Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Pomnik Colleoniego na placu Lotników w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Pomnik Colleoniego na placu Lotników w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Lubimy stawiać pomniki, choć zwykle nie zgadzamy się w kwestii tego, kto miałby na nich stanąć lub czemu miałyby być poświęcone, albo co upamiętniać. Dyskusyjną często sprawą jest też ich wartość artystyczna. Postawienie dobrego pomnika wymaga: zdolnego artysty, porządnego materiału oraz starannie wybranego i ładnie zagospodarowanego potem otoczenia. A to wszystko koszty, na które inicjatorów często nie stać.

Jeszcze mniej zgody jest na nowoczesne instalacje i formy, który po prostu ozdabiałyby wspólną przestrzeń publiczną. Przykład z fatalnie wykonaną niesławną „Frygą” skutecznie zniechęca do eksperymentów.

Czy i jakie pomniki są Szczecinowi potrzebne? Gdzie jest na nie miejsce? Komu lub czemu powinny być poświęcone? W formie tradycyjnej czy nowoczesnej? Kto o tym powinien decydować? To pytania, które stawia sobie niejeden mieszkaniec naszego miasta, słysząc o planach na przyszłość. W grę wchodzi tu choćby możliwość usunięcia pomnika Colleoniego z placu Lotników lub postawienia na Łasztowni pomnika "Szefa wszystkich szefów".
Do dyskusji zaprasza Konrad Wojtyła
Goście:

  • Ela Blanka - rzeźbiarka, prezeska Stowarzyszenia Twórczego Artystów Rzeźbiarzy;
  • dr inż. Helena Freino - architekt i urbanista, Szczeciński Ruch Miejski;
  • Sabina Wacławczyk - plastyczka, architekt wnętrz, inicjatorka wielu akcji np. Wanda Lova czy plebiscytu "Witryna Roku", Szczeciński Ruch Miejski;
  • Artur Sawczuk - dyrektor Liceum Plastycznego im. Constantina Brancusi w Szczecinie.
 

Zobacz także

2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej 2024-04-15, godz. 17:26 Globalne konflikty Po ataku Iranu na Izrael świat z niepokojem patrzy na Bliski Wschód. Tymczasem tuż za naszą granicą Ukraińcy z coraz większą trudnością odpierają ataki… » więcej 2024-04-11, godz. 17:17 Dzieci ze spektrum autyzmu Chcieli poprawy jakości życia swoich pociech, więc założyli Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołem Aspergera przy Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół… » więcej 2024-04-11, godz. 17:16 Babciowe coraz bliżej Rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic". W ramach programu , rodzice, którzy zdecydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, będą uprawnieni… » więcej 2024-04-11, godz. 17:15 PE przegłosował pakt migracyjny Parlament Europejski zatwierdził w głosowaniu pakt migracyjny. Teraz nowe prawo musi zaakceptować Rada Unii, w której reprezentowane są kraje członkowskie… » więcej
7891011