyszłym już nie. Władze Szczecina zdecydowały, że zrezygnują z „wybuchowej” oprawy miejskiego Sylwestra, tradycyjnie organizowanego na Jasnych Błoniach. Jak podało w komunikacie biuro prasowe magistratu – miasto czyni to w związku z licznymi głosami sprzeciwu osób, które uważają, że zwierzęta bardzo źle znoszą hałas odpalanych sztucznych ogni. Decyzja miasta spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem obrońców zwierząt, tak domowych, jak i dzikich – oraz rozczarowaniem części mieszkańców, dla których sylwestrowy pokaz fajerwerków to już tradycja, z której nie powinno się rezygnować. Ale Szczecin nie jest jedynym miastem, którego w ostatnią noc roku nie rozświetlą sztuczne ognie. Nie ma ich już we Wrocławiu i Krakowie, nie będzie w Warszawie, Częstochowie, Poznaniu, Gdyni i Gdańsku, Olsztynie i w przyszłym roku w Toruniu, tak jak w Szczecinie. Fajerwerki zostaną zastąpione przez pokazy laserowe, widowiska multimedialne czy mapping, czyli wyświetlanie kolorowych ruchomych obrazów na ścianach budynków.

Złota Piłka dla Ady Hegerberg, napastniczki Olympique Lyon

Złota Piłka. Fot. www.wikipedia.org / Jaime de la Fuente
Złota Piłka. Fot. www.wikipedia.org / Jaime de la Fuente
Złota Piłka - to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie piłki nożnej, przyznawane od 1956 roku, przez francuski magazyn "France Football" po raz pierwszy przypadło przedstawicielce kobiecego footbolu. Nagroda trafiła do Ady Hegerberg – 23-letniej napastniczki Olympique Lyon. W tym roku z francuskim klubem sięgnęła po mistrzostwo Francji i wygrała Ligę Mistrzyń.
1234567

FOTOGALERIA

Stulecie Powstania Wielkopolskiego
Czarne chmury nad polską humanistyką
Zamach terrorystyczny w Strasburgu
"Powrót Polonusa" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
Dieta a samopoczucie
Zmiany w janosikowym?
Strajk pracowników sądów
"Piłsudski z Goleniowa" - reportaż Małgorzaty Frymus
Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach już po raz piąty
Rząd murem za frankowiczami
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.