Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Platforma Obywatelska bojkotuje media publiczne w Zachodniopomorskiem

Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Dwa tygodnie ma zachodniopomorska Platforma Obywatelska na ujawnienie treści uchwały, zakazującej jej politykom wypowiedzi dla mediów publicznych w Szczecinie. Dziś reporter naszej rozgłośni – ale nie jako dziennikarz a obywatel - złożył w biurze zachodniopomorskiej PO wniosek o udostępnienie dokumentu na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Treść uchwały i jej uzasadnienie na razie znana jest tylko z ustnych wypowiedzi polityków PO. Mówił o niej między innymi senator prof. Tomasz Grodzki oraz poseł Magdalena Kochan. Pani poseł na łamach jednego z dzienników zapewniała, że dokument zostanie ujawniony w ostatni poniedziałek, ale do tego nie doszło.

Polskie Radio Szczecin w ubiegłym tygodniu próbowało się w tej sprawie kontaktować z posłem Arkadiuszem Marchewką, sekretarzem partii w regionie – bez skutku.

Teraz Platforma ma 14 dni na przedstawienie dokumentu.

Parkingowiec pod Rektoratem PUM – pomysł nie wszystkim się podoba

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W Szczecinie aut przybywa, a miasto nie z gumy. Miejsca parkingowe są na wagę złota, a sieć zalewają zdjęcia spryciarzy, zostawiających samochody na trawnikach, wysepkach czy przejściach dla pieszych.

Trudno się więc dziwić, że władze miasta wracają do pomysłów budowy parkingów wielopoziomowych. W ostatnich dniach Internet rozgrzała do czerwoności informacja, iż magistrat planuje wrócić do porzuconej już wydawałoby się idei budowy parkingowca na zielonej skarpie przed Rektoratem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Druga możliwa lokalizacja to teren przy pętli tramwajowej na ulicy Potulickiej.

Przy czym podkreślić trzeba, że obecny projekt jest od poprzedniego o wiele skromniejszy. Już nie osiem poziomów, a tylko dwa, zamiast prawie 600 miejsc parkingowych - góra 120. Mimo to już wiadomo, że przynajmniej części szczecinian pomysł oprotestuje. Nie podoba się on Radzie Osiedla Stare Miasto, protestują członkowie ruchów miejskich. Okoliczni mieszkańcy wskazują, że to jeden z nielicznych w okolicy terenów zielonych.

Obowiązkowe kaski dla najmłodszych rowerzystów?

Fot. NiOL
Fot. NiOL
Dzieci do 14 roku życia powinny jeździć na rowerach w kaskach, bo to w zasadniczy sposób zwiększyłoby ich bezpieczeństwo – uważa Ministerstwo Infrastruktury i planuje w ciągu najbliższych dwóch lat wprowadzić taki obowiązek.

Dane policji są szokujące: w ubiegłym roku rowerzyści uczestniczyli w ponad czterech tysiącach wypadków, zginęło w nich 220 osób, a ponad 3,5 tysiąca zostało rannych. Stosunkowo dużą liczbę wypadków – prawie 20 procent – powodują dzieci. Tu również zdarzają się ofiary śmiertelne i ranni. Dlatego obowiązek jazdy w kaskach resort wpisał do Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Nie brakuje jednak także sceptyków, którzy uważają, że kaski w niewielkim stopniu chronią od poważnych urazów, a młodzież trzeba raczej edukować.

Protest Związku Nauczycielstwa Polskiego

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
"Mamy dość!" - manifestację pod takim hasłem organizuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pracownicy oświaty spotkają się w najbliższą sobotę przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie. Ich postulaty to 1000 złotych podwyżki dla każdego nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze pracy oraz odwołanie szefowej MEN Anny Zalewskiej.

Jak mówił na konferencji prasowej szef ZNP Sławomir Broniarz manifestacja będzie przebiegała pod hasłem "Mamy dość!", "bo mamy dość bardzo niskich zarobków, mamy dość złego ministra edukacji narodowej, mamy dość zmian bez konsultacji i akceptacji środowiska nauczycielskiego oraz niszczenia statusu zawodowego nauczycieli". Jak twierdzi tegoroczne podwyżki od 93 zł do 168 zł brutto są nie wystarczające i nie podniosą prestiżu tego zawodu. Do tego dochodzą takie kwestie jak wydłużenie drogi awansu zawodowego, wdrożenie - zdaniem ZNP - nieprzygotowanej reformy edukacji. Związek wskazuje, że nie była ona konsultowana ze środowiskiem i spowodowała chaos organizacyjny.

Czy rzeczywiście tak jest? Czy nauczyciele powinni i czy będą zarabiać więcej?

Dodajmy, że zgodnie z danymi ZNP pensja zasadnicza nauczycieli waha się od 2,4 do 3,3 tysięcy złotych brutto.

CEPIK 2.0 i raport NIK

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Wydłużenie czasu obsługi klientów, mniejsza liczba realizowanych spraw oraz przypadki braku dostępu do bazy - na takie problemy w związku z wdrożeniem niedawno CEPiK-u 2.0. wskazuje Najwyższa Izba Kontroli. W swoim raporcie informuje, że nowa wersja Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jest opóźniona o dwa lata, a koszty realizacji systemu wzrosły o 42 miliony złotych. Zgodnie z oceną NIK, system nie był prawidłowo przygotowany zarówno w okresie zarządzania przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jak i Ministerstwo Cyfryzacji. Utrudnienia przy np. rejestracji pojazdów były i co ciekawe wciąż są. Tak jest na przykład w Szczecinie.

Dodajmy, że w swoim raporcie NIK punktuje też pozytywne aspekty CEPIK-u w wersji 2.0. Chodzi między innymi o możliwość sprawdzenia punktów karnych czy historii pojazdów w tym na przykład autokaru.

Przedawnienia długów będą szybsze i pewniejsze

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Krótszy czas przedawnienia długów - taka zmianę zakłada nowelizacja kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zgodnie z zapowiedzią, maksymalnie ma być to nie dziesięć a sześć lat. Poza tym sąd będzie miał obowiązek sprawdzenia czy roszczenie wobec dłużnika nie jest przypadkiem przedawnione. Jeżeli tak będzie, to go nie zasądzi.

W ocenie co niektórych ekspertów te propozycje chronią w dużej mierze tych, którzy mają długi. Ich zdaniem nieuczciwym osobom może być łatwiej uniknąć spłaty roszczenia, a to niewykluczone, że odbije się na kondycji chociażby firm zarządzających wierzytelnościami.

Dodajmy tylko, że teraz proponowanymi zmianami zajmie się Senat.

Piątka Morawieckiego i inne propozycje [ROZMOWA]

Premier Mateusz Morawiecki na sobotniej konwencji Zjednoczonej Prawicy w Warszawie. Źródło fot.: www.twitter.com/pisorgpl
Premier Mateusz Morawiecki na sobotniej konwencji Zjednoczonej Prawicy w Warszawie. Źródło fot.: www.twitter.com/pisorgpl
Po wizerunkowym tąpnięciu związanym z wypłatą nagród dla ministrów w rządzie Beaty Szydło, obóz władzy przystąpił do kontrofensywy. Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zrealizowanie programów społecznych, gospodarczych, inwestycji lokalnych oraz działanie na rzecz seniorów i osób niepełnosprawnych.

Są to obniżka od początku przyszłego roku podatku CIT dla małych firm z 15 do 9 procent, wprowadzenie małego ZUS-u naliczanego proporcjonalnie do przychodów dla firm, wyprawka – 300 złotych dla każdego ucznia rozpoczynającego naukę w szkole podstawowej i średniej, nowy fundusz budowy dróg lokalnych o wartości co najmniej 5 miliardów złotych oraz program Dostępność+, czyli likwidacja barier dla osób niepełnosprawnych.

Dodatkowo kobiety, które urodziły czwórkę dzieci, mają mieć zagwarantowaną najniższą emeryturę. Wicepremier Beata Szydło uzupełniła te obietnice o zapowiedź wprowadzenia programu "Mama plus", czyli m.in. darmowych leków dla kobiet w ciąży i premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Szydło mówiła też o bonie dla osób od 16. do 25. roku życia, które uczą się i nie pracują - ma być przeznaczony na kulturę i sport.

Skąd premier Morawiecki weźmie na to pieniądze? Jak sam twierdzi - ze wzrostu gospodarczego i uszczelnienia VAT.

Dyrektywa o pracownikach delegowanych niekorzystna dla Polski [ROZMOWA]

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej przyjęli w zeszłym tygodniu ostateczny tekst dyrektywy o pracownikach delegowanych. Wynegocjowanego tekstu nie akceptują Polska i Węgry, które głosowały przeciw jego przyjęciu. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, mogą być niekorzystne między innymi dla polskich firm transportowych.

Część zawartych w dyrektywie zapisów została złagodzona po negocjacjach Parlamentu Europejskiego z poszczególnymi krajami członkowskimi. Okres delegowania ustalono na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia go o sześć miesięcy, ale do dokumentu wpisano zobowiązanie państw przyjmujących do dokonania takiego przedłużenia po otrzymaniu uzasadnionej notyfikacji.

W porozumieniu między krajami i Parlamentem Europejskim przyjęto nie najgorszą dla Polski definicję dotyczącą tzw. zastępowania jednego pracownika delegowanego innym. Jednak część zapisów jest dla naszego kraju niekorzystna. Wśród nich ten, że przepisy zmienionej dyrektywy będą miały zastosowanie do sektora transportu po wejściu w życie regulacji sektorowych, ujętych w tzw. pakiecie mobilności. Prace nad tym pakietem nowych przepisów dotyczących sektora drogowego trwają w Brukseli. Nowe przepisy mogą zmniejszyć konkurencyjność naszych przedsiębiorstw wobec firm z Europy Zachodniej. Dyrektywa spowoduje również dodatkowe obciążenia dla polskich firm działających za granicą. Nowe prawo zacznie być stosowane najwcześniej od lipca 2020 roku.

MEWA zamiast KAWKI [ROZMOWA]

Szczeciński Urząd Miasta. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Szczeciński Urząd Miasta. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
KAWKA odlatuje a nadlatuje MEWA. Władze Szczecina oferują 55 proc. dofinansowania dla tych, którzy zdecydują się zamienić piec na węgiel czy drewno na bardziej ekologiczne źródło ciepła. W Szczecinie mamy około 6,5 tys. pieców kaflowych w budynkach komunalnych, piece są także w wielu domach jednorodzinnych.

W ramach programu MEWA w grę wchodzi podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, ogrzewanie elektryczne lub odnawialne źródło energii. Programem mogą zostać objęte również termomodernizacje budynków wielorodzinnych, towarzyszące wymianie instalacji grzewczej.

Na realizację MEWY w tym roku zaplanowano 600 tys. zł. Kwota ta ma być sukcesywnie zwiększana w kolejnych latach. Nowy program ma zastąpić poprzedni, obecnie wygaszany, o nazwie KAWKA. Głosowanie w sprawie programu MEWA na najbliższej sesji Rady Miasta.
Czy zamiast tworzyć takie programy nie można by podłączyć wszystkich starych kamienic w centrum Szczecina do sieci ciepłowniczej?

Moda na BELFIE, czyli nagie zdjęcia z podróży

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Czego to ludzie nie wymyślą. Od pewnego czasu coraz bardziej popularne staje się wrzucanie do internetu nagich zdjęć z podróży. Większość z nich stanowią tzw. BELFIE, czyli zdjęcia robione od tyłu. Zdarzają się jednak bardziej odważne fotografie, na których widać twarz i pozostałe części ciała fotografowanej nagiej osoby.
1234567

FOTOGALERIA

Obowiązkowe kaski dla najmłodszych rowerzystów?
Parkingowiec pod Rektoratem PUM – pomysł nie wszystkim się podoba
Platforma Obywatelska bojkotuje media publiczne w Zachodniopomorskiem
"Dwanaście kroków" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Przedawnienia długów będą szybsze i pewniejsze
CEPIK 2.0 i raport NIK
Protest Związku Nauczycielstwa Polskiego
"Jak Nastia z Charkowa do Mostów trafiła" - reportaż Małgorzaty Frymus
"Jak Nastia z Charkowa do Mostów trafiła" - reportaż Małgorzaty Frymus
"Jak Nastia z Charkowa do Mostów trafiła" - reportaż Małgorzaty Frymus
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".