Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Preferencje w przyjmowaniu do publicznych żłobków i przedszkoli powinny mieć dzieci, które są zaszczepione – uważają dwaj mieszkańcy Wrocławia: adwokat Marcin Kostka oraz działacz społeczny Robert Wagner. Teraz zbierają podpisy pod napisanym przez siebie obywatelskim projekcie ustawy „Szczepimy, bo myślimy”. Miałaby ona dawać samorządom prawo decyzji, czy przy rekrutacji brać pod uwagę czy dzieci były szczepione, czy też nie.

Lekarze biją na alarm. W ciągu siedmiu lat dziesięciokrotnie wzrosła liczba odmów szczepienia dzieci przez rodziców lub opiekunów. O ile w 2010 roku takich odmów było 3,5 tysiąca, to już w ubiegłym roku – 30 tysięcy – według danych Państwowego Instytutu Higieny.

Już na pierwszym po wakacjach posiedzeniu Sejmu, w październiku odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy, przedłożonego przez aktywistów ruchów antyszczepionkowych. Miałby on likwidować szczepienia obowiązkowe na rzecz dobrowolnych.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • dr Beata Litwińska - pediatra, neonatolog;
  • Magdalena Urbala - Stowarzyszenie Rodzice dla Szczecina;
  • Małgorzata Wilczewska - przewodnicząca zarządu Związku Dużych Rodzin w Szczecinie;
  • Zbigniew Bogucki - adwokat, Szczecińskie Towarzystwo Dialogu o Prawie.

Robert Wagner kandyduje do Rady Miasta Wrocławia jako kandydat niezależny z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Dutkiewicza „Sojusz dla Wrocławia”, a mecenas Zbigniew Bogucki do Sejmiku Województwa z listy Prawa i Sprawiedliwości.
 

Zobacz także

2023-12-11, godz. 20:33 Nowy rząd Rząd premiera Mateusza Morawieckiego nie uzyskał od Sejmu wotum zaufania. Wieczorem Sejm wybrał Donalda Tuska na stanowisko premiera. Jak bieżące wydarzenia… » więcej 2023-12-07, godz. 13:24 Młodzi naukowcy Hodują algi, suszą je, a następnie tworzą biomasę, wykorzystywaną do produkcji paliwa do silników – naukowcy z ZUT, na czele z profesor Małgorzatą Hawrot-Paw… » więcej 2023-12-07, godz. 13:23 Jak walczyć z "alimenciarzami"? W Polsce jest około miliona dzieci, które nie otrzymują należnych alimentów od jednego z rodziców. Nowa sejmowa większość w umowie koalicyjnej zapowiedziała… » więcej 2023-12-07, godz. 13:12 Jaka przyszłość branży transportowej? O ponad 80% od początku grudnia wzrosły opłaty dla pojazdów ciężarowych za korzystanie z autostrad i dróg federalnych w Niemczech. Jak ta podwyżka, także… » więcej 2023-12-06, godz. 13:24 Co dalej z reparacjami? Parlamentarny zespół ds. reparacji szykuje projekt uchwały Sejmu z apelem do premiera w sprawie dochodzenia odszkodowań za straty wojenne od Niemiec. I pytanie:… » więcej 2023-12-06, godz. 13:18 Jaka jest przyszłość Wód Polskich? Nowa większość sejmowa zmierza do likwidacji Wód Polskich, które regulowały dotąd ceny za wodę. Powód? Samorządy związane z koalicją chcą znów decydować… » więcej 2023-12-06, godz. 13:09 Wraca temat mrożenia cen energii Burzliwe obrady w Sejmie w sprawie ustawy o mrożeniu cen energii, która ma nas chronić przed drastycznymi podwyżkami cen, nie wyszły z cienia zapisów wiatrakowych… » więcej 2023-12-05, godz. 14:10 Przedświąteczna pomoc Jarmarki i akcje charytatywne – przed świętami tradycyjnie wspieramy bliźnich. Co słychać w tej sprawie w Caritasie i na szczecińskim uniwerku? » więcej 2023-12-05, godz. 14:05 Wojna w Ukrainie w impasie Ukraina, po fiasku kontrofensywy – co najmniej w impasie, Rosja szykuje się na długi, wojenny marsz. W tle pytania o kurs wolnego świata i kwestia dla Polski… » więcej 2023-12-05, godz. 14:01 Przed nami debata ws. pakietu migracyjnego W przyszłym tygodniu w PE debata, a tuż przed świętami decyzja w sprawie przyjęcia tzw. paktu migracyjnego, w wyniku którego kraje członkowskie musiałyby… » więcej
2627282930