Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Polska wspiera Ukrainę w procesach demokratycznych i wolnościowych nieprzerwanie od 25 lat - powiedział po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko, prezydent Andrzej Duda. Oficjalna wizyta przywódcy naszego wschodniego sąsiada rozpoczęła się w piątek przed południem w Warszawie właśnie od rozmowy z prezydentem Polski.
Andrzej Duda podkreślił, że zarówno ćwierć wieku temu - gdy Ukraina ogłosiła niepodległość - jak i teraz Polacy wspierają sąsiadów. Prezydent przypomniał przy tej okazji "pomarańczową rewolucję" i wydarzenia na Majdanie. Mówił też o niezgodnych z prawem międzynarodowym rosyjskich działaniach wobec Ukrainy.

- Dzisiaj Polska cały czas stoi przy Ukrainie. Cały czas wspieramy Ukrainę, dzisiaj niestety także w walce o suwerenność, o zachowanie integralności terytorialnej. Niestety, część terytorium Ukrainy została bezprawnie, z pogwałceniem prawa międzynarodowego, zajęta przez Rosję i jest przez Rosję okupowana. Polska nigdy się z tym faktem nie pogodzi - mówił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że naruszenie suwerenności Ukrainy to dramatyczny precedens, na który nie może być zgody całej europejskiej społeczności. Andrzej Duda powiedział, że po zakończeniu drugiej wojny światowej, a potem po upadku "żelaznej kurtyny", znów dochodzi do dzielenia Europy na strefy wpływów.

- Cała wspólnota międzynarodowa nigdy z tym aktem nie może się zgodzić. Polska stoi dzisiaj przy Ukrainie i wspiera Ukrainę w jej walce o odzyskanie terytorium, a także o to, żeby konflikt zbrojny jak najszybciej się zakończył. Żeby nie ginęli ludzie, żeby młodzi obywatele Ukrainy nie musieli jechać tam, gdzie padają strzały, tam gdzie ich życie jest zagrożone, a tak się niestety cały czas dzieje - dodał prezydent Duda.

W trakcie spotkania obaj prezydenci podpisali między innymi deklarację o współpracy energetycznej. We wspólnym komunikacie oświadczyli, że decyzja Komisji Europejskiej ws. gazociągu OPAL, jest dotkliwa dla Polski i Ukrainy.

"Uważamy, że decyzję trzeba zrewidować, rozumiejąc zarazem, że krok ten może być bardzo trudny i bolesny. Zobowiązujemy się bronić naszych wspólnych interesów, wykorzystując w tym celu wszystkie środki prawne" - czytamy w oświadczeniu prezydentów Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki.

Pod koniec października Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie gazociągu OPAL, która umożliwia rosyjskiemu Gazpromowi zwiększenie przesyłu gazu do Europy, z pominięciem Ukrainy. Decyzja komisji pozwala Rosji do 2033 roku wykorzystać 80 procent przepustowości OPAL-u. Obecnie Gazprom korzysta z połowy przepustowości.

Okazją do spotkania Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki jest 25. rocznica uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy. Stało się to ćwierć wieku temu - 2 grudnia 1991 roku. Polska była pierwszym krajem na świecie, który zdecydował się na taki krok.
- Dzisiaj Polska cały czas stoi przy Ukrainie - mówił prezydent Andrzej Duda.
- Cała wspólnota międzynarodowa nigdy z tym aktem nie może się zgodzić - dodał prezydent.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty