Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Po tragedii na Regaliczce [ROZMOWA]

Do wypadku na Regaliczce w Szczecinie doszło we wtorek. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Do wypadku na Regaliczce w Szczecinie doszło we wtorek. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Policja i prokuratura wyjaśniają, jak doszło do śmierci dwóch chłopców na zamarzniętej Regaliczce w Szczecinie. Policja przesłuchuje świadków, a prokuratura chce wyjaśnić szczegółowe okoliczności tego zdarzenia oraz kwestie ewentualnej odpowiedzialności osób, które sprawowały opiekę nad dziećmi. Do wypadku doszło we wtorek po południu. Pod dwoma chłopcami, którzy znaleźli się na Regaliczce, załamał się lód. Obaj wpadli do wody. Służby ratunkowe powiadomił przypadkowy przechodzień. Mężczyzna zauważył, jak chłopiec chodzący po lodzie nagle wpada do wody. Starał się sam wydobyć dziecko, jednak bezskutecznie. Powiadomił służby ratunkowe. Strażacy-nurkowie wydobyli z wody najpierw 11-latka, potem 7-latka. Obaj chłopcy trafili do szpitala. Tam przez wiele godzin lekarze walczyli o życie dzieci, jednak nie udało się ich uratować. Po tragedii na Wyspie Puckiej, mieszkańcy przychodzą na brzeg Regaliczki, a na fladze działkowców, przy wjeździe do ogródków, powiewa czarna wstęga.

Nowela ustawy o swobodzie działalności gospodarczej podpisana [ROZMOWA]

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Dzięki niej zmiany prawa uwzględnią skutki dla małego i średniego biznesu. Ustawa ma ułatwić działalność przede wszystkim małym i średnim firmom. W Polsce 99,8 procent ogółu wszystkich przedsiębiorstw stanowią właśnie te mikro, małe i średnie firmy. To one zatrudniają ok. 70 procent pracujących i utrzymują wiele polskich rodzin. W uzasadnieniu do nowelizacji ustawy czytamy: "sektor Małych i Średnich Przedsiębiorstw generuje niemal 50 proc. polskiego PKB. Można zatem z pewnością uznać, że sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest kluczowy dla rozwoju polskiej gospodarki. Tymczasem, objęte są one tymi samymi regulacjami, co duże przedsiębiorstwa i korporacje. Zarówno poziom skomplikowania przepisów podatkowych, jak i nadmiar obowiązków administracyjno-formalnych oddziałuje na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w znacznie większym stopniu, niż na przedsiębiorstwa duże".

Twarze depresji [ROZMOWA]

Czwarta edycja kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję" poświęcona jest depresji wśród seniorów. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Czwarta edycja kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję" poświęcona jest depresji wśród seniorów. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
23 lutego rozpoczęła się czwarta edycja kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję". Tym razem poświęcona jest depresji wśród seniorów. W Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 miliona osób. Oficjalnie - według danych Narodowego Funduszu Zdrowia - na depresję w 2015 roku leczyło się ponad pół miliona osób. Za ich świadczenia NFZ zapłacił ponad 173 miliony złotych. Wciąż niestety większość osób nie podejmuje walki z tą śmiertelnie niebezpieczną chorobą, która coraz częściej dotyka również seniorów. W 2015 roku ponad 5,5 tysiąca Polaków popełniło samobójstwo, z czego prawie dwa tysiące stanowili seniorzy (z grupy wiekowej "60+") - tak wynika z danych Komendy Głównej Policji. Oczywiście nie za każdym z tych dramatów stała depresja, ale niestety jest ona odpowiedzialna za bardzo wiele prób samobójczych. W tej edycji ambasadorami kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję" są aktorzy i dziennikarze, m.in. Krystyna Czubówna, Bożena Dykiel czy Teresa Lipowska.

Harcerstwo i jego wartości [ROZMOWA]

Harcerze i prowadzący audycję "Radio Szczecin na Wieczór" Janusz Wilczyński. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Harcerze i prowadzący audycję "Radio Szczecin na Wieczór" Janusz Wilczyński. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Braterstwo łączące ludzi różnych klas społecznych, pokoleń, przekonań, narodowości i wyznań - takie przesłanie przyświecało harcerzom i skautom z całego świata w dniu ich święta. 22 lutego obchodzony był Dzień Myśli Braterskiej, który ma przypominać o podstawowym założeniu ruchu skautowego. Twórca skautingu - lord Baden-Powell, którego rocznicę urodzin upamiętnia Dzień Myśli Braterskiej - urodził się 1857 roku. Uważał on, że skauting oraz kontakt z przyrodą mogą być szkołą wychowania obywatelskiego. W pracy z młodzieżą wzorował się na tradycjach wychowawczych różnych narodów. Był zdania, że skauting powinien uzupełniać edukację szkolną przez rozwijanie charakteru i sprawności młodych ludzi.

Jest projekt ustawy o sieci szpitali [ROZMOWA]

We wtorek 21 lutego rząd przyjął projekt ustawy o utworzeniu tzw. sieci szpitali. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
We wtorek 21 lutego rząd przyjął projekt ustawy o utworzeniu tzw. sieci szpitali. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Środowe trzygodzinne posiedzenie połączonych sejmowych komisji: zdrowia, samorządu terytorialnego i gospodarki w sprawie tzw. sieci szpitali miało co najmniej burzliwy przebieg i rozczarowało nie tylko część posłów, ale także przybyłych na posiedzenie przedstawicieli służby zdrowia, sektora prywatnego w ochronie zdrowia oraz samorządowców. We wtorek 21 lutego rząd przyjął projekt ustawy o utworzeniu tzw. sieci szpitali. Po posiedzeniu gabinetu premier Beata Szydło zapowiedziała, że zmiany wejdą w życie od 1 października. W "sieci" miałyby znaleźć się placówki, które między innymi: kontrakt z NFZ-em mają od co najmniej dwóch lat oraz dysponują izbą przyjęć lub SOR-em. Na utrzymanie "sieci" szłoby 90 procent obecnych funduszy na leczenie szpitalne. Choć Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że mapa szpitali zasadniczo się nie zmieni, to takiej pewności nie mają samorządowcy, martwiący się o szpitale powiatowe. Przedstawiciele prywatnych placówek obawiają się, że zostaną wycięci z rynku, a politycy opozycji podkreślają, że zmiany wydłużą kolejki do lekarzy.

Polacy zbroją się na potęgę [ROZMOWA]

Coraz więcej osób występuje o pozwolenia na broń i coraz więcej ją kupuje. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Coraz więcej osób występuje o pozwolenia na broń i coraz więcej ją kupuje. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Coraz więcej osób występuje o pozwolenia na broń i coraz więcej ją kupuje. Według nieoficjalnych danych Komendy Głównej Policji za ubiegły rok, które pojawiły się na stronach internetowych miłośników ostrego strzelania, 200 tysięcy osób w Polsce legalnie posiada broń - w sumie nieco ponad 400 tysięcy sztuk. W minionym roku policja wydała ponad 65 procent więcej pozwoleń na broń niż w roku 2015, a ich posiadacze kupili jej ponad 100 tysięcy sztuk. Tradycyjnie najlepiej uzbrojeni są myśliwi, ale gonią ich właściciele broni sportowej i kolekcjonerskiej. Jednak jako naród jesteśmy słabo uzbrojeni. Na tysiąc obywateli przypada u nas zaledwie półtorej sztuki broni. Spośród najbliższych sąsiadów wyprzedzają nas Czesi i Słowacy - osiem sztuk broni na tysiąc mieszkańców, Niemcy - 32 sztuki. Trudno więc dziwić się, że jak grzyby po deszczu wyrastają też stowarzyszenia domagające się liberalizacji przepisów.

Szczeciński Zamek wyróżniony [ROZMOWA]

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, jako jedyny z województwa zachodniopomorskiego, znalazł się gronie laureatów konkursu na Produkt Turystyczny 2016 roku. Polska Organizacja Turystyczna doceniła go za to, że "stał się prawdziwą sceną kulturalną Szczecina. Tutaj odbywają się pokazy filmowe, przedstawienia teatralne, wernisaże, promocje książek i koncerty" i nagrodziła wyróżnieniem. Łącznie w konkursie oceniano 230 obiektów i imprez cyklicznych w kraju, dlatego cieszy, że Zamek znalazł się w gronie zwycięzców. Jednak rola i miejsce Zamku w krajobrazie turystycznym i kulturalnym Szczecina wcale nie są takie oczywiste. Na popularnym portalu dla miłośników turystyki znalazł się aż na ósmym czy dopiero na ósmym miejscu?

Co dalej z mariną i Wyspą Grodzką? [ROZMOWA]

Marina na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Marina na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Wyspa Grodzka w Szczecinie osiada, a przystań wybudowana za kwotę około 40 milionów złotych ponownie wymaga kosztownego remontu. Zniszczona jest część nawierzchni mariny i wjazd na most od strony przystani żeglarskiej. Na prace naprawcze magistrat chce wydać w tym roku w sumie około ćwierć miliona złotych. Niedawno prezydent Szczecina Piotr Krzystek w rozmowie z Radiem Szczecin zapewniał, że nie ma potrzeby wbijania pali na całej powierzchni wyspy, co wskazują eksperci i według których, kosztowałoby to nawet około 20 milionów złotych.

Lekkoatletyczne Orliki w każdej gminie [ROZMOWA]

Fot. www.wikipedia.org / Monroe
Fot. www.wikipedia.org / Monroe
Po piłkarskich "orlikach" mają powstać teraz lekkoatletyczne. Ministerstwo Sportu i Turystyki zapowiada nowy program, którego efektem ma być wybudowanie w każdej gminie infrastruktury do skoku w dal, biegów czy pchnięcia kulą. Stadiony mają być finansowane z budżetu państwa oraz przez samorządy, zaś bieżnie, rzutnie do pchnięcia kulą czy skocznie do skoku w dal mają być darmowe i dostępne dla każdego. Pierwszeństwo w programie będą miały gminy, w których prężnie działają kluby lekkoatletyczne albo gdzie jest konieczność modernizacji stadionu. Efektem mają być lepsze wyniki polskich olimpijczyków. Na razie resort szuka gmin chętnych do wzięcia udziału w programie budowy "Lekkoatletycznych Orlików". Prace przy pierwszych mają rozpocząć się w przyszłym roku, a długofalowym celem jest stworzenie miejsc do uprawiania lekkiej atletyki w każdej z prawie 2,5 tysiąca gmin w Polsce. To wszystko, by wcześniej i skuteczniej wyławiać lekkoatletyczne talenty i aby kibice - co cztery lata podczas Igrzysk Olimpijskich - mieli więcej powodów do radości.

Darmowe porady prawne dla ofiar przestępstw [ROZMOWA]

Darmowe porady prawne dla ofiar przestępstw. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Darmowe porady prawne dla ofiar przestępstw. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
W całej Polsce trwa "Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". Jego celem jest udzielenie informacji i skutecznej pomocy osobom, które stały się ofiarami przestępstw. Przez cały tydzień można skorzystać z bezpłatnych porad i informacji udzielanych przez asystentów i kuratorów Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz Sądu Rejonowego Szczecin Centrum w Szczecinie, a także z porad organizacji pozarządowych i policji. Prokuratorzy udzielają bezpłatnie informacji, jakie prawa przysługują ofiarom przestępstw.
1234567

FOTOGALERIA

Harcerstwo i jego wartości [ROZMOWA]
Twarze depresji [ROZMOWA]
Nowela ustawy o swobodzie działalności gospodarczej podpisana [ROZMOWA]
Po tragedii na Regaliczce [ROZMOWA]
"Małymi krokami" - reportaż Anny Kolmer
"Małymi krokami" - reportaż Anny Kolmer
"Małymi krokami" - reportaż Anny Kolmer
"Małymi krokami" - reportaż Anny Kolmer
Szczeciński Zamek wyróżniony [ROZMOWA]
Polacy zbroją się na potęgę [ROZMOWA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".