O tym właśnie jest książka Karoliny Ćwiek-Rogalskiej „Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty”. To opowieść o „wielkiej historii, polityce, propagandzie, układach międzynarodowych, budowie pamięci, mitów i ich dekonstrukcji. A także o codziennych ludzkich wyborach, które trzeba było podejmować w nowej rzeczywistości. O decyzjach trudnych, które wielu przemilczało.” (źródło radionaukowe.pl). "Ziemie..." to też historia osobista. Historia o zapuszczaniu korzeni na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Radio Naukowe
O tej pracy porozmawiamy dziś po 21 w Radiu Szczecin. Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
W świąteczny wieczór proponuję spotkanie z niesamowitą historią. Romuald Traugutt i Zygmunt Fortunat Miłkowski – to dwaj powstańcy 1863 roku. Mało kto wie, że dwukrotnie walczyli po przeciwnych stronach barykady. Gościem audycji będzie dr Wojciech Lizak – historyk, antykwariusz, autor książki "Powstanie styczniowe: Nieznane obrazy, zapomniane wiersze". Agata Rokicka, zapraszam.
Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza, ustalonego w 50. rocznicę śmierci pisarza, 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino (którą opisał w 3-tomowym reportażu), a także 80. rocznicę śmierci jego córki Krystyny, poległej w Powstaniu Warszawskim, stołeczne Muzeum Literatury zaprasza na wystawę "Melchior Wańkowicz. Fotoreporter", prezentującą nieznaną część dorobku reportera literackiego.
Wystawę można oglądać do końca stycznia. O tym co zostało na niej pokazane oraz o tym czy Wańkowicz jest dziś dla nas nadal aktualny porozmawiam z dr. Łukaszem Garbalem, kuratorem wystawy oraz biografem Melchiora Wańkowicza.
Do usłyszenia po 21, Joanna Skonieczna