Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin/Archiwum]
12 potraw, które powinny się znaleźć na wigilijnym stole to – wydawać by się mogło – niewielkie pole do popisu dla kulinarnej inwencji. Ale, jak się okazuje – to co w jednym domu jest obowiązkowe – w innym wcale być nie musi.
Śledzie w wielu odsłonach. Barszczyk albo zupa grzybowa. Do barszczyku uszka: gotowane albo smażone, albo krokiety, albo paszteciki. Potem ryba, i to wcale nie musi być karp, bo w naszej wigilijnej tradycji jest i szczupak, i sandacz, i sum. A potem kapusta, z grzybami albo z grochem. No i słodkie: łamańce z makiem, makiełki, kutia, makowiec i sernik. I kompot z owocowego suszu.
W różnych regionach Polski różne są konfiguracje „obowiązkowych” tradycyjnych zestawów wigilijnych. A do tego dochodzą jeszcze nowinki ze świata, które adaptujemy – lepiej lub gorzej – do naszego świątecznego menu.
Do modyfikacji tradycyjnej świątecznej kuchni skłania nas też często fakt, że do stołu zasiada znacznie mniej osób niż kiedyś, bo i rodziny są mniej liczne. Ograniczamy ilość potraw, bo 12 to jednak dość sporo, i już po rybie dziękujemy za resztę, choć każdej należałoby spróbować.
Do tego dochodzą alergicy, osoby na dietach, odchudzający się i dzieci, które nie tkną: śledzi, karpia, warzyw, maku. I od razu najchętniej zjadłyby sernik.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Iwona Niemczewska - szefowa kuchni i właścicielka restauracji „Z Drugiej Strony Lustra”, Osobowość Kulinarna Roku 2019 przewodnika „Poland 100 Best Restaurants”
  • prof. Jarosław Dumanowski - historyk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, pionier polskiej gastronomii historycznej
 

Zobacz także

2021-03-09, godz. 19:43 Dyskryminacja kobiet na rynku pracy Z raportu „Rz” wynika, że Polki są dyskryminowane w biznesie i za mało ich np. w zarządach spółek. Nie brakuje też głosów, że podobnie jest w polityce… » więcej 2021-03-08, godz. 21:50 Historyczna pielgrzymka papieża Franciszka To historyczna i najbardziej niebezpieczna wizyta Franciszka. Papież odwiedził Irak i tereny kontrolowane niegdyś przez ISIS, a zarazem miejsce narodzin Abrahama… » więcej 2021-03-08, godz. 21:42 Niedziele bez handlu - bilans Mijają trzy lata od wprowadzenia ograniczenia handlu, a bilans nowych rozwiązań jest negatywny – uważa Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa i proponuje… » więcej 2021-03-08, godz. 21:34 Walczący z wilkami - czy słusznie? W polskich lasach jest coraz więcej wilków, coraz częściej pojawiają się też informacje, że zagryzają one zwierzęta gospodarskie i psy, ale atakują… » więcej 2021-03-04, godz. 21:36 Granice obrazy uczuć religijnych Sąd uznał, że Matka Boska z tęczą w aureoli nie obraża uczuć religijnych, zaś PO chce usunąć z Kodeksu zapisy o odpowiedzialności karnej za takie czyny… » więcej 2021-03-04, godz. 21:34 Wsparcie popegeerowskich gmin Rekordowe zainteresowanie rządowym programem wsparcia dla gmin popegeerowskich wskazuje, że w naszym regionie problem cywilizacyjnego wykluczenia to wciąż… » więcej 2021-03-04, godz. 21:29 Oko Tygrysa - wygrana walka ze spółką FoodCare 10 lat sądowych batalii i wart wielkie pieniądze rynek napojów energetycznych. Co o wartości wizerunku sławnego sportowca mówi nam przypadek Dariusza „Tigera”… » więcej 2021-03-03, godz. 19:40 Rok szczecińskich inwestycji To rekordowy rok pod względem liczby realizacji inwestycji w Szczecinie, w jednym czasie, a miasto zapowiada kolejne. Niektórzy się cieszą, inni mówią o… » więcej 2021-03-03, godz. 19:24 Tunel pod Świną coraz bliżej Najbliższy piątek zapisze się wielkimi zgłoskami na kartach historii Świnoujścia. Maszyna, która wydrąży tunel pomiędzy wyspami Uznam i Wolin oficjalnie… » więcej 2021-03-03, godz. 19:20 W pandemii Polacy spożywają więcej alkoholu Nuda, izolacja stres. W dobie pandemii koronawirusa Polacy coraz częściej zaglądają do kieliszka. W 2020 roku wydaliśmy na alkohol prawie 40 miliardów złotych… » więcej
9091929394