Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Prześladowania chrześcijan – zamachy na Sri Lance

Sri Lanka. Fot. www.google.pl/maps
Sri Lanka. Fot. www.google.pl/maps
359 zabitych i ponad 500 rannych - to jeszcze niepełny bilans ofiar zamachów bombowych na Sri Lance. Doszło do nich w Niedzielę Wielkanocną. Zamachowcy samobójcy w sposób skoordynowany zaatakowali dwa kościoły katolickie i jeden protestancki, a także luksusowe hotele. Zginęli głównie chrześcijanie. Wśród ofiar jest co najmniej 39 cudzoziemców z 15 państw w tym – to na razie nieoficjalna informacja - jeden obywatel polski, a także 45 dzieci.

Według policyjnych komunikatów, w związku z zamachami aresztowano już około 60 osób, w tym obywatela Syrii. Trwają kolejne zatrzymania podejrzanych. Do zamachów przyznało się tak zwane Państwo Islamskie. Te akty terroru mają być odwetem za marcowy atak na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii, gdzie zginęło 50 osób. Według portalu Open Doors na całym świecie na prześladowania prowadzące nawet do śmierci jest narażonych ponad 245 milionów chrześcijan.

Alienacja rodzicielska

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W Polsce nawet jedna trzecia rodzin z dziećmi to rodziny niepełne. Kiedy rozstają się rodzice, często najbardziej cierpią najmłodsi. Jeżeli jedno z rodziców utrudnia drugiemu kontakt z dzieckiem, nastawia przeciwko byłemu partnerowi, cierpienie jest jeszcze większe.

W czwartek na całym świecie będzie obchodzony Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność wspierania dziecka, głównie w sytuacji wywoływania u niego negatywnych emocji, postaw i przekonań wobec drugiego rodzica. Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej ma także uwrażliwić rodziców oraz instytucje pomocowe na negatywne skutki, jakie niesie fizyczne i psychiczne oddzielanie dziecka od rodzica, ale również manipulowanie uczuciami syna czy córki. Co na temat utrudniania kontaktów z dzieckiem sądzą przechodnie?

Aktor i komik nowym prezydentem Ukrainy

Wołodymyr Zełenski. Fot. domena publiczna
Wołodymyr Zełenski. Fot. domena publiczna
Jest producentem filmowym, aktorem oraz satyrykiem i nie ma doświadczenia politycznego, ale udało mu się wygrać wyścig o fotel głowy państwa. Wołodymyr Zełenski zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie. Z sondaży exit poll wynika, że zdobył ponad 70 procent głosów. Wynik urzędującego Petro Poroszenki, który ubiegał się o kolejną kadencję, to z kolei około 25 proc. poparcie.

Zdaniem ekspertów rezultat wyborów odzwierciedla nie tyle wysoką ocenę kompetencji nowego prezydenta i jego mocny program, co raczej potrzebę zmiany wśród obywateli. Wskazują oni, że Zełenski jest wielką niewiadomą. Sam z funkcją prezydenta ma tyle wspólnego, że wcielał się w niego w serialu "Sługa narodu". Do "stołka" doszedł w nim będąc wcześniej nauczycielem. Teraz - jako już rzeczywisty prezydent - zapowiada działania na rzecz wstrzymania walk w Donbasie na wschodzie kraju. Środkiem do osiągnięcia celu ma być wojna informacyjna. Kolejne wyznaczone zadania to m.in. sprowadzenie do domów ukraińskich jeńców czy zmiana na stanowisku prokuratora generalnego.

Weryfikacja dochodów i eksmisje „po nowemu”. Zmieniło się prawo lokatorskie

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
To może być problem dla osób wynajmujących swoje lokale. W minioną niedzielę weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów oraz Kodeksu postępowania cywilnego. Dotychczas w przypadku kogoś kto uchyla się od płacenia czynszu, gmina - na wniosek komornika przeprowadzającego eksmisję - miała 6 miesięcy na znalezienie lokalu zastępczego. Po tym czasie osobę, która nie ma prawa do innego lokum można było usunąć do schroniska lub noclegowni.

W związku ze zmianami zniknęło jednak to ograniczenie czasowe. Tym samym procedury mogą trwać znacznie dłużej niż pół roku, a przez czas ich trwania ociągający się z płatnościami lokator może zajmować dom czy mieszkanie. Nowe przepisy to też trudność dla przedsiębiorców trudniącym się handlem nieruchomościami. Jeśli nabędą oni na licytacji komorniczej np. mieszkanie i uzyskają do niego prawo własności, to mogą zostać na głowie z lokatorem.

Czy rzeczywiście należy się spodziewać większych trudności przy eksmisjach? A może teraz lepiej będą chronieni lokatorzy?

W związku z nowymi przepisami, gminy co 2,5 roku będą mogły zweryfikować zarobki najemców lokali komunalnych. Jeżeli ktoś przekroczy kryterium dochodowe, to trzeba będzie liczyć się z podwyżką czynszu.

Co zrobić z jedzeniem po Świętach?

Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin/Archiwum]
Sałatki, wędliny, żurek, kiełbasa czy sernik - m.in. takie rzeczy gościły na naszych wielkanocnych stołach. Co niektórym nie wszystko udało się zjeść. W końcu trudno tego dokonać, kiedy potraw jest tyle, że nie wiadomo za co w pierwszej kolejności się zabrać. W takich sytuacjach jedzenie, które jest jeszcze dobre, można przekazać potrzebującym. I tak sprawi się komuś radość, a przy okazji pomoże.

Osób potrzebujących wsparcia przecież nie brakuje. Pomocą służy im w Szczecinie Jadłodzielnia. To miejsce, gdzie można oddać "nadprogramowe" jedzenie, a dostanie je ktoś będący w potrzebie. Przy ul. Żołkiewskiego od rana ustawiła się do niej kolejka. Chętnych z darami nie było na początku za wiele, ale później sytuacja się rozkręciła. Ma ona jeszcze swój drugi punkt na Ryneczku Kilińskiego. Tam też można przynosić jedzenie.

Książki dzieciństwa [Rozmowa]

Katarzyna Huzar-Czub, Michał Rusinek, Małgorzata Narożna
Katarzyna Huzar-Czub, Michał Rusinek, Małgorzata Narożna
Jakie książki z dzieciństwa pamiętamy najczęściej? Czy współcześni rodzice szukają dla swoich pociech nowości, czy raczej sięgają po klasykę dziecięcą? Czy trudno jest być dziś autorem i tłumaczem książek dla najmłodszych?
O tym w świąteczny wieczór rozmawiałam z tymi, którzy książki piszą, tłumaczą, polecają, a przede wszystkim czytają. Moimi gośćmi byli: pisarz i tłumacz Michał Rusinek, tłumaczka i autorka książek dla najmłodszych Katarzyna Huzar-Czub oraz Małgorzata Narożna z Kuluboksięgarni Fika.
Zapraszam, Joanna Skonieczna
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej

Wielkanoc w tradycji ludowej i kulinarnej

Fot. www.pixabay.com/photo-3155807 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-3155807 (domena publiczna)
Kościół obchodzi Wielki Czwartek. Rozpoczyna on Triduum Paschalne, najważniejsze dla chrześcijan trzy dni w roku, podczas których wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dawna tradycja górali Beskidu Śląskiego kazała w Wielki Czwartek zawiązywać dzwony. Nastawał czas ciszy, trwającej do rezurekcji. Ten szczególny okres zaczął się już od poniedziałku a określenie Wielki ma szczególny wymiar - mówi Małgorzata Kiereś, etnograf z Wisły. Według tradycji, gospodynie z Beskidu Śląskiego, a także Żywieckiego, w Wielki Czwartek, przynoszą z ogrodu do domu, zielony listek pokrzywy jako symbol nowego życia. W Wielki Piątek, tradycja kazała spalić kukłę zdrajcy Jezusa przy akompaniamencie hałaśliwych klekotek. Do dziś zwyczaj ten przetrwał pod nazwą "pochód Judosza".

500+ na pierwsze dziecko

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że program "500 plus" został wprowadzony dla długofalowego rozwoju Polski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że program "500 plus" został wprowadzony dla długofalowego rozwoju Polski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Rząd przyjął, w tym tygodniu, przepisy wprowadzające świadczenie "Rodzina 500 plus" także na pierwsze dziecko. Wnioski o 500 złotych miesięcznie będzie można składać drogą elektroniczną od lipca. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że program "500 plus" został wprowadzony dla długofalowego rozwoju Polski.

Dalej bez porozumienia na linii rząd – ZNP

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
W czwartek o godzinie 10 zostały wznowione negocjacje rządu z oświatowymi związkami – ZNP i Forum Związków Zawodowych na temat podwyżek w oświacie. 7 kwietnia porozumienie z rządem podpisała oświatowa "Solidarność". Zakłada ono m.in. 15 procent podwyżki, skrócenie stażu, 300 złotych dodatku za wychowawstwo, zmianę w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji. Po kilku godzinach okazało się, że rozmowy przedstawicieli rządu ze związkowcami nie przyniosły porozumienia. Strajk w części szkół będzie trwał. Obrady "okrągłego stołu" w sprawie oświaty rozpoczną się w piątek 26 kwietnia na Stadionie Narodowym - zapowiedział premier. Mateusz Morawiecki wezwał wszystkie środowiska zainteresowane przyszłością polskiej oświaty do debaty. Wezwał związki zawodowe do przerwania protestu. Wicepremier Beata Szydło apelowała natomiast o obniżenie temperatury sporu, a do rad pedagogicznych - o sklasyfikowanie maturzystów.

Od 8 kwietnia trwa strajk nauczycieli - rząd postuluje, by mimo tego majowe egzaminy maturalne odbyły się bez zakłóceń. Dziś w Szczecinie odbyła się kolejna manifestacja nauczycieli.

OFE do likwidacji

Siedziba ZUS w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Siedziba ZUS w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Otwarte Fundusze Emerytalne zostaną zlikwidowane. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z planami środki zgromadzone w ramach OFE mają być w pełni przekazane na indywidualne konta emerytalne lub do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ocenie premiera konieczna jest przebudowa systemu emerytalnego, a zmiana ma być korzystna dla emerytów i całej gospodarki. I tak przesunięcie pieniędzy z OFE na IKE będzie obciążone 15-procentową tzw. opłatą przekształceniową. Ma to wyrównać szanse, ponieważ przy wypłacie pieniądze z IKE - w przeciwieństwie do tych wypłacanych przez ZUS - nie są opodatkowane. Pobranie tej opłaty nastąpi w momencie przeniesienia pieniędzy z OFE na IKE. Środki te będą w całości prywatne i dziedziczone.

Jak mówił premier, system emerytalny ma być oparty łącznie na trzech filarach. Oprócz IKE i ZUS składać mają się na niego Pracownicze Plany Kapitałowe, czy swego rodzaju prywatną emeryturę składającą się z wpłat pracodawcy, pracownika oraz państwa.

Otwarte Fundusze Emerytalne powstały w Polsce w ramach reformy systemu emerytalnego z 1999 roku. W 2013 roku rząd PO umorzył część papierów wartościowych, głownie obligacji, zgromadzonych przez OFE. Obecnie są w nich blisko 162 miliardy złotych.
1234567

FOTOGALERIA

"Ten rejs musi mieć kapitana - razem dla Marty" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
"Ten rejs musi mieć kapitana - razem dla Marty" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
"Ten rejs musi mieć kapitana - razem dla Marty" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
Alienacja rodzicielska
Prześladowania chrześcijan – zamachy na Sri Lance
"Ten rejs musi mieć kapitana - razem dla Marty" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
Co zrobić z jedzeniem po Świętach?
Weryfikacja dochodów i eksmisje „po nowemu”. Zmieniło się prawo lokatorskie
Aktor i komik nowym prezydentem Ukrainy
Książki dzieciństwa [Rozmowa]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.