Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Można więcej, jeśli się poznamy

Piłkarz Pogoni Szczecin Jarosław Fojut i Robin. Fot. www.youtube.com/IskierkaSzczecin
Piłkarz Pogoni Szczecin Jarosław Fojut i Robin. Fot. www.youtube.com/IskierkaSzczecin
Ania sprzedaje w małym osiedlowym sklepiku. Robin kibicuje piłkarzom i zaprzyjaźnił się z jednym z nich, Łukasz i Krystian – rozdają uśmiechy w centrum Szczecina. Bohaterowie filmów, przygotowanych przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa "Iskierka" budzą sympatię, nie współczucie.

Krótkie filmiki z ich udziałem cieszą się dużym zainteresowaniem i zbierają polubienia w Internecie.

To już kolejna filmowa inicjatywa Stowarzyszenia. Wcześniej furorę robili na The Mighty, jednym z najpopularniejszych amerykańskich portali, poświęconym tematyce integracji i zapobiegania dyskryminacji osób niepełnosprawnych.

Film o dzieciach z Zespołem Downa i ich rodzicach, przygotowany przez Stowarzyszenie pokazywany był na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Teraz kończy się kolejna odsłona akcji pod hasłem „Trochę inaczej”, organizowana przez Stowarzyszenie.

Kanon lektur wraca na lekcje polskiego

Polacy coraz rzadziej sięgają po lekturę. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Polacy coraz rzadziej sięgają po lekturę. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Polacy coraz rzadziej sięgają po lekturę. Książki w rankingu prezentów świątecznych po raz pierwszy od lat oddały pierwsze miejsce. Jeśli chodzi zaś o czytelnictwo wśród najmłodszych – jest gorzej niż źle. Czy sytuację zmieni powrót do szkół klasycznego kanonu lektur? Zapowiedziała to w swoim sejmowym expose premier Beata Szydło. W środę na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawił się projekt nowej podstawy programowej ze spisem lektur.

Zgodnie z nim – obowiązkowe lektury pojawią się już w czwartej klasie szkoły podstawowej. Dodatkowo nauczyciele będą mieć do wyboru lektury uzupełniające.

Jakie są gusta dzieci; tych, które jeszcze książki czytają? Zapytaliśmy w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, gdzie rozmawialiśmy z Aldoną Pietkiewicz, rozmawialiśmy też z nauczycielami języka polskiego.

Zgromadzenia publiczne po nowemu budzą kontrowersje

Marsz Niepodległości na ulicach Warszawy. Fot. Kamil Nieradka [Radio Szczecin]
Marsz Niepodległości na ulicach Warszawy. Fot. Kamil Nieradka [Radio Szczecin]
Na trzy lata do przodu będzie można zarezerwować sobie miejsce i czas na manifestację lub marsz, organizowane cyklicznie – przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o zgromadzeniach publicznych. To oznacza, że takie manifestacje jak na przykład Marsz Niepodległości lub pochód pierwszomajowy można byłoby zgłosić do władz ze sporym wyprzedzeniem. Zgodę wydawałby wojewoda, a nie, jak do tej pory samorząd lokalny. Dodatkowo pierwszeństwo miałyby zgromadzenia organizowane przez władze państwowe i kościoły.

Posłowie PiS, którzy zgłosili projekt zapewniają, że ma on uporządkować kwestie demonstracji, manifestacji, pochodów i innych zgromadzeń obywateli tak, aby sobie wzajemnie nie przeszkadzały.

Przeciwnicy zmian zwracają natomiast uwagę, iż takie przepisy byłyby drastycznym ograniczeniem swobód obywatelskich i wolności wypowiedzi. Poza tym, zdaniem krytyków – faworyzowałyby zgromadzenia organizowane przez państwo i kościół.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, iż skonstruowane w ten sposób przepisy mogłyby naruszać konstytucję.

Marynarze czekają miesiącami na kontrakt

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Kryzys w branży offshore, związanej z wydobyciem i transportem ropy naftowej, niskie stawki transportowe i tzw. duży nadtonaż – sytuacja, w której jest więcej statków niż chętnych do przewozu ładunków – to wszystko powoduje, że marynarze w Szczecinie miesiącami czekają na kontrakt na pracę na statkach. W samej tylko branży offshore na terenie Morza Północnego od 2014 roku pracę straciło 85 tysięcy osób. Na całym świecie ćwierć miliona.

Polsko-niemiecki projekt językowy

Polskie dzieci nauczą się niemieckiego, a dzieci z Niemiec - języka polskiego - prezydent Szczecina i konsul generalna Niemiec ogłosili w czwartek założenia wspólnego projektu za prawie 12 milionów złotych z funduszy unijnych. Fot. Andrzej Kutys [Radio Szczecin]
Polskie dzieci nauczą się niemieckiego, a dzieci z Niemiec - języka polskiego - prezydent Szczecina i konsul generalna Niemiec ogłosili w czwartek założenia wspólnego projektu za prawie 12 milionów złotych z funduszy unijnych. Fot. Andrzej Kutys [Radio Szczecin]
Prawie 12 milionów złotych na naukę języka niemieckiego w Polsce i polskiego w Niemczech. Szczecin oraz niemieckie regiony przygraniczne rozpoczynają wspólny projekt, w którym weźmie udział ponad 3 tys. uczniów z 53 szkół – 24 ze Szczecina i 29 w Niemczech. Czy większa liczba młodych ludzi znających język niemiecki oznacza mniejsze kłopoty firm, które szukają pracowników ze znajomością języka naszych sąsiadów? Czy ten program pozwoli w przyszłości młodym ludziom na znalezienie dobrze płatnej pracy? Z Tomaszem Wasikowskim – kierownikiem oddziału firmy Arvato Services w Szczecinie rozmawiał Piotr Tolko.

Reforma edukacji - opinie

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Chcemy podnieść jakość polskiej edukacji, przywrócić kształcenie ogólne i przestać uczyć pod testy - mówiła minister edukacji Anna Zalewska, przedstawiając projekty ustaw wprowadzających reformę oświaty. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektów ustaw o reformie edukacji. Minister zapewniła, że projekt reformy oświatowej przygotowywany był w konsultacjach. - To nieprawda, że coś się dzieje szybko, bez konsultacji, bez debaty, bez przygotowania. Od lutego dyskutujemy w całej Polsce, kuratorzy przeprowadzili ok. 160 spotkań – mówiła minister. Zgodnie z projektami, w miejsce obecnie istniejących szkół mają powstać: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Plany ministerstwa spotkały się jednak z protestem ze strony części nauczycieli, rodziców i samorządowców.

Zmiany miałyby się rozpocząć od roku szkolnego 2017/2018.

Powstanie Listopadowe – dziedzictwo

186 lat temu – o tej porze właśnie warszawski lud przy współudziale żołnierzy 4. pułku piechoty zdobył Arsenał. Wydawało się, że to moment zwrotny Nocy Listopadowej, rozpoczynającej zryw niepodległościowy przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Trwało niecały rok – i niestety, zakończyło się klęską. 140 tysięcy ludzi przez 10 miesięcy zmagało się z największą potęgą militarną Europy, odnosząc nawet chwilowe sukcesy. Zdaniem wielu historyków – był to największy wysiłek zbrojny w w walkach narodowo-wyzwoleńczych w 19 wieku na ziemiach polskich.

Spisek zawiązał się w warszawskiej Szkole Podchorążych Piechoty, a na jego czele stanął podporucznik Piotr Wysocki. Spiskowcy planowali opanować stolice, a władzę przekazać szanowanym politykom. Sygnałem do wybuchu powstania miało być pojmanie przez spiskowców wielkiego księcia Konstantego i zajęcie Belwederu. Choć to się nie udało, w nocy powstańcy opanowali znaczną część stolicy.

Niestety, początkowe sukcesy przerodziły się w rychłą klęskę. Na ziemie polskie wkroczyła 100-tysięczna armia rosyjska po dowództwem Iwana Dybicza. Przeciwko niej stanęła o połowę mniejsze oddziały Polaków. Jednakże los powstania był przesądzony, mimo kilku spektakularnych zwycięstw – pod Stoczkiem, Wawrem, Dębem Wielkim i Iganiami. Ostatecznie upadło 21 października 1831 roku.

Dziś rocznice Nocy Listopadowej obchodzimy jako Dzień Podchorążych, ale co tak naprawdę o nim wiemy?

Movember, czyli Wąsopad

Zawodnicy szczecińskiego klubu rugby Kaskada przyłączają się do akcji "Movember". Fot. Maciej Myszkowiak [Radio Szczecin]
Zawodnicy szczecińskiego klubu rugby Kaskada przyłączają się do akcji "Movember". Fot. Maciej Myszkowiak [Radio Szczecin]
Dobiega końca listopad, a wraz z nim organizowana od niedawna w Polsce akcja Movember – promująca wśród panów profilaktykę onkologiczną nowotworów, atakujących wyłącznie mężczyzn – raka jąder, prostaty, ale także jelita grubego. Widocznym symbolem akcji byli panowie z wąsami – wśród nich także piłkarze Pogoni Szczecin i nasi rugbyści.
O ile o problemach onkologicznych pań od co najmniej kilkunastu lat mówi się publicznie bez skrępowania, a akcje Amazonek, czyli kobiet po mastektomii i Marsze Różowej Wstążki cieszą się dużym społecznym poparciem – o tyle z profilaktyką u panów jest znacznie gorzej. Mężczyźni nie dbają o swoje atrybuty, a do lekarzy trafiają często zbyt późno.
Stąd kolejne akcje, jak w ubiegłym roku „Złap raka za jaja” a w tym „Wąsacze mają haka na raka”. Chodzi jednak o to, by na listopadzie się nie kończyło, a problem nie szedł w zapomnienie wraz ze zgoleniem wąsów.

Kwota wolna od podatku nie taka sama i nie dla wszystkich

Najsłabiej zarabiający obywatele nie zapłacą podatku dochodowego – za to kwoty wolnej od podatku zostaną pozbawieni najbogatsi. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Najsłabiej zarabiający obywatele nie zapłacą podatku dochodowego – za to kwoty wolnej od podatku zostaną pozbawieni najbogatsi. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Najsłabiej zarabiający obywatele nie zapłacą podatku dochodowego – za to kwoty wolnej od podatku zostaną pozbawieni najbogatsi. Sejm znowelizował we wtorek ordynację podatkową, a prezydent Andrzej Duda już ją podpisał. Według nowych przepisów – kwota wolna od podatku będzie malała wraz ze wzrostem zarobków. Osoby, które w przyszłym roku zarobią do 6 tysięcy 600 złotych – nie zapłacą podatku pochodowego wcale. To – według wyliczeń Ministerstwa Finansów – ok. 3 milionów osób. Dla średnio zarabiających – między 11 a 85 tysiącami – nic się nie zmieni – kwota wolna nadal wyniesie 3091 zł. To ok. 21 milionów podatników. Najlepiej uposażonym – powyżej 127 tysięcy złotych rocznie – kwota wolna przysługiwać nie będzie. Według szacunków resortu - to pół miliona obywateli.

Przedstawiciele rządu podkreślają, że dzisiejsze zmiany są realizacją ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku i utrzymywanie jej na poziomie poniżej minimum egzystencji - jest niekonstytucyjne. To rozbudziło wielkie nadzieje wśród obywateli, wziąwszy pod uwagę, iż wysokość kwoty wolnej w Polsce jest jedną z najniższych w Europie, i nie była podwyższana od 2008 roku a i wtedy symbolicznie – o 2 zł. Co więcej – jej wartość w stosunku do średniej pensji systematycznie malała.

Jednakże część prawników ma wątpliwości, czy wprowadzona dziś zmiana jest do końca konstytucyjna. Jak podkreślają, kwota wolna pomyślana była jako jednakowa dla wszystkich, niezależnie od wysokości zarobków, a dzisiejsza nowelizacja tego kryterium nie spełnia.

Prezydenci Polski i Niemiec w szczecińskim korpusie NATO [ROZMOWA]

Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Niemiec Joachim Gauck w korpusie NATO w Szczecinie. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Niemiec Joachim Gauck w korpusie NATO w Szczecinie. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Współpraca i bezpieczeństwo - to najczęściej powtarzane słowa podczas spotkania prezydentów Polski i Niemiec w sztabie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska jest stabilnym i sprawdzonym partnerem w NATO. Podczas poniedziałkowej wizyty w Szczecinie prezydenci zapoznali się ze stanem przygotowań sztabu Wielonarodowego Korpusu do pełnienia zadań w ramach tzw. "szpicy", czyli sił szybkiego reagowania Paktu Północnoatlantyckiego. Status pełnej gotowości korpus ma osiągnąć do końca 2017 roku.
1234567

FOTOGALERIA

Można więcej, jeśli się poznamy
Kanon lektur wraca na lekcje polskiego
Zgromadzenia publiczne po nowemu budzą kontrowersje
"To było moje zadanie" - reportaż Anny Kolmer
Marynarze czekają miesiącami na kontrakt
Polsko-niemiecki projekt językowy
Reforma edukacji - opinie
"Kulturalne Wielgowo czyli nasza mała filharmonia" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
"Kulturalne Wielgowo czyli nasza mała filharmonia" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
"Kulturalne Wielgowo czyli nasza mała filharmonia" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".