Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Reportaże i słuchowiska
Odwrócona w stronę aparatu siostra Kinga. (zdjęcie ze zbiorów bohaterki reportażu).
Odwrócona w stronę aparatu siostra Kinga. (zdjęcie ze zbiorów bohaterki reportażu).
Jasne Wzgórze, miejsce, gdzie powstanie pustelnia. (zdjęcie ze zbiorów bohaterki reportażu).
Jasne Wzgórze, miejsce, gdzie powstanie pustelnia. (zdjęcie ze zbiorów bohaterki reportażu).
Kaplica w pustelni na Asekremie w Górach Hoggaru. (zdjęcie ze zbiorów bohaterki reportażu).
Kaplica w pustelni na Asekremie w Górach Hoggaru. (zdjęcie ze zbiorów bohaterki reportażu).
Pustelnia na Asekremie wybudowana przez brata Karola. (zdjęcie ze zbiorów bohaterki reportażu).
Pustelnia na Asekremie wybudowana przez brata Karola. (zdjęcie ze zbiorów bohaterki reportażu).
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Moniką Niedźwiecką, psycholog, psychoterapeutą z Zachodniopomorskiego Instytutu Psychoterapii.
Za zgodą Księdza Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego ma powstać na terenie parafii Szczecin-Skolwin pustelnia, według reguły Karola de Foucauld.
Pod koniec XIX wieku Karol de Foucauld, były oficer i były zakonnik u Trapistów, przez trzy lata mieszkał w małej szopie na narzędzia przy klasztorze Sióstr Klarysek w Nazarecie. Marzył o życiu pustelniczym. Po przyjęciu święceń kapłańskich we Francji udał się do pustelni w Beni-Abbes na Saharze. Nie była to typowa pustelnia. Od rana do wieczora przychodzili do brata Karola ubodzy, podróżnicy, żołnierze, miejscowi. Tam odkrywał swoje powołanie do bycia bratem dla wszystkich, którzy potrzebują jego pomocy. Po pewnym czasie przeniósł się w góry, gdzie własnymi rękami zbudował pustelnię. Ten sposób życia brata Karola staje się później inspiracją dla wielu. Samotność, asceza i kontemplacja, które są podstawą życia pustelniczego łączą się z działalnością misyjną. Świadectwo życia, apostolat obecności i praca fizyczna na własne utrzymanie, stają się realizacją duchowości pustelni w mieście.
W setną rocznicę Jego śmierci w 2016 r. w szczecińskim Skolwinie zaczęto budować Pustelnię de Foucauld. Kiedy zostanie wybudowana, zamieszka w niej siostra Kinga. Utrzymywać się będzie z pracy podjętej w mieście. Po pracy wracać będzie do pustelni, aby swoją modlitwą wybłagać łaskę Miłosierdzia dla tych, którzy mieszkają w okolicy - dla mieszkańców tego miasta i dla całego świata .
Zapraszam do wysłuchania rep. Anny Kolmer zatytułowanego "Dom inny od innych" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur- Woronieckiej, po 22.

Zobacz także

2019-12-10, godz. 07:20 "Zabić czas" - reportaż Agaty Rokickiej "Zbrodnia to niesłychana, Pani zabija pana." Te słowa, rozpoczynające balladę Adama Mickiewicza "Lilije", zabrzmiały wyjątkowo dobitnie w szczecińskim Areszcie… » więcej 2019-12-09, godz. 14:48 "Rozmowa z psem" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Nie możesz wyjść z domu, bo pies wyje. Ostatnia para butów została zjedzona. Gorzej jest, jeśli twój pupil zaczyna na Ciebie warczeć, wzbudzając lęk… » więcej 2019-12-05, godz. 09:25 "Gramy dla Mai" -reportaż Małgorzaty Furgi 5-letnia Maja Tucholska urodziła się z zespołem Goldenhara - to zespół wad wrodzonych. Maja nie słyszy, ma zdeformowaną twarz. Rodzice dziecka zorganizowali… » więcej 2019-12-04, godz. 11:52 „Czy to się uda po raz drugi?” - reportaż Anny Kolmer Samorządy po wyborach często podejmują decyzje niewygodne dla mieszkańców. Najczęściej w pierwszej kolejności dotyczą one szkół. Zamykane są przeważnie… » więcej 2019-12-03, godz. 11:11 Z okruchów pamięci- reportaż Małgorzaty Furgi Małgorzata Furga z Radia Szczecin, autorka reportażu pt. "Z okruchów pamięci", opowiadającego o losach ziemiaństwa na Kresach w czasie II wojny światowej… » więcej 2019-12-02, godz. 08:33 "Cześki" - reportaż Małgorzaty Frymus W teatrze bywają często, nawet kilkanaście razy w miesiącu. Na te same przedstawienia potrafią iść kilka, a nawet kilkadziesiąt razy. Od kilku lat w Szczecinie… » więcej 2019-11-27, godz. 13:59 "Pani położna" - reportaż Małgorzaty Furgi Moment przyjścia dziecka na świat, to najczęściej magiczna chwila. Jednak, aby ten dzień zapamiętać jako wyjątkowy, kobiecie musi towarzyszyć ktoś przyjazny… » więcej 2019-11-26, godz. 13:12 "Zagraj w Bingo" - reportaż Małgorzaty Furgi Pani Marta, wolontariuszka Fundacji Kamienica 1 odwiedza domy pomocy społecznej i grywa z seniorami w Bingo. Jest żoną, mamą dwóch córek, w tym jednej niepełnosprawnej… » więcej 2019-11-25, godz. 08:59 "Drugie życie Marii" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny Napis na burcie "KAPRYS MILIONERA" - tak ręka kolegi klubowego wypisała wyceniając zarobione przez Ludka dolary na kontrakcie w Afryce (pracował jako geolog)… » więcej 2019-11-21, godz. 09:14 "Zmowa ku Płoni" – reportaż Anny Kolmer Czy można zrobić teatr bez warunków scenicznych? Jak przygotować spektakl bez sceny i kulis, świateł czy odpowiedniej akustyki? Działania teatralne nie… » więcej
12345