Ryzyko zachorowania na raka może być zależne od stężenia arsenu we krwi - to odkrycie szczecińskich naukowców. Z badań specjalistów z ośrodka Read-Gene i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wynika, że im wyższy poziom tego pierwiastka, tym większe ryzyko zachorowania. Metodę badania obecności pierwiastka we krwi opracował doktorant Wojciech Marciniak z zespołu profesora Jana Lubińskiego, szczecińskiego genetyka i onkologa. Nowotwory są plagą XXI wieku. Nowotwór szyjki macicy, nowotwór piersi, jelita grubego... Ale rak to nie wyrok, szczególnie wcześnie zdiagnozowany, odpowiednio leczony. I choć nie zawsze walka o zdrowie kończy się sukcesem, to jednak coraz częściej próbujemy podświadomie walczyć z nim stosując odpowiednią profilaktykę, np.: badania genetyczne, odpowiednią dietę. Gdyby bohaterka reportażu Anny Kolmer wcześniej przeprowadziła odpowiednie badania, może jej życie potoczyłoby się inaczej.
Goście:
- Prof. Jan Lubiński - onkolog i genetyk, kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz działającego przy tej uczelni Międzynarodowego Centrum Badawczego Nowotworów Dziedzicznych, szef Centrum Badawczego Read-Gene S.A.
- Wojciech Marciniak - z zespołu profesora Lubińskiego, pracownik naukowo-badawczy w Read-Gene, pracownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie