Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Minister Przemysław Czarnek. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przemys%C5%82aw_Czarnek
Minister Przemysław Czarnek. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przemys%C5%82aw_Czarnek
Pakiet Wolności Akademickiej, który ma "zagwarantować poszanowanie wolności nauczania, słowa i badań naukowych”, w środowiskach akademickich wywołał niemal histerię. Skąd bierze się zarzut, że pakiet „otworzy drzwi pseudonauce” i „fanatyzmowi” , gdy jednocześnie hołubi się kontrowersyjne studia „gender”? I jakim cudem wolność debaty akademickiej ma zagrażać autonomii uczelni?
- Naukę rozwijają profesorowie, mistrzowie i to oni muszą cieszyć się autonomią. Warunkiem rozwoju nauki jest pełna wolność akademicka - powiedział Przemysław Czarnek prezentując Pakiet Wolności Akademickiej. Projekt - zdaniem wielu przedstawicieli środowisk uniwersyteckich umożliwi głoszenie poglądów niezgodnych z nauką. - To ideologizacja uczelni i budowanie "nowej nauki” - mówią członkowie Inicjatywy Wolnej Nauki. Ich zdaniem - poglądy każdy może mieć dowolne, natomiast uczelnie nie są Hyde Parkiem, w którym można reklamować czy przekazywać swoje poglądy. Naukowe teorie i prawa nie są budowane w oparciu o czyjeś przekonania czy ideologiczne wizje. Nie można stawiać na równi z wiedzą naukową czyichś przekonań, wierzeń czy ideologii. -W murach uczelni z zasady powinny pojawiać się jedynie tematy i wypowiedzi o charakterze naukowym lub oparte na danych naukowych, zaś głoszenie tez antynaukowych, religijnych czy pseudonaukowych powinno być niemożliwe- uważają.
Projekt spotkał się także z dezaprobatą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Organizacja stwierdziła w swoim stanowisku, że nie ma obecnie konieczności tworzenia nowych regulacji dla obrony wolności akademickich. - Takie działania podważałoby nie tylko zaufanie do środowiska akademickiego, ale także jego autorytet jako podmiotu władnego rozwiązywać spory i chronić wartości akademickie wewnątrz uczelni - uważają rektorzy.
Posłuchajmy fragmentu wystąpienia ministra Przemysława Czarnka.

Zaprasza Piotr Kobalczyk.
Goście:
  • Joanna Kluzik-Rostkowska - posłanka Koalicji Obywatelskiej, była minister edukacji narodowej i minister pracy i polityki społecznej
  • prof. Joanna Senyszyn - posłanka Lewicy
  • prof. Jacek Kurzępa - poseł Prawa i Sprawiedliwości
  • dr hab. Arkadiusz Jabłoński - socjolog, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
 

Zobacz także

2021-03-09, godz. 19:43 Dyskryminacja kobiet na rynku pracy Z raportu „Rz” wynika, że Polki są dyskryminowane w biznesie i za mało ich np. w zarządach spółek. Nie brakuje też głosów, że podobnie jest w polityce… » więcej 2021-03-08, godz. 21:50 Historyczna pielgrzymka papieża Franciszka To historyczna i najbardziej niebezpieczna wizyta Franciszka. Papież odwiedził Irak i tereny kontrolowane niegdyś przez ISIS, a zarazem miejsce narodzin Abrahama… » więcej 2021-03-08, godz. 21:42 Niedziele bez handlu - bilans Mijają trzy lata od wprowadzenia ograniczenia handlu, a bilans nowych rozwiązań jest negatywny – uważa Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa i proponuje… » więcej 2021-03-08, godz. 21:34 Walczący z wilkami - czy słusznie? W polskich lasach jest coraz więcej wilków, coraz częściej pojawiają się też informacje, że zagryzają one zwierzęta gospodarskie i psy, ale atakują… » więcej 2021-03-04, godz. 21:36 Granice obrazy uczuć religijnych Sąd uznał, że Matka Boska z tęczą w aureoli nie obraża uczuć religijnych, zaś PO chce usunąć z Kodeksu zapisy o odpowiedzialności karnej za takie czyny… » więcej 2021-03-04, godz. 21:34 Wsparcie popegeerowskich gmin Rekordowe zainteresowanie rządowym programem wsparcia dla gmin popegeerowskich wskazuje, że w naszym regionie problem cywilizacyjnego wykluczenia to wciąż… » więcej 2021-03-04, godz. 21:29 Oko Tygrysa - wygrana walka ze spółką FoodCare 10 lat sądowych batalii i wart wielkie pieniądze rynek napojów energetycznych. Co o wartości wizerunku sławnego sportowca mówi nam przypadek Dariusza „Tigera”… » więcej 2021-03-03, godz. 19:40 Rok szczecińskich inwestycji To rekordowy rok pod względem liczby realizacji inwestycji w Szczecinie, w jednym czasie, a miasto zapowiada kolejne. Niektórzy się cieszą, inni mówią o… » więcej 2021-03-03, godz. 19:24 Tunel pod Świną coraz bliżej Najbliższy piątek zapisze się wielkimi zgłoskami na kartach historii Świnoujścia. Maszyna, która wydrąży tunel pomiędzy wyspami Uznam i Wolin oficjalnie… » więcej 2021-03-03, godz. 19:20 W pandemii Polacy spożywają więcej alkoholu Nuda, izolacja stres. W dobie pandemii koronawirusa Polacy coraz częściej zaglądają do kieliszka. W 2020 roku wydaliśmy na alkohol prawie 40 miliardów złotych… » więcej
9091929394