Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Koniec z jazdą "zderzak w zderzak" [ROZMOWA]

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Takiego sposobu jazdy uczą się agenci ochraniający bardzo ważne osoby, ale dla zwykłego, nawet bardzo dobrego kierowcy to wyjątkowo niebezpieczne. Chodzi o "siedzenie komuś na ogonie", czyli jazdę "zderzak w zderzak". Mamy coraz więcej dobrych dróg, które aż kuszą, żeby się porządnie rozpędzić. A potem, przy napotkaniu pierwszej przeszkody, czyli kierowcy jadącego wolniej, "mruganiem" świateł i siedzeniem na zderzaku część kierujących wymusza na innych zmianę pasa. Rośnie liczba wypadków na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Na problem zwróciła uwagę Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Teraz Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmianę przepisów dotyczących bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach. Powinny one wejść w życiu już w przyszłym roku.

Pierwszy w Polsce jacht dla żeglarzy seniorów [ROZMOWA]

Katamaran "Gawot II". Fot. Zbigniew Zbroja
Katamaran "Gawot II". Fot. Zbigniew Zbroja
Żeglarstwo to nie tylko sport, ale dla wielu osób sposób życia. Toteż często, choć coraz starsi, nie chcą rezygnować z ulubionego sposobu spędzania czasu. Biologia jednak jest nieubłagana i z wiekiem przychodzą ograniczenia. To właśnie dla starszych żeglarzy w Szczecinie powstał specjalny jacht, ze wszelkimi udogodnieniami i zabezpieczeniami dla seniorów. W jego projektowaniu uczestniczyli studenci Wydziału Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, zaś prototyp zbudowała firma Alu-Boats. W najbliższą niedzielę odbędzie się chrzest jednostki. Dostanie imię "Gawot II", na cześć jachtu znanego szczecińskiego żeglarza Henryka Widery. Pierwszy "Gawot" rozbił się w ubiegłym roku na skałach francuskiego wybrzeża podczas samotnego rejsu Widery. 88-letni żeglarz będzie teraz pływał nową jednostką, ale nie sam. Towarzyszyć będą mu żeglarze studenci.

75 lat od rzezi wołyńskiej [ROZMOWA]

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
11 lipca obchodzimy 75. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. 11 lipca 1943 roku bojówki Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojnego ramienia - Ukraińskiej Powstańczej Armii - zaatakowały równocześnie w 99 miejscowościach, mordując kilkanaście tysięcy polskich mieszkańców Wołynia. W kolejnych dniach kontynuowano eksterminację polskiej ludności cywilnej. Po Wołyniu ataki rozprzestrzeniły się na województwa: stanisławowskie, lwowskie, tarnopolskie, lubelskie i częściowo poleskie. Ogółem na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej z rąk ukraińskich nacjonalistów poniosło śmierć około 100 tysięcy Polaków.

Co ze ścieżkami rowerowymi w Szczecinie? [ROZMOWA]

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Szczecin jest na szarym końcu rankingu dotyczącego rowerowej infrastruktury. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Morizon. Zajęliśmy przedostatnie miejsce. Na kilometr powierzchni przypada w Szczecinie niecałe 450 metrów ścieżek rowerowych, pasów ruchu i ciągów pieszo-rowerowych. Ich łączna długość to 135 km. Mniej ma tylko znacznie mniejsza od Szczecina Bydgoszcz. Jeśli Szczecin będzie chciał podnieść się w rankingu, to będzie musiał unowocześnić i rozbudować system dróg i pasów rowerowych. Miasto w budżecie na 2018 rok planuje wydać 31 mln zł na inwestycje związane z kolarstwem, część środków pokryje właśnie koszty prac nad infrastrukturą ścieżek rowerowych.

Porozumienie między ministerstwem a pielęgniarkami [ROZMOWA]

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Jest porozumienie między Ministerstwem Zdrowia a pielęgniarkami i położnymi w sprawie podwyżek płac i norm zatrudnienia. Na konferencji prasowej minister Łukasz Szumowski powiedział, że zawarte we wtorek porozumienie jest odpowiedzią na oczekiwania środowiska pielęgniarek i położnych. Zakłada ono, że dodatki do pensji 4x400 zł zostały włączone do wynagrodzenia zasadniczego - poinformował minister Szumowski.

Lex deweloper. Szansa na mieszkanie czy zagrożenie dla miast? [ROZMOWA]

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Rząd zapewnia, że nowe prawo przyspieszy rozwiązanie problemu mieszkaniowego Polaków i tzw. rozlewanie się miast. Opozycja zarzuca rządowi, że tylko powiększy chaos urbanistyczny i pozwoli deweloperom na "wolną amerykankę". W Polsce brakuje prawie miliona mieszkań, a sposobem na wypełnienie tej luki mają być mieszkania budowane przez deweloperów. W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, przez media już nazwaną "lex deweloper". Nowe prawo ma wesprzeć program "Mieszkanie+". I choć nikt nie kwestionuje konieczności budowy dostępnych mieszkań, to sposób rozwiązania tego problemu budzi sprzeciw samorządowców, urbanistów i aktywistów miejskich. Chociaż ustawa mówi o wykorzystaniu terenów powojskowych, poprzemysłowych i pokolejowych, to obawiają się oni, że na pierwszy ogień pójdą grunty przeznaczone na sport, rekreację i wypoczynek, będą też zabudowywane wolne tereny na już istniejących osiedlach. Bo uchwalone prawo jest specustawą, która pozwoli omijać już istniejące plany zagospodarowania przestrzennego.

Jednorazowe plastiki do kosza [ROZMOWA]

Źródło fot.: www.pixabay.com/photo-360319 (domena publiczna)
Źródło fot.: www.pixabay.com/photo-360319 (domena publiczna)
Plastikowe jednorazowe talerze i sztućce, patyczki do czyszczenia uszu i do baloników, słomki do napojów, mokre chusteczki higieniczne mają wkrótce całkowicie zniknąć z rynku. Niektóre wielkie sieci handlowe już informują, że rezygnują z paczkowania warzyw i owoców w foliowe opakowania jednorazowego użytku. A Unia Europejska domaga się od swoich członków, by bardziej przykładali się do recyklingu plastikowych odpadów. Świat pełen jest plastikowych śmieci. Niedawno u wybrzeży Tajlandii zdechł młody wieloryb, bo w żołądku miał osiem kilogramów reklamówek. Po oceanach pływa ich kilka milionów ton i nikt nie ma pomysłu, jak się ich pozbyć. W państwach Unii Europejskiej od początku roku trzeba płacić za grubsze torby foliowe. Teraz przyszedł czas na jednorazowe plastiki. Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych ma jednak wątpliwości czy uda się poprawić sytuację środowiska bez zmiany nastawienia konsumentów. Tworzywa sztuczne stały się nieodłączną częścią naszego otoczenia. I choć z patyczków do uszu można zrezygnować bez żalu, to bez tworzyw sztucznych trudno wyobrazić sobie na przykład przemysł tekstylny. Produkcja i ich przetwarzanie to także poważna gałąź przemysłu, przynosząca dochody i dająca pracę - podkreśla Robert Szyman.

Zmiany w prawie rodzinnym [ROZMOWA]

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Natychmiastowe alimenty na rzecz dzieci, kary za utrudnianie kontaktów z nimi, a także informacyjne postępowanie przedrozwodowe - takich zmian w prawie rodzinnym chce Ministerstwo Sprawiedliwości. Nowe prawo ma lepiej zabezpieczać potrzeby dziecka. To dlatego że obecnie postępowania o alimenty często się przedłużają, nie wszyscy rodzice stosują się do orzeczeń sądów w sprawie widzenia z dzieckiem, a rozwód rodziców może być dla dziecka trudnym przeżyciem. I tak - po zmianach - alimenty na dzieci miałyby być wypłacone w kwocie "uśrednionej" zależnej od aktualnego minimalnego wynagrodzenia netto i współczynnika dzietności do osiągnięcia 25. roku życia. Poza tym za utrudnianie kontaktu z dzieckiem lub sprawowania pieczy naprzemiennej ma grozić kara więzienia lub grzywny. Oprócz tego, projekt wprowadza instytucję rodzinnego postępowania informacyjnego. Poprzedzałoby ono sprawy o rozwód i separację w przypadku posiadania wspólnych dzieci. W ocenie resortu, może to pomóc w porozumieniu się niektórych par i tym samym zmniejszeniu liczby rozwodów.

Jak działa zakaz handlu w niedzielę? [ROZMOWA]

Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Czy wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę zmieniło nasze przyzwyczajenia? Z badania przeprowadzonego przez Havas Media Group wynika, że w przypadku 20 proc. ankietowanych nowe prawo zmieniło sposób spędzania niedziel. Zanim weszło w życie, osoby te często robiły tego dnia zakupy w centrach czy galeriach handlowych. Obecnie częściej spędzają czas z rodziną: czy to oglądając telewizję, czy na świeżym powietrzu. I to nie tylko ci, którzy lubili przebywać w niedzielę za zakupach, ale też osoby, które przed wprowadzeniem zakazu spędzały czas inaczej. Na to na czym mijają nam niedziele niehandlowe ma także wpływ pogoda. Pierwsza taka niedziela była słoneczna i ciepła, więc wiele osób postanowiło pobyć wtedy na dworze. W drugą mieliśmy załamanie pogody i większość badanych poświęciła ten czas na oglądanie telewizji. Poza tym większość osób stara się robić zakupy wcześniej. Okazuje się, że tylko około 10 proc. badanych próbuje znaleźć w niedzielę jakikolwiek otwarty sklep.

Na co uważać na wakacjach? [ROZMOWA]

Grecja. Fot. pixabay.com / dimitrisvetsikas1969 (CC0 domena publiczna)
Grecja. Fot. pixabay.com / dimitrisvetsikas1969 (CC0 domena publiczna)
Wczasy to nie tylko same przyjemności, ale też i pewne obowiązki. Gdy zdecydujemy się gdzieś wyjechać, o pewnych rzeczach trzeba pamiętać. Nie chodzi tylko o zwyczaje panujące w obcym państwie, ale też takie rzeczy jak chociażby Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej można skorzystać z publicznej służby zdrowia w innym kraju na terenie Unii Europejskiej. Poza tym warto zastanowić się nad ubezpieczeniem bagażu, a także od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy też nie dociskać pedału gazu do końca, jeżeli jedziemy gdzieś własnym samochodem, oraz wybierać sprawdzone miejsca noclegowe. Miejsca, do których lepiej nie jechać na bieżąco sprawdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Obecnie wśród nich są m.in.: Libia, Syria czy Afganistan. Resort poleca też aplikację mobilną "iPolak", która zawiera informacje na temat tego, co zrobić w przypadku kłopotów podczas zagranicznego wypoczynku.
1234567

FOTOGALERIA

"Pod palmami" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
Pierwszy w Polsce jacht dla żeglarzy seniorów [ROZMOWA]
Koniec z jazdą "zderzak w zderzak" [ROZMOWA]
Porozumienie między ministerstwem a pielęgniarkami [ROZMOWA]
Co ze ścieżkami rowerowymi w Szczecinie? [ROZMOWA]
75 lat od rzezi wołyńskiej [ROZMOWA]
Jednorazowe plastiki do kosza [ROZMOWA]
Lex deweloper. Szansa na mieszkanie czy zagrożenie dla miast? [ROZMOWA]
Na co uważać na wakacjach? [ROZMOWA]
Jak działa zakaz handlu w niedzielę? [ROZMOWA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.