Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Szczeciński Urząd Miasta. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Szczeciński Urząd Miasta. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Pensja podstawowa, którą w lipcu dostaną samorządowcy, będzie niższa o 20 procent. Mniej zarobią marszałkowie województw i wicemarszałkowie, prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie oraz starostowie i zarządy powiatów.

We wtorek 15 maja stosowne rozporządzenie wydała Rada Ministrów. Jest ono związane z niedawną obniżką uposażeń parlamentarzystów. Zmniejszenie zarobków posłów i samorządowców jest pokłosiem kłopotliwych dla rządzącej koalicji zawirowań z nagrodami, które sobie i członkom swojego gabinetu przyznała premier Beata Szydło.

Samorządowcy głośno wyrażają swoje niezadowolenie i zastanawiają się skąd przekonanie, że zarabiają za dużo. Przeciwko obniżkom wypowiadają się ich organizacje, między innymi Związek Miast Polskich czy Związek Powiatów Polskich. W czwartek zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o skierowanie rozporządzenia do trybunału Konstytucyjnego, bo – zdaniem strony samorządowej – przepisy zostały przyjęte z naruszeniem prawa polskiego i unijnego.

Tymczasem część posłów Prawa i Sprawiedliwości idzie za ciosem i już przygotowuje projekt nowelizacji ustawy, który pozwoliłby obniżyć zarobki prezesów spółek komunalnych.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
Leszek Duklanowski - polityk Prawa i Sprawiedliwości, wieloletni samorządowiec, były radny i były wiceprezydent Szczecina;
Dr Piotr Chrobak - politolog z Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego;
Arkadiusz Klimowicz - burmistrz Darłowa, Platforma Obywatelska;
Rafał Kerger - redaktor naczelny Portalu Samorządowego.
 

Zobacz także

2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Kontrapunkcie przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Bilans 20 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej Jutro mija 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej - jak zmieniliśmy się przez te lata i co ta wspólnota nam dała. » więcej
45678