Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Porozumienie było prawie gotowe, ale ostatecznie do niego nie doszło. Według doniesień mediów kluczowy był sprzeciw północnoirlandzkiej DUP, nieformalnego koalicjanta Theresy May. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Brexit
Porozumienie było prawie gotowe, ale ostatecznie do niego nie doszło. Według doniesień mediów kluczowy był sprzeciw północnoirlandzkiej DUP, nieformalnego koalicjanta Theresy May. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Brexit
"Chaos" i "bałagan" - to słowo często pojawia się w brytyjskich gazetach, w których dominują doniesienia o poniedziałkowym fiasku rozmów w sprawie Brexitu.
Porozumienie było prawie gotowe, ale ostatecznie do niego nie doszło. Według doniesień mediów kluczowy był sprzeciw północnoirlandzkiej DUP, nieformalnego koalicjanta Theresy May. Partia obawiała się, że w wyniku Brexitu w Irlandii Północnej powstanie porządek prawny odmienny od tego, który jest w pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa.

"Dla brexitowych planów Theresy May tyka teraz zegar" to poranny nagłówek portalu Sky News. Brytyjskie media donoszą, że Unia wysyła sygnały, że Theresa May musi wypracować porozumienie do piątku, bo inaczej nie będzie prawdopodobnie czasu, by - zgodnie z wolą Londynu - zatwierdził je unijny szczyt w połowie grudnia.

Daily Telegraph wybija na pierwszej stronie słowo "chaos". Dziennik pisze, że premier była pewna swego i zaplanowała w tym tygodniu kilkugodzinną debatę w parlamencie, podczas której miała przedstawić posłom szczegóły porozumienia. Tymczasem teraz, jak pisze dziennik, posłowie żądają, by szefowa rządu wytłumaczyła im przyczyny braku porozumienia.

Co do tych przyczyn brytyjskie gazety są zgodne. "Umowa brexitowa już była, ale DUP powiedziało nie" - to nagłówek wtorkowego wydania dziennika "I". "Demokratyczni Unioniości rujnują porozumienie" - zgadza się Guardian. W komentarzu redakcyjnym dziennik ostrzega: "DUP nie może mieć prawa weta". I sugeruje, że rozwiązanie kryzysu to zgoda, by całe Zjednoczone Królestwo pozostało w unii celnej. W przeszłości wielu bardziej eurosceptycznych członków partii rządzącej wykluczało takie rozwiązanie.

The Times wyrokuje: "niebywałe, że nikt nie przewidział zastrzeżeń DUP i im nie zapobiegł. Trzeba zadać poważne pytania na temat i tak już dyskusyjnej taktyki rządu". Jednocześnie jednak Times dodaje, że szanse na układ ciągle istnieją Pierwszy krok to, zdaniem gazety, przekonanie DUP, że zakwestionowane przez nią porozumienie jest na tyle ogólnikowe, że na tym etapie rokowań można się na nie zgodzić i przejść do drugiego etapu negocjacji - kluczowego dla dobrobytu kraju.
Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty