Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Twardy Brexit, nowy szef PE. Jak zmieni się UE? [ROZMOWA]

Unia Europejska. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Unia Europejska. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
O prawach obywateli Polski w Wielkiej Brytanii oraz kwestiach obronności i bezpieczeństwa premier Beata Szydło rozmawiała w środę po południu z brytyjską szefową gabinetu, Theresą May. Premier May odniosła się do sugestii ochrony praw Polaków na Wyspach ze zrozumieniem. Zapewniła również, że Brytyjczycy wypełnią swoje zobowiązania wobec Polski i wkrótce do naszego kraju przyjadą angielscy żołnierze - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Z kolei we wtorek doszło do dwóch ważnych wydarzeń. Theresa May przedstawiła warunki, na jakich Wielka Brytania chce opuścić Unię Europejską, zaś w samej Unii nastąpiła zmiana na stanowisku przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Niemca Martina Schulza zastąpił włoski polityk Antonio Tajani, w przeszłości związany z kontrowersyjnym byłym premierem Silvio Berlusconim. Komentatorzy i eksperci zastanawiają się, w jakim kierunku będzie zmierzać teraz Europa. Brytyjczycy - między innymi - chcą kontrolować imigrację za cenę wyjścia ze wspólnego rynku. Plan Brexitu zawiera się w 12 punktach.

Emocje zamiast perswazji. Wstrząsające zdjęcia na paczkach papierosów [ROZMOWA]

Zdjęcia na paczkach papierowó. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Zdjęcia na paczkach papierowó. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Czy wstrząsające zdjęcia, przedstawiające skutki palenia papierosów, ostatecznie przekonają Polaków do zerwania z nałogiem? Od nowego roku w sklepach i kioskach coraz częściej pojawiają się papierosy, na opakowaniach których zamieszczono drastyczne czasem fotografie chorujących i umierających palaczy. Wymaga tego - od ubiegłego roku - Unia Europejska i ona także oferuje gotowe zestawy zdjęć. Niemowlę z papierosem w smoczku, otwór w szyi po rurce tracheotomijnej, krew na chusteczce, nawet maleńka biała trumienka... to ostatnie zdjęcie wywołało poruszenie i protesty. Jeszcze tylko do lutego firmy mogą produkować papierosy w dotychczasowych opakowaniach. W maju ma ich już nie być na półkach. Jak donoszą media, sprzedawcy się denerwują, niektórzy dyskretnie zasłaniają zdjęcia strategicznie ulokowaną ceną. Z danych przedstawionych jesienią przez Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że po papierosa sięga mniej niż jedna czwarta Polaków. Na początku lat 90. do puszczania dymka przyznawała się połowa obywateli, a w 2011 już tylko 30 procent.

Co z legalizacją leczniczej marihuany? [ROZMOWA]

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Przedwczesna śmierć zaledwie 37-letniego Tomasza Kality, byłego posła SLD, wstrząsnęła Polską. Mężczyzna, chory na glejaka mózgu, od półtora roku walczył nie tylko o życie, ale także o zalegalizowanie w naszym kraju marihuany leczniczej, która jego i innych chorych mogłaby leczyć lub chociaż przynieść ulgę. Być może to, co nie udało mu się za życia, będzie jego testamentem i pomnikiem po śmierci. Cześć polityków zgodnie domaga się ułatwienia chorym dostępu do stosownych preparatów. Bardziej ostrożne jest Ministerstwo Zdrowia i Naczelna Rada Lekarska. Chorzy wiążą z marihuaną leczniczą wielkie nadzieje - niepotwierdzone informacje mówią o leczeniu nowotworów, bardziej potwierdzone o łagodzeniu skutków chemioterapii. Że pomaga dzieciom z padaczką lekooporną, przynosi ulgę chorym na stwardnienie rozsiane. Na legalny dostęp do preparatów z marihuany czekają lekarze w hospicjach. Martwią się natomiast ci, leczący z uzależnień.

Dni Judaizmu [ROZMOWA]

Mikołaj Rozen, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Mikołaj Rozen, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
- Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale także i wśród zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na nienawiść, zgody na antysemityzm - powiedział we wtorek w Izraelu, w Instytucie Yad Vashem, prezydent Andrzej Duda. Także w Jerozolimie prezydent odznaczył Orderem Orła Białego byłego ambasadora Izraela w Polsce i byłego przewodniczącego Knesetu Szewacha Weissa. Weiss otrzymał odznaczenie "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz pogłębiania przyjaznych oraz wszechstronnych relacji pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Państwem Izrael". Tymczasem w Polsce, w Kielcach, trwają Centralne obchody XX Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim. Obchodom towarzyszy cytat z Biblii: "Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść". Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 roku. Celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Rozwojowi dialogu może się przysłużyć także kaplica ku czci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej, która znajduje się w sanktuarium NMP Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Z kolei w Szczecinie, w minioną niedzielę, w parafii św. Dominika, odbyło się spotkanie w ramach Dnia Judaizmu. Brał w nim udział dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie prof. Paweł Śpiewak. Podczas wizyty w studiu Radia Szczecin prof. Śpiewak skomentował m.in. słowa zaczerpnięte z Księgi Jeremiasza: "Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść".

Dwie kadencje [ROZMOWA]

Zmiany w ordynacji wyborczej zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zmiany w ordynacji wyborczej zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Maksymalnie dwie kadencje wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych - m.in. takie zmiany w ordynacji wyborczej zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, ich wprowadzenie powinno nastąpić przed wyborami samorządowymi. - To zmiany oczekiwane przez społeczeństwo, które zabezpieczą wybory przed nadużyciami - powiedział Kaczyński. Prezes PiS powiedział również, że planowane są zmiany w zasadach liczenia głosów, tak żeby wszyscy członkowie komisji wyborczej musieli w tym uczestniczyć. Zmiany miałyby dotyczyć także czasu przechowywania kart wyborczych, sposobu ich produkowania i zabezpieczania. Jego zdaniem, dzisiaj jest bardzo dużo chaosu i takich sytuacji, które mogą budzić wątpliwości, a nawet podejrzenia, co do rzetelności prowadzenia wyborów.

1% [ROZMOWA]

Możliwość przekazania "jednego procenta" istnieje od 2004 roku. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Możliwość przekazania "jednego procenta" istnieje od 2004 roku. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
49 procent, czyli prawie połowa podatników złożyła w zeznaniach podatkowych za 2015 rok wniosek o przekazanie 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Reszta z różnych względów 1% nie odpisała, a można to robić już od 2004 roku. Rokrocznie najwięcej pieniędzy trafia do znanych organizacji wspierających dzieci, walczących z rakiem, opiekujących się zwierzętami czy prowadzących działalność charytatywną. Stosunkowo niewielkie wsparcie dostają małe lokalne organizacje. Warto sobie uświadomić, że pieniądze pochodzące z darowizn często są podstawowym źródłem finansowania dla organizacji pożytku publicznego. I warto wspierać organizacje na swoim terenie, bo one mogą pomóc nam czy naszym bliskim. Dla wielu z nich nasze darowizny to po prostu "być albo nie być".

Rząd chce ostrzej karać kierowców [ROZMOWA]

Rząd chce ostrzej karać kierowców. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Rząd chce ostrzej karać kierowców. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Znacznie surowsze kary dla łamiących przepisy kierowców przewiduje projekt nowelizacji kodeksów: karnego oraz postępowania w sprawach o wykroczenia. Rząd przyjął projekt zmian w ubiegłym tygodniu. Przewiduje on między innymi bezwzględne więzienie dla kierowców, którzy po pijanemu lub odurzeni spowodują śmiertelny wypadek lub ktoś zostanie w wypadku ciężko ranny. Uciekającym z miejsca zdarzenia sprawcom grozić będzie nie tylko kara więzienia, ale także odebranie prawa jazdy nawet na 15 lat. Dziś grozi za to najwyżej grzywna lub miesięczny areszt. W orzekaniu sądom powinien pomóc nowy obowiązek nałożony przez policję: będzie musiała dostarczyć sądowi informację o wszystkich poprzednich wykroczeniach kierowcy i karach. Dzięki temu być może uda się przykładnie ukarać notorycznych piratów drogowych. Kierowcy nie będą już też mogli kombinować przy badaniu alkomatem. Policja zostanie w jasny i dokładny sposób uprawniona przepisem, by nikt nie kwestionował jej prawa do tzw. "trzeźwych poranków".

WOŚP zagrała po raz 25. [ROZMOWA]

Ubiegłoroczny finał WOŚP w Szczecinie. Fot. Michał Król [Radio Szczecin/Archiwum]
Ubiegłoroczny finał WOŚP w Szczecinie. Fot. Michał Król [Radio Szczecin/Archiwum]
To już ćwierć wieku, jak tradycyjnie w styczniowy niedzielny poranek na ulice polskich miast i miasteczek wyszły dziesiątki tysięcy wolontariuszy z puszkami, a wieczorem niebo rozświetliły sztuczne ognie. W tym roku, podczas niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zadeklarowana kwota darowizn przekroczyła 62 miliony złotych. W poniedziałek po południu dyrygent Orkiestry Jerzy Owsiak poinformował, że połowa tej kwoty jest już na koncie Fundacji. Jednak to, co jednych zachwyca - Orkiestra jest nazywana największą jednodniową akcją charytatywną na świecie - u innych budzi mieszane uczucia, a nawet opór i niechęć. Zwracają uwagę na niejasne zasady przepływów finansowych w Fundacji, wątpliwe moralnie hasła, towarzyszące letniemu festiwalowi Woodstock, denerwuje ich kontrowersyjny, "krzyczący i miotający się po scenie" Owsiak i fakt, że wielki finał wspierają państwowe i samorządowe instytucje. A raczej wspierały, bo w tym roku część z nich się wycofała, między innymi służby mundurowe, zaś sama Orkiestra przeniosła się z telewizji publicznej, gdzie grała od wielu lat, do jednej ze stacji komercyjnych. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, kwestowano na rzecz najmłodszych i najstarszych pacjentów, czyli dzieci i seniorów.

W Szczecinie będą złomowane statki? [ROZMOWA]

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Statki są złomowane najczęściej w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu. Tam nie przywiązuje się nadmiernej uwagi do ochrony środowiska, a i siła robocza jest tania. Cmentarzyska rdzewiejących wraków, idących "na żyletki" robią wrażenie. Proceder odsyłania wraków, przeznaczonych do rozbiórki, do krajów rozwijających się kilka lat temu postanowiła zakończyć Unia Europejska. Jej urzędnicy uważają, że statki można złomować ekologicznie i powinno odbywać się to we wskazanych przez Komisję Europejską firmach. Na listę takich firm w ostatnich dniach trafił także Almex - spółka ze Szczecina. Nie będzie w tym towarzystwie jedyną. Zgodę Komisji dostało jeszcze kilkanaście firm, między innymi z Belgii, Holandii i Francji. W stoczniach tych będą złomowane raczej niewielkie jednostki - w Szczecinie do sześciu tysięcy ton nośności. Dwa lata temu media informowały, że Polska Żegluga Morska została oskarżona przez organizacje pozarządowe, monitorujące złomowanie statków, o to, że łamie europejskie przepisy w tej kwestii. Nasz największy armator miał sprzedawać wycofane z eksploatacji jednostki pośrednikom, którzy odstawiali je do Azji, zamiast korzystać z usług certyfikowanych firm.

Kodowanie od najmłodszych lat

Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Nasze dzieci stanowczo zbyt dużo czasu spędzają przed komputerami lub bawiąc się smartfonami – narzeka wielu rodziców. Nie uprawiają sportów, nie biegają po podwórku, nie spędzają czasu z kolegami – zapatrzone w migające monitory. Ani to mądre, ani zdrowe – dodają. Toteż trudno się dziwić, że wielu z nich nie dowierza, że programowania można uczyć nawet całkiem małe dzieci; takie, które jeszcze nie umieją czytać i pisać. Co więcej, obawiają się, że dzieci, od małego przyzwyczajone do wpatrywania się w monitor, popadną w zgubne uzależnienie.
Entuzjaści tymczasem podkreślają, że nauka programowania od najmłodszych lat ma same zalety: uczy otwartości, kreatywności, logiki, poszerza horyzonty.
Programowanie to język przyszłości – dodają. Każdy, kto taką umiejętność posiądzie – w nowoczesnym świecie jest wygranym. A jeśli nawet w przyszłości nie zwiąże swojej kariery z informatyką – to będzie się dobrze bawił, tak jak Natalia, którą mama Marta Kostecka, zabrała kiedyś na warsztaty programowania dla kobiet Rails Girls.
1234567

FOTOGALERIA

Co z legalizacją leczniczej marihuany? [ROZMOWA]
Emocje zamiast perswazji. Wstrząsające zdjęcia na paczkach papierosów [ROZMOWA]
Twardy Brexit, nowy szef PE. Jak zmieni się UE? [ROZMOWA]
"Sąsiedzi Szewacha Weissa" - reportaż Agaty Rokickiej
1% [ROZMOWA]
Dwie kadencje [ROZMOWA]
Dni Judaizmu [ROZMOWA]
"Szacun dla mami" - reportaż Małgorzaty Furgi
"Szacun dla mami" - reportaż Małgorzaty Furgi
"Szacun dla mami" - reportaż Małgorzaty Furgi
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".