Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Jutro o tej porze większość z nas będzie już po kolacji wigilijnej, a znaczna część zasiądzie do telefonów i internetu, by porozmawiać z najbliższymi. Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą dla wielu rodzin inne niż zwykle. I dalekie od radości.
Co najmniej kilkuset polskich kierowców nie zdąży wrócić z Wielkiej Brytanii na wigilijną kolację. Z powodu obostrzeń i ograniczeń w podróżowaniu do kraju nie przyjadą już pracujący za granicą Polacy, którzy powrót do domu odłożyli na ostatnią chwilę. Do dzieci i wnuków nie pojadą babcie i dziadkowie.
Ale także w kraju wiele rodzin nie spędzi świąt razem. W naszym codziennym życiu wiele zmieniła pandemia, która wiosną tego roku rozlała się po świecie. Część z nas zalecenia lekarzy traktuje bardzo poważnie, inni kwestionują samo istnienie koronawirusa. Ale czy wierzymy, czy nie – nasza codzienność uległa zmianie. A teraz przed nami święta, dla wielu osób najważniejsze dni w roku. I one również – siłą rzeczy – będą inne niż dotychczasowe. I może to jest właśnie nasza szansa? Żeby zwolnić, odetchnąć, mieć dla rodziny i siebie wreszcie trochę czasu? Żeby naprawdę przeżyć te Święta?
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • prof. Sławomira Anna Gruszewska - psycholog, Uniwersytet Szczeciński
  • ks. prof. Andrzej Kobyliński - filozof i etyk, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • dr Piotr Goniszewski - teolog, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego,
  • Iwona Klimowicz - socjolog
  • Robert Grabowski - współorganizator Spotkań przy Zupie i Szczecińskiego Tygodnia Ubogich
 

Zobacz także

2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Kontrapunkcie przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Bilans 20 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej Jutro mija 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej - jak zmieniliśmy się przez te lata i co ta wspólnota nam dała. » więcej
45678