Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Audycje

Religia na maturze już w 2021 roku? [ROZMOWA]

fot. [Radio Szczecin]
fot. [Radio Szczecin]
Od dziesięciu lat episkopat, środowiska kościelne, a także prawicowi politycy, zabiegają o możliwość zdawania religii na maturze. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że już niedługo uda się ten pomysł zrealizować. Zdaniem biskupa Marka Mendyka jeśli na czas zostaną złożone odpowiednie dokumenty, to za pięć lat religia może być jednym z przedmiotów do wyboru na egzaminie dojrzałości. Pomysł budzi jednak kontrowersje. Entuzjaści uważają, że nie można nikogo wykluczać edukacyjnie i skoro można już zdawać egzamin z historii tańca czy historii sztuki, należy również dać możliwość popisania się swoją wiedzą z zakresu religii. Krytycy wskazują na zapis konkordatowy i rozdział państwa od kościoła. Dodają, że państwo nie ma żadnego wpływu ani na treści ani na poziom nauczania religii, więc trudno brać odpowiedzialność za coś, na nauczanie czegoś nie ma się wpływu. Pojawiają się też głosy, że egzamin powinien się odbywać z religioznawstwa, by nie dyskredytować innych wyznań.

Patriotyzm gospodarczy w polskim wydaniu [ROZMOWA]

fot.[www.zrp.pl]
fot.[www.zrp.pl]
Od kilku lat karierę robi określenie "patriotyzm gospodarczy". Chcielibyśmy być dumni z polskiej produkcji tak, jak Niemcy z samochodów, Japończycy ze sprzętu elektronicznego, czy Francuzi produktów żywnościowych. Tymczasem najbardziej ulubione polskie marki spożywcze – już dawno nie są polskie. Pokazuje to ciesząca się coraz większą popularnością aplikacja Pola, która – odczytując kod kreskowy – informuje nas między innymi, czy producentem jest firma z kapitałem polskim czy zagranicznym, gdzie dany wyrób wyprodukowano i z jakich surowców. Czy Pola zmieni obraz polskiego handlu? Czym kierują się podczas zakupów zapytaliśmy klientów szczecińskich sklepów.

Akcja "Szukamy Mamy". Jak promować ideę rodzicielstwa zastępczego? [ROZMOWA]

fot. [Radio Szczecin]
fot. [Radio Szczecin]
Domy Dziecka pełne są najmłodszych, którzy stracili rodzinny dom lub zostali z niego zabrani, bo w nim nie czekało ich nic dobrego. A rodzin zastępczych wcale nie przybywa. Stąd akcja Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, promująca ideę rodzicielstwa zastępczego. Hasło akcji brzmi: "Szukam Mamy". Mama nie musi być wysoka, nie musi mieć niebieskich oczu, ani czerwonej sukienki. Nie musi być idealna, bo my nie szukamy idealnej mamy – ważne, żeby była. Ambasadorkami kampanii są osierocone w dzieciństwie aktorka Anna Dereszowska i piosenkarka Natalia Kukulska.

Rok od kiedy Andrzej Duda wygrał wybory - jakim jest prezydentem? [ROZMOWA]

Fot. Radio Szczecin
Fot. Radio Szczecin
Dokładnie rok temu odbyła się II tura wyborów, w której nieoczekiwanie Andrzej Duda zdobył 51,55 proc. głosów, pokonując urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Nieznany wcześniej szerszej publiczności polityk Prawa i Sprawiedliwości zdobył 8,6 mln głosów. Od początku kadencji prezydent Andrzej Duda odbył 23 wizyty zagraniczne, Skierował do Sejmu cztery własne projekty ustaw i cztery razy skorzystał z prawa weta. Zastosował też prawa łaski wobec 11 osób, w tym ministra koordynatora służb specjalnych. Zdaniem krytyków prezydent Duda – wbrew zapowiedziom – nie jest prezydentem wszystkich Polaków i wspiera działania Prawa i Sprawiedliwości. Jak przekonują w ciągu ostatnich 12 miesięcy trzykrotnie złamał Konstytucję– ułaskawiając Mariusza Kamińskiego, odmawiając przyjęcia przysięgi od trzech sędziów wybranych przez poprzedni parlament i przyjmując ją od sędziów wybranych przez parlament obecny. Mimo to, jest on liderem w rankingu zaufania - ufa mu ponad połowa Polaków.

Sprawdzian szóstoklasisty - czy jest potrzebny i jak wypadli nasi uczniowie [ROZMOWA]

Fot. Radio Szczecin
Fot. Radio Szczecin
Nie w piątek, jak planowano, a już dziś Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki ogólnopolskiego sprawdzianu szóstoklasisty. 69 proc. z języka polskiego i 50 proc. z matematyki - takie są średnie wyniki tegorocznych egzaminów szóstoklasistów w Zachodniopomorskiem. Na tle wyników ogólnopolskich uczniowie z Pomorza Zachodniego wypadli nieco słabiej. Średnia krajowa z języka polskiego wyniosła 71 proc. a z matematyki 54 proc. Podobnie jest z najpopularniejszym językiem obcym, czyli angielskim. Zachodniopomorscy uczniowie uzyskali tu wynik 69% - o dwa mniej niż rezultat ogólnopolski. Tegoroczni uczniowie VI klas szkół podstawowych są drugim i ostatnim rocznikiem, który od I klasy uczy się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego i pisał sprawdzian w nowej formule. Zgodnie z zapowiedzią MEN, sprawdzian ma zostać zlikwidowany. Jak zapewnia wiceminister edukacji Maciej Kopeć, projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty likwidującej sprawdzian jest już po konsultacjach społecznych i międzyresortowych.

Karm dziecko piersią jak najdłużej i śpiewaj mu nie tylko kołysanki! [ROZMOWA]

Fot. Narodowe Centrum Muzyki
Fot. Narodowe Centrum Muzyki
Specjaliści zalecają karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. I to wyłącznie! Mleko matki jest dla niemowlęcia najlepszym pokarmem. Zawiera wszystkie składniki odżywcze, potrzebne do prawidłowego rozwoju. Chroni niemowlę przed chorobami i infekcjami. Jest lekkostrawne, idealnie dostosowane do możliwości układu pokarmowego dziecka. Nie ma pokarmu, który dorównywałby mleku matki i cechował się wszystkimi jego właściwościami, kluczowymi w początkowym okresie życia dziecka. Karmienie piersią przez pierwsze pół roku, a następnie wprowadzanie posiłków uzupełniających oraz kontynuacja karmienia mlekiem kobiecym do dwóch lat lub dłużej, jest też zalecane przez Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Karmienie dziecka wyłącznie piersią przez pierwsze 3 miesiące jego życia, zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób układu oddechowego, a karmienie go przez pierwsze 4 miesiące pomaga zapobiegać różnym infekcjom uszu, np. zapaleniu ucha środkowego. Zawarte w mleku matki tłuszcze omega-3 nie powodują otyłości. Dzięki bliskiemu kontaktowi fizycznemu podczas karmienia piersią, między matką a dzieckiem powstaje i umacnia się głęboka emocjonalna więź.

Komisja Europejska a sprawa polska [ROZMOWA]

fot. [Radio Szczecin]
fot. [Radio Szczecin]
Nie dziś, a prawdopodobnie dopiero w środę, Komisja Europejska odniesie się do sytuacji w Polsce, w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Jak poinformował rzecznik Komisji Margaritis Schinas, cały czas w tej sprawie prowadzony jest z naszym krajem konstruktywny dialog. Od tygodnia trwa dziwny kontredans z udziałem polskiego rządu i przedstawicieli Komisji. Żąda ona od Polski wdrożenia w sprawie Trybunału demokratycznych procedur i zaleceń Komisji Weneckiej. Tymczasem w piątek Sejm przyjął nieoczekiwanie uchwałę, wzywającą rząd do obrony suwerenności Polski. Komentatorzy uważają, że uchwała odnosi się wprost do kryzysu wokół Trybunału i ewentualnej ingerencji instytucji unijnych w jego rozwiązanie.

Masz pieniądze z programu "Rodzina 500 Plus"? Spodziewaj się kontroli! [ROZMOWA]

fot. [Radio Szczecin]
fot. [Radio Szczecin]
Samorządy wypłaciły już blisko 600 milionów złotych, a teraz myślą o tym, jak zweryfikować na co konkretnie wydawane są te środki z rządowego programu. Urzędnicy z Gdańska już zapowiadają kontrole i ostrzegają, że rodzina może być poproszona o przedstawienie rachunków i faktur, urzędnicy z Łodzi zapewniają, że będą reagować po informacjach, że ktoś marnuje pieniądze. Jak to będzie wyglądało w Szczecinie, gdzie wypłacono już ponad 5 milionów złotych dla blisko 8 tysięcy rodzin. Kto, kogo i kiedy będzie mógł sprawdzić? Co o kontrolach myślą mieszkańcy Szczecina?

Reklamy nas denerwują, więc je blokujemy [ROZMOWA]

fot. [Radio Szczecin]
fot. [Radio Szczecin]
Wyskakujące okienka, hałaśliwe banery, filmy, które trwają krócej niż poprzedzające je reklamy – każdy internauta zna ten problem, choć nie każdy przyjmuje go na spokojnie. W Internecie trwa wojna między użytkownikami a dostawcami treści, którzy nie chcą już tego robić za darmo, tylko domagają się od odbiorców gratyfikacji – najczęściej w postaci umieszczanych na stronach reklam. Internauci bronią się przed zalewem często nachalnej reklamy programami blokującymi. Na świecie używa ich prawie 40 procent użytkowników sieci. Gwiazdą programów blokujących jest Adblock, zainstalowany przez miliard ludzi. I on właśnie znalazł się na celowniku dostawców treści w internecie. Pojawiły się nawet sugestie, by go zdelegalizować. W Polsce na razie 22 procent internautów blokuje reklamy, ale z każdym dniem będzie ich więcej, bo taki jest światowy trend.

Ruszył proces o odszkodowania za upadek Holdingu Stoczniowego. Jakie ma szanse [ROZMOWA]

Fot. Radio Szczecin
Fot. Radio Szczecin
To największy pozew zbiorowy w szczecińskim Sądzie Okręgowym. Ponad 2 tysiące akcjonariuszy upadłej Stoczni Szczecińskiej Porta Holding domaga się odszkodowania za utratę wartości akcji tej firmy. Stoczniowcy twierdzą, że to decyzje rządu SLD doprowadziły w 2002 roku do upadku holdingu, w wyniku czego stracili na udziałach tej firmy. Od skarbu państwa domagają się łącznie 74 mln złotych. W środę 18 maja sąd przesłuchał pierwszych świadków.
1234567

FOTOGALERIA

Akcja "Szukamy Mamy". Jak promować ideę rodzicielstwa zastępczego? [ROZMOWA]
Religia na maturze już w 2021 roku? [ROZMOWA]
Patriotyzm gospodarczy w polskim wydaniu [ROZMOWA]
Karm dziecko piersią jak najdłużej i śpiewaj mu nie tylko kołysanki! [ROZMOWA]
Sprawdzian szóstoklasisty - czy jest potrzebny i jak wypadli nasi uczniowie [ROZMOWA]
Rok od kiedy Andrzej Duda wygrał wybory - jakim jest prezydentem? [ROZMOWA]
"Zagrać Beethovena" reportaż Małgorzaty Frymus
Reklamy nas denerwują, więc je blokujemy [ROZMOWA]
Masz pieniądze z programu "Rodzina 500 Plus"? Spodziewaj się kontroli! [ROZMOWA]
Komisja Europejska a sprawa polska [ROZMOWA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".