Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin/Archiwum]
Zapach choinki, smak barszczu oraz karpia czy rodzinna atmosfera - te elementy to rzeczy, które nieodzownie kojarzą nam się ze Świętami Bożego Narodzenia. Przy natłoku kuchennych specjałów - w tym i słodkości - nie można jednak zapomnieć o tym, co jest w tym czasie równie ważne. To szeroko pojęta sfera duchowa. Prezenty pod choinką czy smaczny makowiec to jedno, ale z drugiej strony mamy to, co tak naprawdę świętujemy, czyli narodziny Jezusa Chrystusa. Przypominają nam o tym pewne zwyczaje - takie jak chociażby sianko pod obrusem, które nawiązuje do żłóbka, gdzie na świat przyszło Dzieciątko Jezus. Nie sposób nie wspomnieć tu też o łamaniu się opłatkiem czy pozostawieniu dodatkowego nakrycia dla strudzonego wędrowca.

Zanim jednak oddamy się duchowi Świąt trzeba się do nich przygotować. Szczególne poruszenie łatwo zaobserwować w centrach i galeriach handlowych. Zgodnie z raportem sondażowym Deloitte, na przygotowanie Świąt wydamy średnio 1170 złotych. To o 6 proc. więcej niż rok temu.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Ks. Mariusz Wencławek - proboszcz parafii św. Jana Bosko w Szczecinie
  • dr Piotr Goniszewski - teolog z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Longina Kaczmarek - Miejski Rzecznik Konsumentów w Szczecinie
  • Kevin Zagrodny-Kuczer - firma kateringowa JB Elita
  • Bogdan Matławski - kulturoznawca, etnolog, emerytowany profesor Uniwersytetu Szczecińskiego
 

Zobacz także

2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Kontrapunkcie przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Bilans 20 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej Jutro mija 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej - jak zmieniliśmy się przez te lata i co ta wspólnota nam dała. » więcej
45678