Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
U jednej osoby odrę potwierdziły badania, u pozostałych podejrzewa się zakażenie. Pojedyncze przypadki są w Świnoujściu, Stargardzie i powiecie kamieńskim – najwięcej, bo 28, w Szczecinie. W szczecińskim szpitalu MSWiA w, po kilkudniowej kwarantannie - można już korzystać z poradni specjalistycznych, ale nadal obowiązuje zakaz odwiedzania pacjentów w szpitalu.

Dyrekcje pozostałych szczecińskich szpitali też wprowadziły całkowity lub częściowy zakaz wchodzenia na teren szpitala dla osób postronnych.

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z chorą osobą. Częste są powikłania po odrze. Te lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze - zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podawało, że w ubiegłym roku w 30 europejskich krajach zanotowano 14,5 tys. przypadków zachorowań na odrę, w 2016 r. było to 4,5 tys. przypadków. Epidemiolodzy oceniają, że rozprzestrzenianie odry w Europie wynika z niedostatecznej liczby zaszczepionych. Od pewnego czasu bowiem lawinowo rośnie liczba nieszczepionych dzieci. Decyzje o unikaniu szczepień podejmują rodzice, którzy boja się tzw. odczynów poszczepiennych, choć lekarze zapewniają, że przypadki nietolerancji szczepionek są jednostkowe.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Renata Opiela - kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie
  • dr Julia Sobkiewicz - lekarz rodzinny w jednej ze szczecińskich przychodni
  • dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz - Krajowy Konsultant w dziedzinie Epidemiologii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny
 

Zobacz także

2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Kontrapunkcie przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Bilans 20 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej Jutro mija 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej - jak zmieniliśmy się przez te lata i co ta wspólnota nam dała. » więcej
45678