Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Światowy Dzień Wcześniaka [ROZMOWA]

źródło: pixabay.com/pl/218149/domena publiczna
źródło: pixabay.com/pl/218149/domena publiczna
Winston Churchill, Albert Einstein, Napoleon Bonaparte czy Mark Twain - co łączy te osoby? Na pewno to, że na stałe zapisali się na kartach historii, ale nie tylko. Wszyscy oni byli wcześniakami. Oznacza to, że urodzili się przed końcem 37. tygodnia ciąży. W czwartek - 17 listopada - na całym świecie obchodzony będzie Światowy Dzień Wcześniaka. Jego celem jest okazanie solidarności z przedwcześnie urodzonymi i ich rodzicami. W Szczecinie impreza odbędzie się w sobotę w Starej Rzeźni. Jej organizatorem jest Klinika Patologii Noworodka szpitala na Pomorzanach. Według szacunków w Polsce 9% niemowląt rodzi się przedwcześnie. Z czym taka sytuacja się wiąże i jak dbać o takie dziecko?

Praca dla osób niepełnosprawnych i co się z nią łączy?

RSnW: Czy zatrudnianie osób niepełnosprawnych się opłaca? Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
RSnW: Czy zatrudnianie osób niepełnosprawnych się opłaca? Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w województwie zachodniopomorskim idzie w górę. W 2016 roku było to 16,5 procent. Dla porównania łączny wskaźnik za dwa pierwsze kwartały bieżącego roku jest o blisko 2 procent wyższy. W ocenie ekspertów wciąż nie jest jednak tak dobrze jak mogłoby być. Jak zmienić sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy? Kilkadziesiąt osób zastanawiało się w czwartek w Szczecinie. To w ramach konferencji "Praca-Integracja". Taką samą nazwę ma pilotażowy program Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych adresowany do niepełnosprawnych, przedsiębiorstw czy organizacji pozarządowych. Jego celem jest zwiększenie zatrudnienia wśród osób z dysfunkcjami. W ramach programu można liczyć na dofinansowanie do zakupu niezbędnego do wykonywania pracy sprzętu czy dojazdu do firmy. Czy zatrudnianie osób niepełnosprawnych się opłaca?

Rozbiórka Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej [ROZMOWA]

Radio Szczecin na Wieczór, red. Konrad Wojtyła z gośćmi programu. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Radio Szczecin na Wieczór, red. Konrad Wojtyła z gośćmi programu. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Po blisko 70 latach Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej zniknie z Placu Żołnierza. W środę rozpoczęła się rozbiórka monumentu. To efekt decyzji szczecińskiej Rady Miasta z maja ubiegłego roku. To wtedy na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości zdecydowała ona o usunięciu pomnika. Jego fragmenty mają trafić na Cmentarz Centralny. Z kolei w miejscu, gdzie przez lata stał monument powstanie deptak z ławkami. Takie są przynajmniej plany magistratu. Pomysł zwyciężył w konkursie na przebudowę tej części centrum miasta. Jego autor - firma Archaid z Koszalina - pracuje nad projektem inwestycji. Nowe miejsce spotkań i spacerów ma być gotowe na początku 2019 roku i służyć chociażby organizacji koncertów czy okolicznościowych wystąpień. Koszt prac nie powinien przekroczyć 2,5 miliona złotych. Zdania o rozbiórce pomnika są podzielone. Dla jednych to pisanie historii na nowo, dla innych sprawiedliwość dziejowa.

Szlachetna Paczka rusza w miasto [ROZMOWA]

Akcja "Szlachetna Paczka". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Akcja "Szlachetna Paczka". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Już w najbliższą sobotę ulicami Szczecina i innych miast wojewódzkich przejdą marsze wolontariuszy, a na internetowej stronie Szlachetnej Paczki otwarta zostanie baza z listą rodzin potrzebujących pomocy i ich historiami. To do nich trafi wsparcie, którą przygotują darczyńcy. W tym roku już po raz 17. rusza akcja Szlachetna Paczka. Według organizatorów, paczki trafią do 20 tys. rodzin. Najpierw jednak wolontariusze muszą te rodziny odwiedzić, sprawdzić ich sytuację, porozmawiać o formach pomocy. Potem każdy, kto będzie chciał pomóc, z przedstawionej bazy wybierze rodzinę, dla której przygotuje prezent. Wszyscy potrzebujący dostaną paczki w drugi weekend grudnia.

Antybiotyki dobre, ale nie na wszystko [ROZMOWA]

Goście programu: dr n. med. Joanna Jursa-Kulesza, dr Beata Litwińska, pediatra. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Goście programu: dr n. med. Joanna Jursa-Kulesza, dr Beata Litwińska, pediatra. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
W przyszłym roku minie 90 lat, odkąd wynaleziono pierwszy antybiotyk, penicylinę. Przez wiele lat wydawało się, że antybiotyki będą cudownym lekarstwem na wszystko. Dziś już wiemy, że nie. Co więcej - należy z nimi postępować ostrożnie i dawkować je umiarkowanie – przypomina Ministerstwo Zdrowia, bo właśnie Trwa Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach. Antybiotyki leczą infekcje bakteryjne, a przyjmowane na własną rękę - a więc może niepotrzebnie – rozwiną oporność na lek, ale nie u nas, a u bakterii. Uodpornimy je więc na działanie lekarstwa. Wtedy stanie się ono nieskuteczne. Minister przypomina więc, by samemu ich sobie nie ordynować.

Podsumowanie dwóch lat działania gabinetu premier Beaty Szydło [ROZMOWA]

Radio Szczecin na Wieczór, red. Janusz Wilczyński z gośćmi programu. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Radio Szczecin na Wieczór, red. Janusz Wilczyński z gośćmi programu. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Gabinet premier Beaty Szydło świętuje drugą rocznicę desygnowania jej na premiera. W środę każdy z ministrów zaprezentował swoje osiągnięcia. Jednocześnie Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie ochrony praworządności w Polsce i zainicjował własną – obok Komisji Europejskiej – procedurę nałożenia sankcji na nasz kraj. Rząd Beaty Szydło cieszy się dobrą opinią u obywateli. Pozytywne oceny przeważają nad negatywnymi. Według CBOS-u, który kilka dni temu zapytał Polaków o bilans ostatnich dwóch lat - najlepiej oceniany jest program Rodzina 500+, później przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego, uszczelnienie systemu podatkowego, zmniejszenie bezrobocia, zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Najgorzej - w opinii respondentów – wypada polityka zdrowotna i zagraniczna.

Przeglądy techniczne aut na nowych zasadach [ROZMOWA]

Od 13 listopada obowiązują nowe zasady wykonywania badań technicznych pojazdów. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Od 13 listopada obowiązują nowe zasady wykonywania badań technicznych pojazdów. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Od 13 listopada obowiązują nowe zasady wykonywania badań technicznych pojazdów. Nie obyło się bez problemów. Wraz z wejściem w życie zmian zaczął działać odświeżony Centralny System Ewidencji Pojazdów i Kierowców - w tak zwanej wersji 2.0. To właśnie do tego systemu mają teraz na bieżąco trafiać dane o negatywnym wyniku kontroli. Chodzi o to, aby ukrócić tzw. "turystykę diagnostyczną", czyli poszukiwanie do skutku stacji, w której pojazd przejdzie badanie oraz zmniejszyć liczbę niesprawnych pojazdów na polskich drogach. Okazało się, że z działaniem systemu są jednak kłopoty. W różnych miejscach kraju - w tym w Szczecinie - nie udało połączyć się z bazą i tym samym uzyskać danych samochodów czy też wprowadzić informacji o negatywnych wynikach badań. Do tego w urzędach są problemy z załatwieniem takich formalności jak chociażby rejestracja pojazdu. W związku z nowymi przepisami opłata za badanie diagnostyczne jest pobierana z góry i to niezależnie od jego wyniku.

Relacje Polska-Ukraina [ROZMOWA]

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Napięte stosunki na linii Polska-Ukraina. Kością niezgody między jednym a drugim krajem jest szeroko pojęta polityka historyczna. Chodzi m.in. o kwestię ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA na polskiej ludności na Wołyniu. W ocenie strony ukraińskiej, za rozlew krwi odpowiedzialne były obie strony. Do tego dochodzą też inne kwestie. Jak mówił w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki, niepokojące są publiczne wypowiedzi szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wiatrowycza o nielegalności polskiego cmentarza w Bykowni pod Kijowem. Według nieoficjalnych informacji, otrzymał on zakaz wjazdu do Polski. Kierowana przez niego instytucja od ponad pół roku blokuje ekshumacje i upamiętnienia polskich ofiar. Z kolei ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca zapewnia, że proces budowania tożsamości historycznej i narodowej Ukrainy nie jest antypolski. W odpowiedzi na napięcie w polsko-ukraińskich relacjach prezydent Petro Poroszenko zaproponował zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy. Głowy państw ustaliły szczegóły podczas rozmowy telefonicznej. Do spotkania ma dojść na dniach w Krakowie.

Hawking sugeruje, byśmy opuścili Ziemię w ciągu 600 lat [ROZMOWA]

Fot. pl.wikipedia.org/NASA/Apollo 17 crew; taken by either Harrison Schmitt or Ron Evans
Fot. pl.wikipedia.org/NASA/Apollo 17 crew; taken by either Harrison Schmitt or Ron Evans
Uznany brytyjski astrofizyk i kosmolog przepowiada zagładę Ziemi. W ocenie Stephena Hawkinga, planecie zostało 600 lat. Mówił o tym podczas szczytu naukowców w Pekinie. Jak twierdzi, konieczny jest rozwój badań kosmicznych i poszukiwania planet do zasiedlenia. Zdaniem Hawkinga, rosnąca populacja ludzi spowoduje wyczerpanie się zasobów. Do tego - jak twierdzi naukowiec - temperatura na Ziemi podniesie się z czasem do tego stopnia, że człowiek nie będzie w stanie na niej funkcjonować.

Zmiany w ordynacji wyborczej jeszcze w listopadzie? [ROZMOWA]

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Dla jednych walka z patologią w samorządach, dla innych "debilne pomysły, by przejąć władzę". Na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się przedstawionym w piątek projektem zmian w kodeksie wyborczym oraz ustawach o samorządach lokalnych. Ta inicjatywa została zgłoszona przez grupę posłów. To oznacza, że nie przewiduje się konsultacji społecznych, a co za tym idzie, nowa ordynacja będzie szybciej procedowana. Projekt wyszczególnia kilkadziesiąt zmian. Wśród najważniejszych są: organizacja wyborów i roli komisarzy wyborczych, zasada dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych oraz powoływanie składu Państwowej Komisji Wyborczej. Zwolennicy nowelizacji ordynacji wyborczej podkreślają, że pozwoli ona uczynić wybory bardziej przejrzystymi i mniej podatnymi na fałszerstwo. Przeciwnicy krytykują projekt uważając go za pretekst do upartyjnienia samorządów.
1234567

FOTOGALERIA

Światowy Dzień Wcześniaka [ROZMOWA]
Praca dla osób niepełnosprawnych i co się z nią łączy?
Rozbiórka Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej [ROZMOWA]
"Gdzie strumyk płynie..." - reportaż Jana Smyka
Szlachetna Paczka rusza w miasto [ROZMOWA]
Antybiotyki dobre, ale nie na wszystko [ROZMOWA]
Podsumowanie dwóch lat działania gabinetu premier Beaty Szydło [ROZMOWA]
"Najlepszy prezent dla rodziny" - reportaż Małgorzaty Furgi i Karoliny Jaskólskiej
"Najlepszy prezent dla rodziny" - reportaż Małgorzaty Furgi i Karoliny Jaskólskiej
"Najlepszy prezent dla rodziny" - reportaż Małgorzaty Furgi i Karoliny Jaskólskiej
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".