Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Handysize 8/4 Szczecin. Fot. PŻM
Handysize 8/4 Szczecin. Fot. PŻM
Wody balastowe, które stabilizują statki, będą musiały być wolne od różnego rodzaju organizmów. Taka konwencja Międzynarodowej Organizacji Morskiej ma obowiązywać na całym świecie. Szacuje się, że tylko przystosowanie statków Polskiej Żeglugi Morskiej do wymogów tego nowego prawa będzie kosztować 40 milionów dolarów.
Konwencja ma zapobiec przewożeniu przez statki w wodach balastowych różnych organizmów, które później niszczą lokalne ekosystemy.

Statki w wodach balastowych przewożą organizmy, które potem w różnych częściach Ziemi stanowią zagrożenie dla lokalnych zwierząt i roślin - mówi kapitan Ireneusz Gowin.

- W tej wodzie jest różnego rodzaju flora żyjątek morskich. Np. na Bałtyku rejestrujemy, że pojawiają się gatunki morskie, które nie występują w naszym regionie. Jest to właśnie konsekwencja wymiany wód balastowych - tłumaczy Gowin.

Aby konwencja o uzdatnianiu wód balastowych weszła w życie, musi ją poprzeć ponad 30 państw, które dysponują 35 procentami światowego tonażu. Brakuje jeszcze jeden procent do ratyfikacji umowy. Polski rząd jeszcze tego nie zrobił - mówi Krzysztof Gogol z Polskiej Żeglugi Morskiej.

- Chodzi o zainstalowanie takich systemów, które niszczyłyby żyjątka, które są przewożone przez statki w wodach balastowych - wyjaśnia Gogol.

Jeden statek średniej wielkości potrafi zabrać na swój pokład 18 tysięcy ton wody balastowej i przewieźć ją na drugą stronę Ziemi.
Relacja Grzegorza Gibasa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty