Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór
Agata Rokicka i Paweł Żuchowski. Fot. Robert Stachnik
Agata Rokicka i Paweł Żuchowski. Fot. Robert Stachnik
Paweł Żuchowski. Fot. Robert Stachnik
Paweł Żuchowski. Fot. Robert Stachnik
Dziś święto Trzech Króli. Związanych jest z nim wiele zwyczajów - między innymi wędrówki kolędników z gwiazdą, którzy chodząc od domu do domu, otrzymywali w podzięce rogale, zwane "szczodrakami".

I właśnie o szczodrości, o pomaganiu oraz... kaszance opowiemy w specjalnym, świątecznym wydaniu "Radia Szczecin na wieczór". Agata Rokicka, zapraszam wspólnie z gościem - Pawłem Żuchowskim, dziennikarzem RMF FM, pomysłodawcą akcji Kaszanka. Dziś po godzinie 20.
Fot. pixabay.com / chriscopley (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / chriscopley (CC0 domena publiczna)
Rok 2025 to wiele ciekawych misji dotyczących dalszej eksploracji kosmosu. Na liście są między innymi Księżyc, asteroidy oraz rozwój największych rakiet na świecie. W tym roku Polak Sławosz Uznański poleci w kosmos. Czy kosmos ma przed nami coraz mniej tajemnic?
Fot. pixabay.com / michaelwedermann (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / michaelwedermann (CC0 domena publiczna)
Zastrzeżenia prezydenta Andrzeja Dudy do nowelizacji ustawy o sporcie dotyczą ustawowego przymusu parytetu płci w związkach sportowych. Obecnie jedynie w czterech na kilkadziesiąt związków prezesem jest kobieta. Urzędniczka prezydenckiej kancelarii wskazała, że zwolennik takiego rozwiązania, czyli minister sportu i turystyki Sławomir Nitras, "ma w swoim resorcie 100-proc. męski skład". Jaka jest rola kobiet w polskim sporcie?
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Rozpoczynająca się polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej to szansa na zainicjowanie ważnych projektów na rzecz bezpieczeństwa Europy. Jakie wyzwania w Nowym Roku stoją przed krajami Wspólnoty?
źródło: www.pixabay.com/pl/photos/ Fot. YOONHEECHO
źródło: www.pixabay.com/pl/photos/ Fot. YOONHEECHO
Donald Trump wygrał listopadowe wybory prezydenckie w USA i 20 stycznia znów obejmie rządy w Białym Domu. Jaka będzie amerykańska polityka wobec Rosji, NATO i Chin?Czy Elon Musk będzie wywierał przemożny wpływ na amerykańską politykę? I z jakim skutkiem dla świata?
Fot. pixabay.com / geralt (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / geralt (CC0 domena publiczna)
W 2024 roku trwa pełnoskalowa wojna Rosji przeciwko Ukrainie. Wojska Putina, wspierane przez żołnierzy Korei Północnej, zdobywają kolejne tereny. Natomiast wojska ukraińskie kontrolują część obwodu kurskiego Federacji Rosyjskiej. Czy przyszły rok przyniesie zakończenie tej wojny?
fot. Hanna Skonieczna
fot. Hanna Skonieczna
Ostatni dni większość z nas spędziła na rodzinnych spotkaniach, spacerach i przy świątecznym stole. Stole, na którym pojawiły się potrawy z różnych zakątków obecnej i dawnej Polski. Dlaczego? Dlaczego w jednej rodzinie na stole są kresowe łakocie, wielkopolskie zupy i mazowieckie dania z ryb?

O tym właśnie jest książka Karoliny Ćwiek-Rogalskiej „Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty”. To opowieść o „wielkiej historii, polityce, propagandzie, układach międzynarodowych, budowie pamięci, mitów i ich dekonstrukcji. A także o codziennych ludzkich wyborach, które trzeba było podejmować w nowej rzeczywistości. O decyzjach trudnych, które wielu przemilczało.” (źródło radionaukowe.pl). "Ziemie..." to też historia osobista. Historia o zapuszczaniu korzeni na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Radio Naukowe

O tej pracy porozmawiamy dziś po 21 w Radiu Szczecin. Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
Artur Grottger, Bitwa, rysunek z cyklu Polonia, 1863 rok
Artur Grottger, Bitwa, rysunek z cyklu Polonia, 1863 rok
Kobiety nosiły czarne suknie w białe pasy, mężczyźni – czarne płaszcze zwane czamarkami, oblamowane białą tasiemką na kołnierzu. Pojawiły się szpilki do krawatów z orłem w cierniowej koronie, podobne pierścienie, a na okładkach książek do nabożeństw tłoczono wizerunek złamanego krzyża, otoczonego koroną cierniową i palmą męczeńską. Opór przeciw zaborcy był coraz większy i nie ograniczał się tylko do symboli. Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na historycznej Litwie, trwało do jesieni 1864 roku.

W świąteczny wieczór proponuję spotkanie z niesamowitą historią. Romuald Traugutt i Zygmunt Fortunat Miłkowski – to dwaj powstańcy 1863 roku. Mało kto wie, że dwukrotnie walczyli po przeciwnych stronach barykady. Gościem audycji będzie dr Wojciech Lizak – historyk, antykwariusz, autor książki "Powstanie styczniowe: Nieznane obrazy, zapomniane wiersze". Agata Rokicka, zapraszam.
1234567