Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Jarmark Jakubowy, czyli dla każdego coś dobrego [ROZMOWA]

Jarmark Jakubowy. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Jarmark Jakubowy. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Z blisko tysiąca chętnych mogli w tym roku wybierać wystawców organizatorzy 9. Jarmarku Jakubowego. To rekord w historii imprezy. Ostatecznie od piątku w Szczecinie wokół katedry prezentować będzie się 250 wystawców z różnych regionów Polski i zagranicy. Na stoiskach dominować będzie żywność regionalna i rękodzieła. Tak duże zainteresowanie wystawców to m.in. efekt ostatnich dwóch jarmarków, w których frekwencja dopisała. Jarmark łączy się z odpustem w parafii św. Jakuba i rekolekcjami, co zawsze podkreśla organizator Jarmarku Jakubowego ks. Maciej Pliszka. Chociaż w tym roku Jarmark zakończy się jeszcze przed odpustem. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie www.jarmarkjakubowy.pl.

Finał regat coraz bliżej [ROZMOWA]

Regaty Wielkich Żaglowców. Fot. Andrzej Kutys [Radio Szczecin]
Regaty Wielkich Żaglowców. Fot. Andrzej Kutys [Radio Szczecin]
Kilkanaście dni zostało do finału regat The Tall Ships Races w Szczecinie. Wiele znaków na ziemi, morzu i niebie wskazuje, że do tego żeglarskiego święta już coraz bliżej. Jednym z takich znaków jest marynarz stojący w szczecińskiej Alei Fontann, który w czwartek po południu przywdział swój odświętny strój i ponownie stał się symbolicznym gospodarzem zlotu wielkich żaglowców. Dzięki granatowo-bordowym paskom swojej bluzy, rzeźba marynarza na czas zlotu żaglowców jest jeszcze bardziej szczecińska.

„Anko to o tobie ta opowieść” - pokłosie reportażu Małgorzaty Furgi w Radio Szczecin na Wieczór

Ania Borowska z mamą Aleksandrą i prof. Leszek Sagan, fot. archiwum rodzinne bohaterki reportażu
Ania Borowska z mamą Aleksandrą i prof. Leszek Sagan, fot. archiwum rodzinne bohaterki reportażu
Pierwsze spotkanie z bohaterką reportażu, Anią miało miejsce ponad rok temu podczas uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela Szczecina prof. Leszkowi Saganowi. Mała Ania jest pacjentką Oddziału Neurochirurgii szpitala w Zdrojach. Rodzice dziewczynki dużo energii i środków poświęcają na jej leczenie i rehabilitację. Nic też dziwnego, że jej świat to sale szpitalne, gabinety lekarskie, rehabilitacyjne i ludzie związani z medycyną. 6 lat z życia Ani Borowskiej ujęte zostały w reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanym „Anko to o tobie ta opowieść”.

Zachodniopomorskie przyciąga turystów

Większość zagranicznych gości to Niemcy – 83 procent. Znacznie mniej – po kilka procent – jest Brytyjczyków i Skandynawów. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Większość zagranicznych gości to Niemcy – 83 procent. Znacznie mniej – po kilka procent – jest Brytyjczyków i Skandynawów. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Nie Kraków, nie Warszawa, nie Gdańsk, ale Pomorze Zachodnie jest najchętniej odwiedzanym przez turystów regionem Polski. Co więcej – za nami plasują się najpopularniejsze regiony turystyczne Malty, Bułgarii, Belgii czy Finlandii.

To najnowsze dane statystyczne Eurostatu – unijnego GUS-u. W badaniu brani liczeni są turyści, którzy prześpią przynajmniej jedną noc. W ubiegłym roku wykorzystano u nas niemal 13,5 miliona noclegów, co przekłada się mniej więcej na 2,5 miliona osób. W tym roku będzie z pewnością więcej, ze względu na sierpniowy finał zlotu wielkich żaglowców.

Większość zagranicznych gości to Niemcy – 83 procent. Znacznie mniej – po kilka procent – jest Brytyjczyków i Skandynawów. Niepokoje na świecie spowodowały też, że wielu Polaków, do tej pory wyjeżdżających do Turcji czy Egiptu przeprosiło się – ze względów bezpieczeństwa – z polskim wybrzeżem.

Ceny masła szybują w Polsce i na świecie

Fot. www.wikipedia.org / Daniel Schwen
Fot. www.wikipedia.org / Daniel Schwen
Amerykanie? Chiny? Unia Europejska ze swoją polityka rolną? A może spekulanci? Kto jest winien temu, że dziś masło jest dwa razy droższe niż w ubiegłym roku? Ceny są szokujące: od prawie 5 zł do 7.50 za kostkę. Ceny poszły też w górę w Europie, jak w u nas – o niemal 100 procent – donoszą na forach internetowych mieszkający za granicą Polacy.

Pierwsi zareagowali Francuzi grożąc podniesieniem cen croissantów, czyli tradycyjnych śniadaniowych rogalików – jeżeli rząd czegoś nie zrobi. W ich ślad poszli Brytyjczycy, których już o tej porze roku zaniepokoiły bożonarodzeniowe zakupy i Niemcy.

W Polsce obecnie spożywamy średnio 4 kilogramy masła na głowę rocznie. To wprawdzie o połowę mniej niż jeszcze 20 lat temu - bez masła jednak trudno wyobrazić sobie i polską kuchnię i polski stół – dlatego dolegliwie odczuwamy ostatni wzrost cen.

Księstwo Cambridge w Polsce – przed-brexitowa polityka łagodności

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP, źródło: www.prezydent.pl
Warszawę i Gdańsk zwiedzają w czasie krótkiej wizyty w naszym kraju książę i księżna Cambrigde. Książę William, drugi w kolejce do brytyjskiego tronu, po swoim ojcu, księciu Walii, i jego żona, księżna Kate, przyjechali do Polski z dziećmi, małym księciem George'm i księżniczką Charlottą.
Para książęca spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. Miała okazję poznać polskich i brytyjskich weteranów II wojny światowej, a także młodych przedsiębiorców. W Gdańsku księstwo spotkali się z byłym prezydentem Lechem Wałęsą, i gościli w Teatrze Szekspirowskim.
Książęca wizyta w Polsce nie jest jednak w najmniejszym stopniu wycieczką krajoznawczą. Jak podkreślają obserwatorzy, w świetle nadciągającego Brexitu i niełatwych poprzedzających go negocjacji, miłe młode małżeństwo z dwójką uroczych dzieci ma ocieplić wizerunek Wielkiej Brytanii w krajach Unii Europejskiej.

WOPR-owcy popłyną dla Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych

WOPR. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
WOPR. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Pływanie to nie tylko rekreacja lub sport. Może być także formą działalności charytatywnej. Dwunastu ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zadeklarowało, że dla podopiecznych Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych przepłynie Zalew Szczeciński. Za każdy pokonany kilometr pływacy mają nadzieję zebrać datki od darczyńców.
Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych w Szczecinie od lat współpracuje ze sportowcami. Słynna na całą Polskę jest akcja „Siatkarze dla Hospicjum”, w której w kolejnych edycjach uczestniczyli między innymi znakomici skoczkowie narciarscy. Teraz do grona wspomagających dołączają ratownicy WOPR.

Zmiany w sądownictwie - nieoczekiwany ruch prezydenta Andrzeja Dudy

Sąd Najwyższy. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Sąd Najwyższy. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Jeszcze rano wydawało się, że sprawa nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym jest przesądzona. Po niedzielnych protestach w Warszawie i kilku miastach Polski dziś rano wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował, że do projektu ustawy resort wprowadza dwie poprawki, zmieniające sposób wybierania sędziów Sądu Najwyższego oraz ich przechodzenia w stan spoczynku. Zaraz potem okazało się, że projekt będzie procedowany właśnie we wtorek. W Sejmie trwała jeszcze wielogodzinna debata, gdy dosłownie przed godziną 18 prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie podpisze procedowanej we wtorek ustawy, jeśli parlament nie wprowadzi jego poprawek do uchwalonej tydzień temu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, notabene czekającej tylko na jego podpis.
Dwie powyższe ustawy oraz ustawa o ustroju sądów powszechnych składają się na reformę sądownictwa, forsowaną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Zmiany wzbudziły duże kontrowersje. Jako niekonstytucyjne: likwidujące de facto trójpodział władzy - określa je część środowiska prawniczego, wśród nich między innymi dziekani dziewięciu wydziałów prawa na uniwersytetach w całej Polsce, organizacje prawnicze i stowarzyszenia. Od niedzieli opozycja organizuje protesty przeciwko zmianie przepisów. Kolejne właśnie rozpoczęły się w Warszawie i ponad 30 innych miastach m.in w Szczecinie.

Magazyn Międzynarodowy: Zagrabione dzieła sztuki

Gościem będzie dr Magdalena Ogórek. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Gościem będzie dr Magdalena Ogórek. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Polska nie odzyskała dotąd wszystkich dzieł sztuki wywiezionych przez Niemców i Rosjan w czasie II wojny światowej. Szacuje się, iż było ich około pół miliona. Na ich ślad niejednokrotnie udawało się trafić tylko dzięki temu, że zostały wystawione na aukcjach. Aby je odzyskać, często nasz kraj jest zmuszony je kupować od potomków tych, którzy je ukradli. W lutym tego roku syn gubernatora Krakowa i Galicji Horst Waechter zdecydował się zwrócić Polsce trzy dzieła, które jego ojciec, Otto von Waechter, wywiózł z Krakowa podczas II wojny światowej. W sprawę zaangażowana była historyk Magdalena Ogórek.

Magazyn Międzynarodowy: Finlandia - 150. rocznica urodzin bohatera narodowego, 100 lat niepodległości

Fot. www.google.pl/maps
Fot. www.google.pl/maps
W czerwcu minęła 150. rocznica urodzin Carla Gustafa Emila Mannerheima - bohatera narodowego Finlandii, który dwukrotnie pokonał Związek Radziecki. Mannerheim, marszałek Finlandii, dowodził armią fińską w wojnach ze Związkiem Sowieckim w latach 40. XX wieku, dwukrotnie obronił niepodległość kraju. Już jako prezydent pomógł przetrwać Finom najtrudniejszy okres powojenny. W związku ze 150. rocznicą urodzin Mannerheima oraz setną rocznicą uzyskania przez Finlandię niepodległości obchody są organizowane nie tylko w Finlandii. W Polsce została zaprezentowano wystawę fotograficzna pokazująca jego ponad siedmioletni pobyt w naszym kraju. Carl Gustaf Emil Mannerheim mówił, że to był najszczęśliwszy okres jego życia.
1234567

FOTOGALERIA

Finał regat coraz bliżej [ROZMOWA]
Jarmark Jakubowy, czyli dla każdego coś dobrego [ROZMOWA]
„Obyś żyła wiecznie” - reportaż Katarzyny Wolnik Sayny
„Anko to o tobie ta opowieść” - pokłosie reportażu Małgorzaty Furgi w Radio Szczecin na Wieczór
Zachodniopomorskie przyciąga turystów
Ceny masła szybują w Polsce i na świecie
Księstwo Cambridge w Polsce – przed-brexitowa polityka łagodności
WOPR-owcy popłyną dla Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych
Zmiany w sądownictwie - nieoczekiwany ruch prezydenta Andrzeja Dudy
„Anko to o Tobie ta opowieść” - reportaż Małgorzaty Furgi
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".