Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Więzienie za fałszowanie liczników w samochodach [ROZMOWA]

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
„Niemiec płakał, jak sprzedawał, tylko do kościoła jeździł ”- zachęta do kupienia samochodu zza zachodniej granicy, może 30 lat temu prawdziwa, dziś stała się synonimem oszustwa. Z tym właśnie chce walczyć Ministerstwo Sprawiedliwości. Przygotowało projekt ustawy, według którego "Za sam fakt sfałszowania licznika, cofnięcia licznika, bądź wymiany licznika na inny będzie grozić odpowiedzialność karna od trzech miesięcy do lat pięciu".

Czy to zapobiegnie przekręcaniu liczników i oszukiwaniu kupujących? Trudno powiedzieć, skoro proceder jest powszechny tak w Polsce, jak i za granicą.

Niemiecka policja podała na początku tego roku, że co trzeci samochód jeżdżący po tamtejszych drogach, ma większy przebieg niż wskazuje licznik. Takie auta trafiają też do naszego kraju. Według polskiego Związku Dilerów Samochodowych, prawie wszystkie używane auta sprowadzone z zagranicy mają zmniejszony przebieg.

Do sanatorium z prezerwatywą [ROZMOWA]

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
„Każda miłość jest pierwsza, najgorętsza, najszczersza... „ - także ta, w jesieni życia, często już ostatnia. I bywa, że nie są to uczucia wyłącznie platoniczne, pozbawione aspektu cielesnego. Dziś bowiem seniorzy potrafią się cieszyć życiem, a także pożyciem, znacznie dłużej niż w poprzednich pokoleniach.

Rodzi to jednak nieoczekiwane komplikacje, czego wyrazem jest rozpoczęta właśnie kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS. Jak bowiem zauważają lekarze epidemiolodzy, rośnie liczba zakażonych wirusem HIV wśród seniorów, co może być między innymi efektem przygodnego seksu. W ubiegłym roku zaraziło się prawie sto osób 50+, w tym może być ich jeszcze więcej.

W spocie :Mam czas rozmawiać” dorosły syn przypomina wyjeżdżającemu do sanatorium ojcu, aby pamiętał o zabezpieczaniu się. A Sanepid przypomina, że cały czas w punktach konsultacyjno-diagnostycznych można wykonać test w kierunku HIV bezpłatnie i anonimowo.

Pomagamy w 1. Światowym Tygodniu Ubogich [ROZMOWA]

Schronisko dla bezdomnych osób "Feniks" w Szczecinie. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Schronisko dla bezdomnych osób "Feniks" w Szczecinie. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Mają tylko tyle co na sobie, w plastikowej torbie albo na starym, poskręcanym drutem wózku. Za sobą choroby, często alkoholizm, brak pracy, domu, rodziny, pomocy i najważniejsze – nadziei. Zima to dla nich okres najtrudniejszy.

Bezdomni budzą niechęć i nieufność. A przecież za każdą z ich historii kryje się osobisty dramat. Bezdomnym właśnie, wcielając w życie słowa papieża Franciszka: "nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą”, pomóc postanowiła Fundacja Veritas, we współpracy ze Stowarzyszeniem Feniks, prowadzącym szczecińskie i polickie schroniska.

19 listopada papież ogłosił Pierwszym Światowym Dniem Ubogich. W Szczecinie będzie to cały Tydzień Ubogich. Można pomóc oddając ciepłą odzież, bieliznę, żywność, środki czystości lub parę groszy. Potrzeby są ogromne, bo szczecińskie schronisko jest jednym z największych w Polsce. Ale dzięki niemu, od lat w naszym mieście zimą nie zamarzł żaden bezdomny.

Światowy Dzień Wcześniaka [ROZMOWA]

źródło: pixabay.com/pl/218149/domena publiczna
źródło: pixabay.com/pl/218149/domena publiczna
Winston Churchill, Albert Einstein, Napoleon Bonaparte czy Mark Twain - co łączy te osoby? Na pewno to, że na stałe zapisali się na kartach historii, ale nie tylko. Wszyscy oni byli wcześniakami. Oznacza to, że urodzili się przed końcem 37. tygodnia ciąży. W czwartek - 17 listopada - na całym świecie obchodzony będzie Światowy Dzień Wcześniaka. Jego celem jest okazanie solidarności z przedwcześnie urodzonymi i ich rodzicami. W Szczecinie impreza odbędzie się w sobotę w Starej Rzeźni. Jej organizatorem jest Klinika Patologii Noworodka szpitala na Pomorzanach. Według szacunków w Polsce 9% niemowląt rodzi się przedwcześnie. Z czym taka sytuacja się wiąże i jak dbać o takie dziecko?

Praca dla osób niepełnosprawnych i co się z nią łączy?

RSnW: Czy zatrudnianie osób niepełnosprawnych się opłaca? Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
RSnW: Czy zatrudnianie osób niepełnosprawnych się opłaca? Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w województwie zachodniopomorskim idzie w górę. W 2016 roku było to 16,5 procent. Dla porównania łączny wskaźnik za dwa pierwsze kwartały bieżącego roku jest o blisko 2 procent wyższy. W ocenie ekspertów wciąż nie jest jednak tak dobrze jak mogłoby być. Jak zmienić sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy? Kilkadziesiąt osób zastanawiało się w czwartek w Szczecinie. To w ramach konferencji "Praca-Integracja". Taką samą nazwę ma pilotażowy program Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych adresowany do niepełnosprawnych, przedsiębiorstw czy organizacji pozarządowych. Jego celem jest zwiększenie zatrudnienia wśród osób z dysfunkcjami. W ramach programu można liczyć na dofinansowanie do zakupu niezbędnego do wykonywania pracy sprzętu czy dojazdu do firmy. Czy zatrudnianie osób niepełnosprawnych się opłaca?

Rozbiórka Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej [ROZMOWA]

Radio Szczecin na Wieczór, red. Konrad Wojtyła z gośćmi programu. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Radio Szczecin na Wieczór, red. Konrad Wojtyła z gośćmi programu. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Po blisko 70 latach Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej zniknie z Placu Żołnierza. W środę rozpoczęła się rozbiórka monumentu. To efekt decyzji szczecińskiej Rady Miasta z maja ubiegłego roku. To wtedy na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości zdecydowała ona o usunięciu pomnika. Jego fragmenty mają trafić na Cmentarz Centralny. Z kolei w miejscu, gdzie przez lata stał monument powstanie deptak z ławkami. Takie są przynajmniej plany magistratu. Pomysł zwyciężył w konkursie na przebudowę tej części centrum miasta. Jego autor - firma Archaid z Koszalina - pracuje nad projektem inwestycji. Nowe miejsce spotkań i spacerów ma być gotowe na początku 2019 roku i służyć chociażby organizacji koncertów czy okolicznościowych wystąpień. Koszt prac nie powinien przekroczyć 2,5 miliona złotych. Zdania o rozbiórce pomnika są podzielone. Dla jednych to pisanie historii na nowo, dla innych sprawiedliwość dziejowa.

Szlachetna Paczka rusza w miasto [ROZMOWA]

Akcja "Szlachetna Paczka". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Akcja "Szlachetna Paczka". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Już w najbliższą sobotę ulicami Szczecina i innych miast wojewódzkich przejdą marsze wolontariuszy, a na internetowej stronie Szlachetnej Paczki otwarta zostanie baza z listą rodzin potrzebujących pomocy i ich historiami. To do nich trafi wsparcie, którą przygotują darczyńcy. W tym roku już po raz 17. rusza akcja Szlachetna Paczka. Według organizatorów, paczki trafią do 20 tys. rodzin. Najpierw jednak wolontariusze muszą te rodziny odwiedzić, sprawdzić ich sytuację, porozmawiać o formach pomocy. Potem każdy, kto będzie chciał pomóc, z przedstawionej bazy wybierze rodzinę, dla której przygotuje prezent. Wszyscy potrzebujący dostaną paczki w drugi weekend grudnia.

Antybiotyki dobre, ale nie na wszystko [ROZMOWA]

Goście programu: dr n. med. Joanna Jursa-Kulesza, dr Beata Litwińska, pediatra. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Goście programu: dr n. med. Joanna Jursa-Kulesza, dr Beata Litwińska, pediatra. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
W przyszłym roku minie 90 lat, odkąd wynaleziono pierwszy antybiotyk, penicylinę. Przez wiele lat wydawało się, że antybiotyki będą cudownym lekarstwem na wszystko. Dziś już wiemy, że nie. Co więcej - należy z nimi postępować ostrożnie i dawkować je umiarkowanie – przypomina Ministerstwo Zdrowia, bo właśnie Trwa Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach. Antybiotyki leczą infekcje bakteryjne, a przyjmowane na własną rękę - a więc może niepotrzebnie – rozwiną oporność na lek, ale nie u nas, a u bakterii. Uodpornimy je więc na działanie lekarstwa. Wtedy stanie się ono nieskuteczne. Minister przypomina więc, by samemu ich sobie nie ordynować.

Podsumowanie dwóch lat działania gabinetu premier Beaty Szydło [ROZMOWA]

Radio Szczecin na Wieczór, red. Janusz Wilczyński z gośćmi programu. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Radio Szczecin na Wieczór, red. Janusz Wilczyński z gośćmi programu. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Gabinet premier Beaty Szydło świętuje drugą rocznicę desygnowania jej na premiera. W środę każdy z ministrów zaprezentował swoje osiągnięcia. Jednocześnie Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie ochrony praworządności w Polsce i zainicjował własną – obok Komisji Europejskiej – procedurę nałożenia sankcji na nasz kraj. Rząd Beaty Szydło cieszy się dobrą opinią u obywateli. Pozytywne oceny przeważają nad negatywnymi. Według CBOS-u, który kilka dni temu zapytał Polaków o bilans ostatnich dwóch lat - najlepiej oceniany jest program Rodzina 500+, później przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego, uszczelnienie systemu podatkowego, zmniejszenie bezrobocia, zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Najgorzej - w opinii respondentów – wypada polityka zdrowotna i zagraniczna.

Przeglądy techniczne aut na nowych zasadach [ROZMOWA]

Od 13 listopada obowiązują nowe zasady wykonywania badań technicznych pojazdów. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Od 13 listopada obowiązują nowe zasady wykonywania badań technicznych pojazdów. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Od 13 listopada obowiązują nowe zasady wykonywania badań technicznych pojazdów. Nie obyło się bez problemów. Wraz z wejściem w życie zmian zaczął działać odświeżony Centralny System Ewidencji Pojazdów i Kierowców - w tak zwanej wersji 2.0. To właśnie do tego systemu mają teraz na bieżąco trafiać dane o negatywnym wyniku kontroli. Chodzi o to, aby ukrócić tzw. "turystykę diagnostyczną", czyli poszukiwanie do skutku stacji, w której pojazd przejdzie badanie oraz zmniejszyć liczbę niesprawnych pojazdów na polskich drogach. Okazało się, że z działaniem systemu są jednak kłopoty. W różnych miejscach kraju - w tym w Szczecinie - nie udało połączyć się z bazą i tym samym uzyskać danych samochodów czy też wprowadzić informacji o negatywnych wynikach badań. Do tego w urzędach są problemy z załatwieniem takich formalności jak chociażby rejestracja pojazdu. W związku z nowymi przepisami opłata za badanie diagnostyczne jest pobierana z góry i to niezależnie od jego wyniku.
1234567

FOTOGALERIA

Do sanatorium z prezerwatywą [ROZMOWA]
Pomagamy w 1. Światowym Tygodniu Ubogich [ROZMOWA]
Więzienie za fałszowanie liczników w samochodach [ROZMOWA]
„Zapraszam do świata Oli” - reportaż Małgorzaty Furgi
Światowy Dzień Wcześniaka [ROZMOWA]
Praca dla osób niepełnosprawnych i co się z nią łączy?
Rozbiórka Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej [ROZMOWA]
"Gdzie strumyk płynie..." - reportaż Jana Smyka
Szlachetna Paczka rusza w miasto [ROZMOWA]
Antybiotyki dobre, ale nie na wszystko [ROZMOWA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".