Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Winnica ZUT-u w Ostoi. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Winnica ZUT-u w Ostoi. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Do niedawna określenie „polskie wino” kojarzyło się głównie z siarkowym jabolem z dodatkiem spirytusu. Tymczasem od dekady winnice wyrastają w Polsce jedna po drugiej i produkują coraz lepsze trunki – tak jak we Francji, w Austrii czy w Niemczech. Polskie wina są nie tylko dobre, ale też stają się modne.

Mamy już kilkadziesiąt dużych winnic i kilkaset mniejszych, które produkują wina białe, czerwone a nawet różowe. Polska, wbrew obiegowej opinii, ma wielowiekowe tradycje winiarskie. Pierwsze zapisane wzmianki pochodzą z XII wieku i dotyczą regionu Płocka i Włocławka. Najbardziej znane winnice były przez wieki w okolicach Zielonej Góry – teraz ekspansja winnych latorośli trwa przede wszystkim na wschodzie i południu Polski. Kazimierz, Jasło, Podkarpacie, ale też okolice Gorzowa i Wrocławia – to miejsca, gdzie winogrona na dobre zapuściły korzenie. Korzenie też zaczynają zapuszczać winogrona w Zachodniopomorskiem, chociażby w Baniewicach. Teraz uprawę winorośli i winiarstwo będzie można studiować w Szczecinie. Pierwszy taki kierunek inżynierski w Polsce rusza na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Dr hab. Piotr Chełpiński - Katedra Ogrodnictwa Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny;
  • Artur Kojder - współwłaściciel winnicy w okolicach Kołowa;
  • Dr hab. Grzegorz Mikiciuk - Katedra Ogrodnictwa Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.
 

Zobacz także

2024-06-07, godz. 16:33 Oszustwa "na Blik-a" Oszustwa z wykorzystaniem numeru blik są coraz groźniejsze. Jak nie ulec psychomanipulacji przestępców i czy możliwe jest w pełni bezpieczne korzystanie… » więcej 2024-06-07, godz. 16:23 Eurowybory tuż tuż W najbliższą niedzielę wybierzemy posłów do Europarlamentu. Jakie tematy zdominowały kampanię wyborczą? Które z ugrupowań przedstawiło najlepszy program… » więcej 2024-06-05, godz. 13:50 Kenijska sztuka w Szczecinie Przyszłość to kolejne z terytoriów zagrabionych przez biały punkt widzenia. Jutro w szczecińskiej Trafostacji Sztuki otwarcie wystawy jednego z najważniejszych… » więcej 2024-06-05, godz. 13:50 Młodzi o Unii Europejskiej Za 4 dni wybory do Parlamentu Europejskiego. Czy młodzi ludzie pójdą do urn? Co wiedzą o roli Europarlamentu, a także o tym, jak Unia Europejska wpływa na… » więcej 2024-06-04, godz. 19:37 "Oni i oni" spektakl I LO w Szczecinie Kim jesteśmy, kim stajemy się, kim chcielibyśmy być, a kim nie? Czy wszyscy musimy popełniać błędy? Dlaczego nasze wybory muszą ranić innych? Czy nie… » więcej 2024-06-04, godz. 19:36 Koniec informatycznego eldorado w Polsce Coraz więcej firm IT przenosi się z Polski do Indii. Co to oznacza dla polskich informatyków, także tych, którzy dziś dopiero zaczynają się kształci… » więcej 2024-06-04, godz. 19:36 4 czerwca 1989 wybraliśmy wolność 35 lat temu Polacy postawili na wolność. Czym były wybory 4 czerwca 1989 roku? Jak bardzo zmieniły nasz kraj? » więcej 2024-06-03, godz. 13:24 Jak działa system bezpłatnej pomocy prawnej? Polki i Polacy nie otrzymują dziś wystarczającej, bezpłatnej pomocy prawnej – alarmuje Instytut Spraw Publicznych. Natomiast prawnicy wskazują na bardzo… » więcej 2024-06-03, godz. 13:24 Scenariusze wyborcze Tuż przed wyborami do Europarlamentu sondaże wskazują, że poparcie dla KO i PiS utrzymuje się na podobnym poziomie około trzydziestu procent. Jednak w porównaniu… » więcej 2024-05-29, godz. 14:13 Charytatywny Motopiknik W piątek (31 maja) w Dłusku Gryfińskim odbędzie się Motopiknik. Będzie można podziwiać samochody terenowe, ale też przeżyć wiele niezapomnianych chwil… » więcej
12345