Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Red. Joanna Skonieczna z gośćmi programu "Radio Szczecin na Wieczór". Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Red. Joanna Skonieczna z gośćmi programu "Radio Szczecin na Wieczór". Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Gdzie szukać polskich dzieł sztuki zrabowanych przez III Rzeszę z ziem Rzeczpospolitej, okupowanych podczas II wojny światowej? Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Magdalena Ogórek w swej książce „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków. Gdzie zniknęły polskie dzieła sztuki?”. Autorka podąża szlakiem dzieł sztuki, zagrabionych z Polski przez Ottona von Wächtera i jego żonę Charlotte. Otto von Wächter, austriacki baron SS, przyjaciel Himmlera, był prawą ręka Hansa Franka w okupowanym Krakowie. Był miłośnikiem sztuki, a swe kolekcje powiększał o dzieła ukradzione w Krakowie i Lwowie. Monika Kuhnke, historyczka sztuki jest częścią zespołu, którego zadaniem jest realizacja polityki zagranicznej państwa, mająca na celu likwidację skutków II wojny światowej w dziedzinie kultury. Zespół pracujący w Ministerstwie Spraw Zagranicznych współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lista zaginionych dzieł sztuki z terenu Polski podczas II wojny światowej jest długa i niepełna. Po przemianach społeczno-politycznych, bez obciążeń komunistycznej ideologii zaczęto na nowo zajmować się tym zagadnieniem. Powstał katalog dzieł sztuki skonfiskowanej, zagrabionej lub spalonej na terenie Polski w latach 1939-1945.
Zaprasza Joanna Skonieczna
Goście:

  • dr Magdalena Ogórek - historyk, autorka książki „Lista Wachtera. Generał SS, który ograbił Kraków. Gdzie zniknęły polskie dzieła sztuki?”
  • dr Wojciech Lizak - historyk i antykwariusz, współtwórca szczecińskiego Muzeum Historii i Pamięci
 

Zobacz także

2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Kontrapunkcie przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Bilans 20 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej Jutro mija 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej - jak zmieniliśmy się przez te lata i co ta wspólnota nam dała. » więcej
45678