Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W tym roku świętujemy nie tylko stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości po latach zaborów, ale również stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego z wielkich zrywów narodowościowych, zakończonego sukcesem.

Poznań uczcił setną rocznicę powstania decyzją o budowie Muzeum Powstania Wielkopolskiego (będzie gotowe za 5 lat), a rozgłośnie Polskiego Radia w Poznaniu i Szczecinie – wspólną produkcją 8-odcinkowego słuchowiska. W środę w studiu S1 Polskiego Radia Szczecin odbyła się uroczysta prezentacja jego szóstej części – pt „Ostatni lot Franciszka Kaczmarka”.

Pod koniec 1918 roku przynależność Wielkopolski do odrodzonego państwa polskiego wcale nie była oczywista. Ale w ostatnich dniach grudnia, w drodze do Warszawy, w Poznaniu zatrzymał się Ignacy Jan Paderewski, słynny pianista, orędownik polskiej sprawy. Jego powitanie w stolicy Wielkopolski przerodziło się w wielką patriotyczną manifestację. Niemieccy mieszkańcy odpowiedzieli swoimi kontrmanifestacjami. Padły pierwsze strzały. Dwa dni później Poznań był wolny. Wkrótce potem prawie cała Wielkopolska. Trzeba było jednak jeszcze kilku miesięcy by ostatecznie – w myśl postanowień traktatu wersalskiego Wielkopolska znalazła się w granicach odrodzonego państwa polskiego.

Wśród Wielkopolan pamięć o tym zrywie jest silna i nadal świeża. W przeciwieństwie do reszty kraju, która o Powstaniu Wielkopolskim wie niewiele.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Dr Wojciech Lizak - historyk oraz twórca Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie
  • Beata Wojciechowska - główny inwentaryzator zbiorów w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu
  • prof. Olaf Bergman - Wielkopolskie Muzeum Niepodległości,
  • dr Łukasz Jastrząb - historyk, współautor wspólnie z Wiesławem Olszewskim publikacji z 2009 roku „Lista strat powstania wielkopolskiego od 27.12.1918 r. do 8.03.1920 r."
  • dr Marek Rezler - historyk specjalizujący się w historii wojskowości i badaniu dziejów Polski oraz Wielkopolski XIX i XX wieku, biograf i publicysta regionalny
 

Zobacz także

2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Kontrapunkcie przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej
12345