Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
To najważniejszy okres w roku dla chrześcijan. Triduum Paschalne, czyli trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Liturgia tych dni jest bogata w symbole. Noc Konfesjonałów trwa cały Wielki Tydzień, ale kulminacja tej akcji przypada właśnie na Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Uroczystości Triduum Paschalnego rozpoczęły się wieczorem we wszystkich parafiach. W Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w szczecińskiej katedrze przewodniczy abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Wielkanoc to najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej. Ten radosny czas obfituje w wiele zwyczajów, które praktykowane są do dziś. W Wielką Sobotę odbywa się święcenie pokarmów, które później spożywamy podczas uroczystego śniadania. Nie wyobrażamy sobie również świątecznego czasu bez pisanek, śmigusa-dyngusa oraz odwiedzin uwielbianego przez dzieci zajączka, który ukrywa dla nich upominki. Poza wymienionymi zwyczajami, w niektórych regionach kraju żywe są wciąż tradycje "pogrzebu żuru i śledzia" czy "topienia Judasza". To właśnie o tych zapomnianych zwyczajach porozmawiamy z naszymi gośćmi.
Do posłuchania audycji zaprasza Radio Szczecin
Goście:
  • ks. Waldemar Szczurowski - proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy,
  • Władysława Lach i Marzena Gabrysionek - Koło Gospodyń Wiejskich "Europejki" z Daleszewa,
  • Agnieszka i Leszek Jägerowie - prowadzą gospodarstwo rodzinne w Radziszewie
  • Jan Zwoliński - dziennikarz, wiceprezes zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, członek Rady do Spraw Regionalnych Nazw Produktów Rolnych przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 

Zobacz także

2024-06-10, godz. 13:33 Sytuacja na granicy z Białorusią Dzisiejsze, wyjazdowe posiedzenia rządu i Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku stanowią jasny sygnał, że ochrona polskich granic jest dla rządzących… » więcej 2024-06-10, godz. 13:28 Krajobraz powyborczy w Europie Po niekorzystnym dla ugrupowania prezydenta Francji wyniku wyborów do Europarlamentu, Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe i ogłosił przedterminowe… » więcej 2024-06-10, godz. 13:26 Podsumowanie wyborów do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska zwyciężyła w wyborach do Parlamentu Europejskiego, na drugim miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość, a podium zamyka Konfederacja. Czwarte… » więcej 2024-06-07, godz. 16:33 Oszustwa "na Blik-a" Oszustwa z wykorzystaniem numeru blik są coraz groźniejsze. Jak nie ulec psychomanipulacji przestępców i czy możliwe jest w pełni bezpieczne korzystanie… » więcej 2024-06-07, godz. 16:23 Eurowybory tuż tuż W najbliższą niedzielę wybierzemy posłów do Europarlamentu. Jakie tematy zdominowały kampanię wyborczą? Które z ugrupowań przedstawiło najlepszy program… » więcej 2024-06-05, godz. 13:50 Kenijska sztuka w Szczecinie Przyszłość to kolejne z terytoriów zagrabionych przez biały punkt widzenia. Jutro w szczecińskiej Trafostacji Sztuki otwarcie wystawy jednego z najważniejszych… » więcej 2024-06-05, godz. 13:50 Młodzi o Unii Europejskiej Za 4 dni wybory do Parlamentu Europejskiego. Czy młodzi ludzie pójdą do urn? Co wiedzą o roli Europarlamentu, a także o tym, jak Unia Europejska wpływa na… » więcej 2024-06-04, godz. 19:37 "Oni i oni" spektakl I LO w Szczecinie Kim jesteśmy, kim stajemy się, kim chcielibyśmy być, a kim nie? Czy wszyscy musimy popełniać błędy? Dlaczego nasze wybory muszą ranić innych? Czy nie… » więcej 2024-06-04, godz. 19:36 Koniec informatycznego eldorado w Polsce Coraz więcej firm IT przenosi się z Polski do Indii. Co to oznacza dla polskich informatyków, także tych, którzy dziś dopiero zaczynają się kształci… » więcej 2024-06-04, godz. 19:36 4 czerwca 1989 wybraliśmy wolność 35 lat temu Polacy postawili na wolność. Czym były wybory 4 czerwca 1989 roku? Jak bardzo zmieniły nasz kraj? » więcej
12345