Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
186 lat temu – o tej porze właśnie warszawski lud przy współudziale żołnierzy 4. pułku piechoty zdobył Arsenał. Wydawało się, że to moment zwrotny Nocy Listopadowej, rozpoczynającej zryw niepodległościowy przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Trwało niecały rok – i niestety, zakończyło się klęską. 140 tysięcy ludzi przez 10 miesięcy zmagało się z największą potęgą militarną Europy, odnosząc nawet chwilowe sukcesy. Zdaniem wielu historyków – był to największy wysiłek zbrojny w w walkach narodowo-wyzwoleńczych w 19 wieku na ziemiach polskich.

Spisek zawiązał się w warszawskiej Szkole Podchorążych Piechoty, a na jego czele stanął podporucznik Piotr Wysocki. Spiskowcy planowali opanować stolice, a władzę przekazać szanowanym politykom. Sygnałem do wybuchu powstania miało być pojmanie przez spiskowców wielkiego księcia Konstantego i zajęcie Belwederu. Choć to się nie udało, w nocy powstańcy opanowali znaczną część stolicy.

Niestety, początkowe sukcesy przerodziły się w rychłą klęskę. Na ziemie polskie wkroczyła 100-tysięczna armia rosyjska po dowództwem Iwana Dybicza. Przeciwko niej stanęła o połowę mniejsze oddziały Polaków. Jednakże los powstania był przesądzony, mimo kilku spektakularnych zwycięstw – pod Stoczkiem, Wawrem, Dębem Wielkim i Iganiami. Ostatecznie upadło 21 października 1831 roku.

Dziś rocznice Nocy Listopadowej obchodzimy jako Dzień Podchorążych, ale co tak naprawdę o nim wiemy?
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
prof. dr hab. Danuta Dąbrowska - Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego
dr Janusz Osica - historyk, Uniwersytet Warszawski
 

Zobacz także

2024-05-09, godz. 19:36 Unijny Zielony Ład kontra małe i średnie gospodarstwa rolne Polscy rolnicy twierdzą, że wymogi Zielonego Ładu spowodują, że produkcja rolna stanie się nieopłacalna. Jak w takim razie pogodzić rentowność z rolnictwem… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Urządzenia elektryczne naprawiać, a nie wyrzucać. Nowe unijne przepisy Nie wyrzucać a reperować. Parlament Europejski zatwierdził tzw. prawo do naprawy, które da konsumentom szersze gwarancje dotyczące naprawiania produktów… » więcej 2024-05-09, godz. 19:35 Niebezpieczne związki sędziego Tomasza Szmydta Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś, gdzie poprosił o azyl polityczny. Za rządów Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2024-05-08, godz. 18:28 Jaka przyszłość przed bibliotekami? Dziś obchodzimy dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. W Polsce działa prawie 8 tysięcy bibliotek publicznych i ponad 30 tysięcy szkolnych. Jaką rolę pełnią… » więcej 2024-05-08, godz. 18:26 Rozpoczęły się matury Matura – świadectwem dojrzałości. Czy rzeczywiście? Czego jeszcze świadectwem jest matura 2024? » więcej 2024-05-08, godz. 18:25 Będzie mniej taksówek? Zakończyła się weryfikacja taksówkarzy. 17 czerwca w samym Szczecinie prawo do wykonywania tego zawodu straci 40 % kierowców. Jakie będą tego konsekwen… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Jubileuszowe X Dni Skandynawskie w Szczecinie Już jutro w Szczecinie rozpoczynają się Dni Skandynawskie. To coroczne wydarzenie tworzące platformę aktywnej współpracy gospodarczej i kulturalnej pomiędzy… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Wszystkie kolory muzyki - festiwal w Goleniowie To już po raz 33. w Goleniowie odbył się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art . W tym roku pod hasłem "Wszystkie kolory muzyki". Nadesłano ponad… » więcej 2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej 2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej
34567