Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP, źródło: www.twitter.com/prezydentpl
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP, źródło: www.twitter.com/prezydentpl
Ustalenia Bukaresztańskiej Dziewiątki przyspieszą proces decyzyjny w NATO - to stanowisko uczestników eksperckiej debaty prezydentów Polski, Rumunii i Estonii oraz szefa czeskiego parlamentu. Organizatorem spotkania, które odbyło się w piątek w Warszawie, był Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że wypracowanie porozumienia w grupie 9 z 28 państw Sojuszu jest zawsze wartością. Według polskiego prezydenta, B9 pokazuje sojusznikom z NATO, że wspólna deklaracja o wzmocnieniu flanki wschodniej jest poważnym wyzwaniem. - Grupa ta mówi jednym głosem, co znaczy, że potrzeba jest rzeczywista - zaznaczał Andrzej Duda.

Prezydent Rumunii Klaus Werner Iohannis mówił, że spotkania grupy są pomocne w przygotowaniu szczytów NATO. Jego zdaniem, szefowie państw zwykle nie potrzebują dużo czasu, żeby dojść do konsensusu. Dodał, że członkowie B9 są gotowi kontynuować współpracę.

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid stwierdziła natomiast, że NATO musi się reformować i przystosować do nowych wyzwań, które będą wymagały oceny zagrożeń i różnych reakcji. Jej zdaniem, trzeba poprawić mobilność i możliwość przerzucania wojsk oraz niezbędnej infrastruktury.

Z kolei przewodniczący Izby Poselskiej Republiki Czech Radek Vondráček powiedział, że skuteczność grupy państw tej części Europy jest łatwa do wytłumaczenia. Jego zdaniem, format z Bukaresztu pozwala zsynchronizować współpracę. Według Vondráčka, głos dziewięciu państw razem jest głośny i może wyjaśnić partnerom w NATO, co jest ważne.

Wcześniej głowy państw Bukaresztańskiej Dziewiątki przyjęli wspólną deklarację przed lipcowym szczytem NATO w Brukseli. Dotyczy ona niebezpieczeństw na wschodniej flance NATO, postawy Rosji i jej oceny, a także konfliktu na Ukrainie i sytuacji na Bliskim Wschodzie. W spotkaniu Bukaresztańskiej Dziewiątki udział wzięli: prezydenci Polski, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii i państw bałtyckich oraz przewodniczący czeskiego parlamentu.
Relacja Katarzyny Ingram/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty