Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Od Nowego Roku użytkowanie wieczyste zostało przekształcone ustawą w prawo własności. Zmiana dotyczy 2,5 miliona osób, właścicieli mieszkań i domów, stojących na gruntach, formalnie należących do skarbu państwa lub do samorządów. Wiąże się z opłatą obliczoną na podstawie wartości gruntu. Właściciele mogą jednak liczyć na bonifikaty. Właściciele nieruchomości mogli nimi dysponować w ograniczonym zakresie – mówił na początku roku Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński.

Na gruntach należących do skarbu państwa jej maksymalna wysokość została ustalona na poziomie 60 procent. Na gruntach należących do samorządów ich wymiar ustalają władze lokalne. Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń podkreślił, że dotychczasowe opłaty mogły mieć bardzo różną wysokość.

Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń zapowiedział, że wysokość bonifikaty za likwidację użytkowania wieczystego na gruntach skarbu państwa będzie mogła wzrosnąć. Przepisy zostaną znowelizowane tak, by wojewodowie mogli podwyższać bonifikatę, która obecnie wynosi 60 procent.

Wcześniej w Sejmie Platforma Obywatelska złożyła projekt nowelizacji ustawy, który wprowadza 98-procentową bonifikatę również za przekształcenie gruntu należącego do Skarbu Państwa.
Radni PiS apelują do samorządów w regionie i w Szczecinie o zastosowanie maksymalnych poziomów bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność - mówił też o tym w "Rozmowie pod krawatem" w Radiu Szczecin Paweł Mucha, radny zachodniopomorskiego sejmiku i zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Tymczasem pod koniec roku wiele samorządów zdecydowało się na podniesienie rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste, która jest następnie podstawą do naliczania bonifikat za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność. Nasz reporter rozmawiał z mieszkańcami Szczecina, którzy otrzymali już pisma z nowymi stawkami opłat.
Zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • Piotr Mync - zastępca Prezydenta Stargardu, wcześniej m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i Budownictwa, a także zastępca prezydenta Szczecina.
  • Przemysław Wojnarowski - analityk rynku nieruchomości, Instytut Studiów Regionalnych w Szczecinie
  • Leszek Duklanowski - szczeciński radny PiS
  • Dominika Jackowski - szczecińska radna Koalicji Obywatelskiej
  • Władysław Dzikowski - szczeciński radny Klub Radnych Bezpartyjni
  • Sylwia Jakubik-Podolska - zastępca dyrektora Wydziału Zasobu i Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miasta w Szczecinie
  • Radosław Sochalski - kierownik referatu przekształceń własnościowych w tym wydziale

 

Zobacz także

2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Kontrapunkcie przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Bilans 20 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej Jutro mija 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej - jak zmieniliśmy się przez te lata i co ta wspólnota nam dała. » więcej
45678