Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Konflikt dyplomatyczny z Norwegią. W tle "wojna o dzieci"

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Rzecznik Praw Dziecka zaprosił do Polski swego odpowiednika z Norwegii. Zaproszenie ma związek z nieporozumieniem dyplomatycznym między Polską a Norwegią i wydaleniem polskiego konsula Sławomira Kowalskiego. Sławomir Kowalski był kierownikiem wydziału konsularnego w ambasadzie RP w Oslo, udzielił pomocy 150 polskim rodzinom w związku ze sprawami o odebranie dzieci przez Barnevernet, czyli norweski urząd ochrony dziecka. Działalność tego urzędu została negatywnie oceniona przez Komisję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu oraz polski Urząd do spraw Cudzoziemców. W tym ostatnim przypadku chodziło o udzielenie azylu na terytorium RP obywatelce Norwegii prześladowanej przez Barnevernet.

Latem 2018 r. polskojęzyczne media w Norwegii informowały o powstrzymaniu konsula Sławomira Kowalskiego siłą przez norweską policję, przed spotkaniem z małoletnim obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. Sześciolatek był przetrzymywany w ośrodku Barnevernet wbrew decyzji kompetentnych w tej sprawie organów władzy w Norwegii.

Paracetamol i leki – tym truje się młodzież

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Już nie dopalacze i narkotyki, ale paracetamol i leki na receptę – to najgroźniejsze substancje, którymi trują się młodzi ludzie w naszym regionie. Statystyki dotyczące zatruć przedstawili lekarze ze szpitala w Szczecińskich Zdrojach. To właśnie tam trafiają dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy w takich wypadkach.

Walentynki zakochanych par naukowców

Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Walentynki to dzień zakochanych i z tej okazji Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zaprosił na spotkanie zakochane pary naukowców, które poznały się w murach tej uczelni. Oprócz wymiaru towarzyskiego spotkanie to miało także wymiar naukowy. Podczas prelekcji można było dowiedzieć się czym - od strony chemicznej i fizjologicznej - jest tak naprawdę miłość oraz wysłuchać stand-upu naukowego dr-a Szymona Drobniaka pod tytułem „Rozmnóżki”.

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie

Warszawa. Fot. Michał Król [Radio Szczecin/Archiwum]
Warszawa. Fot. Michał Król [Radio Szczecin/Archiwum]
Przedstawiciele 60 państw z całego świata, w tym dziesięciu z Bliskiego Wschodu, zadeklarowało udział w rozpoczętej w środę w Warszawie konferencji bliskowschodniej. Wśród nich są między innymi wysocy rangą przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej i Kataru oraz Izraela. Konferencja jest współorganizowana przez Stany Zjednoczone i Polskę.

Już sam skład gości, którzy przybyli do Warszawy lub potwierdzili przyjęcie zaproszenia wskazuje, jak trudne problemy czekają na rozwiązanie w tym rejonie świata. Organizatorzy spotkania liczą jednak na to, że uda się poczynić pierwsze kroki, lub przynajmniej oswoić ze sobą skłócone państwa: Izrael i Palestyńczyków, Katar i Arabię Saudyjską, Izrael i państwa arabskie.

Według nieoficjalnych informacji Jared Kushner (prywatnie zięć Donalda Trumpa) ma przedstawić plan rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, już dziś nazywany „planem stulecia” przez amerykańskiego prezydenta.

Amerykańska administracja liczy, że uda się jej stworzyć wspólny front przeciwko Iranowi, którego politykę uważa za agresywną. Niedawno, przypomnijmy, Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia nuklearnego z Teheranem. A Iran uznał warszawską konferencję za niesprawiedliwie skierowaną przeciwko niemu.

Warszawską konferencję rozpoczęło spotkanie w cztery oczy prezydenta Andrzeja Dudy i wiceprezydenta Mike'a Pence'a oraz dwustronne polsko-amerykańskie rozmowy plenarne. Po nich na wspólnej konferencji prasowej w Belwederze polski prezydent wyraził nadzieję, że warszawskie spotkanie będzie korzystne dla naszego kraju.

Czytelnia drugim domem dla uczniów i studentów

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Biblioteki wracają do łask uczniów i studentów. Nowoczesne, jasne i przestronne sale, wyposażone w multimedia i zbiory literatury, także zagranicznej – dla wielu osób stały się znowu miejscem, gdzie można się spokojnie uczyć. Z wypożyczalni i czytelni korzystają szczególnie chętnie te osoby, które w domu, akademiku czy na stancji nie maja warunków do nauki. Ale też i ci, którzy po prostu lubią ciszę i spokój, niezakłócany przez sąsiadów, rodzinę, telewizor czy smartfon.

Coraz więcej bibliotek idzie też młodzieży na rękę, wydłużając godziny pracy, szczególnie w okresie sesji i przed nią, a także przed maturami. Tak jest na przykład w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Informacji i Bibliotece Akademickiej w Katowicach (akcja „CINiBA nocą naładuje mocą!”), a w Szczecinie w bibliotece Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

O to, żeby wydłużyć też godziny pracy Książnicy Pomorskiej apeluje szczecińska młodzież: ruch miejski Szczecin 2.0, Młodzi Demokraci i radny PiS Dariusz Matecki.

Będą kary dla rodziców?

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa karanie rodzica, który porywa własne dziecko lub utrudnia widywanie się z nim drugiemu rodzicowi. Dzieci nie powinny ponosić konsekwencji tego, że rodzice nie potrafią się porozumieć, tak w czasie trwania małżeństwa, jak i po rozwodzie - uważa resort sprawiedliwości i proponuje nowelizację Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.

Proponowane zmiany miałyby gwarantować rodzicowi, który wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego – utrzymywanie relacji z dziećmi. Prawo powinno go chronić. Powinno też zapewnić dzieciom widywanie się z obojgiem rodziców, do czego mają prawo – uważają przedstawiciele resortu.

Matce lub ojcu, który utrudnia lub uniemożliwia drugiemu rodzicowi spotkania z dziećmi groziłaby kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Służba Więzienna obchodzi okrągły jubileusz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Są jedną z największych - uzbrojonych oraz umundurowanych - służb w Polsce. Nie chodzi o policję czy straż pożarną. 100-lecie istnienia obchodzi w tym roku Służba Więzienna. Powstała w lutym 1919 roku. Dekret w tej sprawie ogłosił Józef Piłsudski. Od tamtego czasu przechodziła ona wiele ewolucji – nie tylko pokoleniowych, ale też technologicznych. Z tych ostatnich można wspomnieć chociażby o rządowym "Programie modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020". Jego łączna kwota to 1,5 miliarda złotych. Środki przeznaczane są na remonty budynków, uzbrojenie, sprzęt do łączności, nowoczesne samochody konwojowe, ale też na poprawę warunków socjalnych wśród osadzonych. A praca z nimi – jak można się łatwo domyślić - nie jest łatwa. Jak wygląda obcowanie z kratami od drugiej ich strony?

Rząd zapowiada walkę ze starymi dieslami

źródło: https://pixabay.com/pl/866776/Bru-nO (CC0 domena publiczna)
źródło: https://pixabay.com/pl/866776/Bru-nO (CC0 domena publiczna)
Stare diesle, które - jak to się potocznie mówi - "kopcą" znikną z polskich ulic. Taką nadzieję mieć można po słowach pełnomocnika premiera ds. programu "Czyste powietrze". Piotr Woźniak deklaruje, że ma pomysł na konkretne rozwiązania - chce walczyć z wycinaniem filtrów cząstek stałych. Jego zdaniem obowiązek posiadania przez stacje kontroli pojazdów urządzeń do wykrywania emisyjności czy obowiązek rejestracji całego badania w formie audio-wideo mogą przyczynić się do ograniczenia tego procederu. W grę wchodzi też uszczelnienie samego procesu kontroli. Niewykluczone jest również - idąc za przykładem niemieckim - wprowadzenie przez miasta stref, gdzie będzie obowiązywał zakaz ruchu pojazdów spalinowych z silnikiem diesla. W ocenie Woźniaka pole do działania mają tu jednak politycy szczebla samorządowego – prezydenci czy burmistrzowie. Jak wskazuje mają oni odpowiednie instrumenty do wprowadzania takich zakazów. Za przykład może posłużyć tu Kraków, gdzie w przypadku Kazimierza powstała strefa czystego transportu.

Darmowe przejazdy dla kibiców? Za i przeciw

"Radio Szczecin na Wieczór" - red. Konrad Wojtyła wraz z gośćmi audycji. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
"Radio Szczecin na Wieczór" - red. Konrad Wojtyła wraz z gośćmi audycji. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Kibice Pogoni Szczecin mają prawo - od niedawna - jeździć za darmo komunikacją miejską w dni meczowe swojej drużyny. Do wyboru tramwaju czy autobusu zamiast np. samochodu w bezpłatnej formie upoważnia ich bilet na mecz Portowców. Pojawia się jednak pytanie: czy tak pozostanie? Miejski aktywista Igor Podeszwik uważa, że jest to faworyzowanie jednej grupy i zabiega o cofnięcie fanom Dumy Pomorza tego przywileju. W jego ocenie miasto finansuje kibicom po prostu dojazd na komercyjną imprezę, a tak być nie powinno. Uchwała, która umożliwia im darmowe przejazdy została przyjęta przez radnych poprzedniej kadencji. Wojewoda nie dopatrzył się w niej złamania prawa, zatwierdził ją i tak zaczęła obowiązywać. Nie wiadomo czy skład nowej szczecińskiej rady miasta tego nie zmieni. Wnioskiem Podeszwika zajmą się bowiem w środę radni Komisji ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Ich stanowisko jest co prawda tylko opinią i o ewentualnym przywileju kibiców i tak zdecyduje cała rada, ale jest to pewien głos w dyskusji, która toczy się już od pewnego czasu.

Minister sprawiedliwości chce zaostrzenia prawa karnego

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaostrzenia prawa karnego. Po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, minister Zbigniew Ziobro zapowiedział, że wymiar kar za najcięższe przestępstwa będzie podwyższony, ponieważ obecnie są one „zbyt łagodne”. Minister przywołał tu przykład zabójcy Adamowicza, który za szereg ciężkich przestępstw, w tym rozbojów i napadów z użyciem niebezpiecznego narzędzia został skazany na zaledwie pięć i pół roku pozbawienia wolności. Szef resortu podkreślił, że ważna jest nie tylko nieuchronność kary, ale też jej surowość. Pod koniec ubiegłego miesiąca ministerstwo skierowało do konsultacji projekt zmian. Zakładają one między innymi likwidację osobnej kary 25 lat więzienia, wprowadzenie bezwzględnego dożywocia bez możliwości warunkowego zwolnienia, a także zaostrzenie kar do 30 lat więzienia.
1234567

FOTOGALERIA

Walentynki zakochanych par naukowców
Paracetamol i leki – tym truje się młodzież
Konflikt dyplomatyczny z Norwegią. W tle "wojna o dzieci"
Będą kary dla rodziców?
Czytelnia drugim domem dla uczniów i studentów
Konferencja bliskowschodnia w Warszawie
Rząd zapowiada walkę ze starymi dieslami
Służba Więzienna obchodzi okrągły jubileusz
Darmowe przejazdy dla kibiców? Za i przeciw
"Mówiatorzy z Proscenium" - reportaż Małgorzaty Frymus
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.