Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Fot. Maciej Biedrzycki / KPRP
Prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Fot. Maciej Biedrzycki / KPRP
Przez wiele powojennych lat data 17 września w oficjalnej historii Polski praktycznie nie istniała. Władze PRL starannie ją zamazywały, bo – podobnie jak zbrodnia katyńska - stała w sprzeczności z podkreślaną przez oba państwa – Polskę i Związek Radziecki – przyjaźnią między bratnimi krajami.

Związek Radziecki zaatakował Polskę, broniąca się przez hitlerowska nawałą niespodziewanie i bez wypowiedzenia wojny. Oficjalnie, by w obliczu rozpadu państwa polskiego wystąpić w obronie białoruskiej i ukraińskiej ludności, mieszkającej na wschodnich krańcach Rzeczpospolitej. W rzeczywistości zaś było to wypełnienie tajnego protokołu Paktu Ribbentrop – Mołotow, zawartego zaledwie miesiąc wcześniej.

Polska nie miała szans oprzeć się dwóm wrogim armiom. Do niewoli trafiło pół miliona polskich żołnierzy, rozpoczęły się masowe deportacje obywateli polskich w głąb Rosji. Tak te dni wspominali mieszkańcy Kresów, bohaterowie reportaży Małgorzaty Furgi, poświęconych losom rodzin katyńskich.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Kazimierz Lachiewicz - rocznik 1923, żołnierz 1. Armii Wojska Polskiego, jako nastolatek był świadkiem wkroczenia do Polski Armii Czerwonej;
  • Dr Przemysław Benken – Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Szczecinie.
 

Zobacz także

2024-06-03, godz. 13:24 Jak działa system bezpłatnej pomocy prawnej? Polki i Polacy nie otrzymują dziś wystarczającej, bezpłatnej pomocy prawnej – alarmuje Instytut Spraw Publicznych. Natomiast prawnicy wskazują na bardzo… » więcej 2024-06-03, godz. 13:24 Scenariusze wyborcze Tuż przed wyborami do Europarlamentu sondaże wskazują, że poparcie dla KO i PiS utrzymuje się na podobnym poziomie około trzydziestu procent. Jednak w porównaniu… » więcej 2024-05-29, godz. 14:13 Charytatywny Motopiknik W piątek (31 maja) w Dłusku Gryfińskim odbędzie się Motopiknik. Będzie można podziwiać samochody terenowe, ale też przeżyć wiele niezapomnianych chwil… » więcej 2024-05-29, godz. 14:10 SKM. Czy wszystko idzie zgodnie z planem? Szczecińska Kolej Metropolitalna to projekt szybkiej kolei miejskiej, łączącej szczecińskie osiedla Prawobrzeża z centrum Szczecina oraz Policami, Goleniowem… » więcej 2024-05-28, godz. 19:13 Promocja sportu przez ... sztukę Helena jest inna niż rówieśniczki: urodziła się z... rękawicami bokserskimi zamiast dłoni. Dla Heleny to kłopot: śmieją się z niej inne dzieci, ma trudności… » więcej 2024-05-28, godz. 19:10 W niedzielę wybory do Europarlamentu 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polska ma 53 mandaty. Jak głosować? Czy tylko w swoim kraju pochodzenia czy w innym w kraju członkowskim?… » więcej 2024-05-28, godz. 19:02 Niskie emerytury artystów i twórców. Jakie remedium? Aktorzy, muzycy, malarze i inni artyści – mimo kariery i dużych zarobków – idąc na emeryturę dziwią się, że jest ona tak niska. Są ofiarami systemu… » więcej 2024-05-27, godz. 14:29 Rola Młodzieżowego Sejmiku Młodzieżowy Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego drugiej kadencji poparł inicjatywę utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Prowadzi także działania… » więcej 2024-05-27, godz. 14:27 Podsumowanie Westivalu 2024 Miasto jest jednym z najbardziej skomplikowanych wynalazków człowieka, udoskonalonym już od ponad 10 000 lat. Żyjemy w przestrzeni, którą ukształtowały… » więcej 2024-05-23, godz. 20:26 Konferencja "Green Logistic for Greener Cities" w Szczecinie Innowacje w logistyce miejskiej to jeden z tematów międzynarodowej konferencji Green Cities, która odbywa się w Szczecinie. Czy sztuczna inteligencja będzie… » więcej
12345