Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Milion studentów rozpoczyna nowy rok akademicki, pierwszy w ramach nowej ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”. Tzw. Konstytucja dla Nauki jest pierwszą od wielu lat tak kompleksową zmianą w szkolnictwie wyższym - uważa jej inicjator – minister Jarosław Gowin. Do nowej Ustawy 2.0 przygotowano trzy różne projekty, a konsultacje ze środowiskiem akademickim trwały ponad dwa lata. Teraz – w ciągu najbliższych pięciu lat – poszczególne przepisy będą wdrażane w życie.

Teraz uczelnie same będą mogły decydować o swojej strukturze, na wypracowanie nowych statutów mają rok. Zmieniają się też zasady finansowania szkół wyższych: wysokość przyznanych środków ma być powiązana z jakością badań naukowych i kształcenia studentów, a nie ich liczbą, a także rolą rektora i sposób zdobywania stopni naukowych. Na uczelniach powstanie nowy organ - rada uczelni.

Krytycy nowej ustawy podkreślali tymczasem, że jest ona zagrożeniem dla słabszych szkół, które jednak w swoich środowiskach pełnią ważną rolę. Ich zdaniem, może nawet doprowadzić do likwidacji uczelni, ze szkodą dla mniejszych ośrodków miejskich.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • dr hab. inż. Jacek Wróbel, profesor nadzwyczajny - rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie;
  • dr hab. Jacek Styszyński - prorektor ds. kształcenia, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego
  • prof. Jacek Samochowiec - prorektor ds. nauki, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie;
  • dr hab. Radosław Rybkowski - ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, dyrektor Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
 

Zobacz także

2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej 2024-04-15, godz. 17:26 Globalne konflikty Po ataku Iranu na Izrael świat z niepokojem patrzy na Bliski Wschód. Tymczasem tuż za naszą granicą Ukraińcy z coraz większą trudnością odpierają ataki… » więcej 2024-04-11, godz. 17:17 Dzieci ze spektrum autyzmu Chcieli poprawy jakości życia swoich pociech, więc założyli Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołem Aspergera przy Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół… » więcej 2024-04-11, godz. 17:16 Babciowe coraz bliżej Rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic". W ramach programu , rodzice, którzy zdecydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, będą uprawnieni… » więcej 2024-04-11, godz. 17:15 PE przegłosował pakt migracyjny Parlament Europejski zatwierdził w głosowaniu pakt migracyjny. Teraz nowe prawo musi zaakceptować Rada Unii, w której reprezentowane są kraje członkowskie… » więcej 2024-04-10, godz. 15:37 Rocznica katastrofy w Smoleńsku Jest zaledwie kilka wydarzeń w naszej powojennej historii, które tak połączyły Polaków jak tragedia na lotnisku Siewiernyj, w mglisty, kwietniowy poranek… » więcej 2024-04-10, godz. 15:35 Rusza Program Wsparcia Psychologicznego Program Wsparcia Psychologicznego jest jednym ze sztandarowych miejskich projektów. Chodzi o pomoc młodzieży, ale i ich nauczycieli i rodziców. W realizacji… » więcej 2024-04-09, godz. 16:42 Kobiety Pogranicza, przyszłość z przeszłości. Pogranicze jako kontekst funkcjonowania jednostek i grup, a zwłaszcza problemy tożsamościowe mieszkańców pogranicza, wzbudzają coraz większe zainteresowanie… » więcej
12345