Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór
Fot. Małgorzata Frymus
Fot. Małgorzata Frymus
Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej Salezjan gdzie odbywał się III Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich Gryf 2024. Już po raz kolejny organizatorem tego wydarzenia był Zespół Pieśni i Tańca SZCZECINIANIE.

Podczas zmagań publiczność mogła oglądać 75 par tanecznych z całej Polski , w tym przedstawicieli Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie. Swoje umiejętności w tańcach polskich prezentowali zarówno młodsi, jak i starsi pasjonaci tańca.

Oprawa i organizacja tak dużego wydarzenia nie byłaby możliwa bez pomocy rodziców tancerzy i wolontariuszy związanych z Zespołem Pieśni i Tańca Szczecinianie.

Porozmawiamy dziś o samym III Ogólnopolskim Turniej Tańców Polskich Gryf 2024, ale też o sensie organizowania spotkania, gdzie wartości i tradycja są w roli głównej. Do studia udało się zprosić jurorów i organizatorów Turnieju.
Fot. archiwum prywatne Konrada Wojtyły
Fot. archiwum prywatne Konrada Wojtyły
14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum jego zainteresowań była religia.

Był autorem wielu artykułów dotyczących filozofii i historii religii oraz kilkunastu książek, m. in. „Emaus oraz inne spojrzenie do wnętrza pisma", „Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa", „We władzy wisielca". Pisał też posłowia i erudycyjne wstępy do dzieł innych autorów. Ostatnio, z jego obszernym komentarzem, ukazała się książka polskiej noblistki Olgi Tokarczuk - „ahat ilī. Siostra bogów”.

Wcześniej posłowia Zbigniewa Mikołejki mogliśmy przeczytać w tomikach wierszy szczecińskiego poety Konrada Wojtyły. To zarówno wcześniejszy tom "Pod czerwień. 111 wierszy" jak i ostatni czyli „Scherzofrenia” .
O profesorze Zbigniewie Mikołejce porozmawiam dziś właśnie z Konradem Wojtyłą. Zapraszam (1 maja) po 21, Joanna Skonieczna.
Mjanma 2018 Fot. Polska Misja Medyczna
Mjanma 2018 Fot. Polska Misja Medyczna
5 kontynentów, 30 krajów i ponad 1 000 000 osób, do których dotarła pomoc – to efekty 25 lat działalności Polskiej Misji Medycznej. Na czym polega i z czym wiąże się pomoc w Ukrainie, Syrii, Etiopii czy Strefie Gazy?
Fot. https://www.facebook.com/zhp.szczecin
Fot. https://www.facebook.com/zhp.szczecin
W niemieckim Szczecinie, w 1934 roku, powstała Drużyna Harcerska „Gryf” utworzona przez nauczyciela Maksymiliana Golisza. 90 rocznica tego wydarzenia jest dla harcerzy z Hufca Szczecin okazją do zorganizowania rajdu śladami historii i wielu innych imprez. A my pytamy jaka jest kondycja szczecińskiego harcerstwa?
Fot Sebastian Indra/MSZ
Fot Sebastian Indra/MSZ
Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej, zacieśnienie więzi z USA, Niemcy i Francja jako nasi najważniejsi partnerzy we Wspólnocie – minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawił dziś w Sejmie główne założenia polskiej polityki zagranicznej. Czy plany resortu są dobrą odpowiedzią na wyzwania obecnych, niespokojnych czasów?
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W Polsce i krajach Europy rośnie liczba zachorowań na krztusiec oraz odrę. Choroby zakaźne wracają, bo coraz więcej osób nie wykonuje szczepień ochronnych. Z badań wynika, że nie szczepimy się także przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, który wywołuje nowotwory. Dlaczego apele lekarzy o szczepienia są przez wielu współobywateli lekceważone?
1234567