Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Fot. Maciej Biedrzycki / KPRP
Prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Fot. Maciej Biedrzycki / KPRP
Przez wiele powojennych lat data 17 września w oficjalnej historii Polski praktycznie nie istniała. Władze PRL starannie ją zamazywały, bo – podobnie jak zbrodnia katyńska - stała w sprzeczności z podkreślaną przez oba państwa – Polskę i Związek Radziecki – przyjaźnią między bratnimi krajami.

Związek Radziecki zaatakował Polskę, broniąca się przez hitlerowska nawałą niespodziewanie i bez wypowiedzenia wojny. Oficjalnie, by w obliczu rozpadu państwa polskiego wystąpić w obronie białoruskiej i ukraińskiej ludności, mieszkającej na wschodnich krańcach Rzeczpospolitej. W rzeczywistości zaś było to wypełnienie tajnego protokołu Paktu Ribbentrop – Mołotow, zawartego zaledwie miesiąc wcześniej.

Polska nie miała szans oprzeć się dwóm wrogim armiom. Do niewoli trafiło pół miliona polskich żołnierzy, rozpoczęły się masowe deportacje obywateli polskich w głąb Rosji. Tak te dni wspominali mieszkańcy Kresów, bohaterowie reportaży Małgorzaty Furgi, poświęconych losom rodzin katyńskich.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Kazimierz Lachiewicz - rocznik 1923, żołnierz 1. Armii Wojska Polskiego, jako nastolatek był świadkiem wkroczenia do Polski Armii Czerwonej;
  • Dr Przemysław Benken – Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Szczecinie.
 

Zobacz także

2024-05-13, godz. 13:41 Porządkują wieżę Quistorpa Setki elementów zburzonej wieży Quistorpa odnaleźli wokół ruin tego zabytku wolontariusze podczas sobotniej akcji w Lesie Arkońskim. To początek porządkowania… » więcej 2024-05-13, godz. 13:41 Będzie Komisja ds. Badania Wpływów Rosyjskich? Po ucieczce byłego sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś i jego współpracy z obcym wywiadem wraca sprawa powołania Państwowej Komisji ds. Badania Wpływów… » więcej 2024-05-13, godz. 13:40 Trwają lokalne polityczne negocjacje Polska 2050 współtworzy koalicję w Sejmiku , ale nie ma przedstawiciela w zarządzie województwa zachodniopomorskiego. Natomiast w Szczecinie Koalicja Obywatelska… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Unijny Zielony Ład kontra małe i średnie gospodarstwa rolne Polscy rolnicy twierdzą, że wymogi Zielonego Ładu spowodują, że produkcja rolna stanie się nieopłacalna. Jak w takim razie pogodzić rentowność z rolnictwem… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Urządzenia elektryczne naprawiać, a nie wyrzucać. Nowe unijne przepisy Nie wyrzucać a reperować. Parlament Europejski zatwierdził tzw. prawo do naprawy, które da konsumentom szersze gwarancje dotyczące naprawiania produktów… » więcej 2024-05-09, godz. 19:35 Niebezpieczne związki sędziego Tomasza Szmydta Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś, gdzie poprosił o azyl polityczny. Za rządów Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2024-05-08, godz. 18:28 Jaka przyszłość przed bibliotekami? Dziś obchodzimy dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. W Polsce działa prawie 8 tysięcy bibliotek publicznych i ponad 30 tysięcy szkolnych. Jaką rolę pełnią… » więcej 2024-05-08, godz. 18:26 Rozpoczęły się matury Matura – świadectwem dojrzałości. Czy rzeczywiście? Czego jeszcze świadectwem jest matura 2024? » więcej 2024-05-08, godz. 18:25 Będzie mniej taksówek? Zakończyła się weryfikacja taksówkarzy. 17 czerwca w samym Szczecinie prawo do wykonywania tego zawodu straci 40 % kierowców. Jakie będą tego konsekwen… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Jubileuszowe X Dni Skandynawskie w Szczecinie Już jutro w Szczecinie rozpoczynają się Dni Skandynawskie. To coroczne wydarzenie tworzące platformę aktywnej współpracy gospodarczej i kulturalnej pomiędzy… » więcej
23456