Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Rząd przyjął projekt ustawy antylichwiarskiej

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Zakulisowe oprocentowania i kruczki na które łapią się ludzie - te procedery ukrócić mają nowe przepisy. Rząd przyjął projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej. Ma ona uregulować rynek kredytowy, zwłaszcza prawo dotyczące kredytów krótkoterminowych - tak zwanych chwilówek. Projekt ustawy przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat dla każdego, kto udzielając pożyczki żąda zapłaty kosztów dodatkowych lub odsetek dwukrotnie wyższych niż maksymalne. Limit dodatkowych opłat w przypadku chwilówek i zakupów ratalnych wyniesie po zmianach 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku. Ten pułap ma być jeszcze niższy w przypadku krótszych terminów pożyczek.

Sposób procedowania ustawy nie podoba się branży. Konfederacja Lewiatan w imieniu firm pożyczkowych wystosowała w tej sprawie pismo do Komisji Europejskiej. Ich zdaniem proponowane przepisy powinny być wcześniej zgłoszone unijnym organom.

Centrum Seniora w Szczecinie otwarte

Centrum Seniora. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Centrum Seniora. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
To miejsce ma służyć aktywizacji osób starszych. W ubiegłym tygodniu miasto otworzyło Centrum Seniora przy ulicy Bolesława Śmiałego 16. To lokal na parterze kamienicy, który został przekazany przez Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Na miejscu można zagrać w chińczyka albo scrabble i dowiedzieć z jakich kursów, szkoleń czy warsztatów mogą skorzystać osoby starsze. Chodzi o to, aby seniorzy nie byli pozostawieni samemu sobie, a do tego mogli rozwijać swoje pasje czy zainteresowania. Do tego dzięki centrum mają się oni integrować.

Oprócz tego to nowe miejsce na mapie Szczecina ma służyć zarówno analizie potrzeb osób będących na emeryturze jak i w zakresie informacji na temat chociażby możliwych dofinansowań.

Ogromne protesty w Czechach

Czechy. Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Czechy. Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Nawet ćwierć miliona osób - tyle osób protestowało w Pradze przeciw premierowi Czech Andrejowi Babiszowi domagając się jego dymisji. Takie są przynajmniej szacunki organizatorów tego wielkiego zgromadzenia z inicjatywy "Milion chwil dla demokracji". Jak podały agencje informacyjne, to największa manifestacja w kraju naszych sąsiadów od 1989 roku. Była to kulminacja protestów, które mają miejsce w Czechach od kwietnia. Opozycja chce ustąpienia Babisza w związku z oskarżeniami pod jego adresem co do defraudacji unijnych pieniędzy. Chodzi o czasy, kiedy ten stał na czele koncernu rolno-spożywczego Agrofert. W ocenie Komisji Europejskiej, wciąż może mieć on na wpływ na jego zyski, co z kolei tworzy konflikt interesów.

Protestujący domagali się też odejścia ze stanowiska minister sprawiedliwości Marie Beneszovej. Objęła ona tę funkcję po tym, gdy policja zwróciła się do prokuratury o postawienie premierowi zarzutów. Sam Babisz nie czuje się winny. Poinformował, że nie zamierza rezygnować. Zaznaczył też, że ludzie mają prawo wyrażać swoje poglądy. Jego zdaniem im więcej się im daje tym bardziej są niezadowoleni.

Coraz więcej tonących

Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Dwie osoby w naszym województwie, a czternaście w całym kraju utonęło w czasie ostatniego weekendu. Od początku miesiąca życie w wodzie straciło ponad 80. Ten tragiczny bilans może się jeszcze pogorszyć, jeśli sprawdzą się prognozy meteorologów. Na najbliższe dni zapowiadają iście tropikalne temperatury – nawet do 40 stopni C, można się więc spodziewać, że wielu z nas wybierze relaks nad wodą.

Mimo apeli i akcji edukacyjnych liczba ofiar lekceważącego traktowania wody od lat utrzymuje się na podobnym poziomie. W ubiegłym roku życie w wodzie straciło prawie 550 osób, z czego 89 procent to mężczyźni. Do tragicznych w skutkach zdarzeń najczęściej dochodziło nad rzekami oraz jeziorami i stawami, tam, gdzie są „dzikie kąpieliska”.

Akcja społeczna – SOR-y ratują życie

Fot. Anna Łukaszek [Radio Szczecin]
Fot. Anna Łukaszek [Radio Szczecin]
Z jednej strony chorzy, często w złym stanie, czekający godzinami na kontakt z lekarzem, z drugiej strony – zabiegani i niedostępni medycy. To rzeczywistość Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Z ich działania nikt nie jest zadowolony: ani pacjenci, ani lekarze i ratownicy, ani resort zdrowia.

Dlatego kilka Okręgowych Izb Lekarskich, w tym także Zachodniopomorska wraz ze Stowarzyszeniem Ratowników Medycznych Pomorza Zachodniego postanowiły przypomnieć obywatelom, że rolą szpitalnych oddziałów ratunkowych jest pomoc ofiarom wypadków i pacjentom w sytuacjach nagłych, zagrażających życiu.

Ministerstwo Zdrowia zaś uważa, ze kluczem do poprawy sytuacji będzie odpowiednia segregacja pacjentów, która w efekcie powinna usprawnić pracę SOR-ów.

"Stulecie Winnych" - rozmowa z Ałbeną Grabowską

fot.materiały prasowe
fot.materiały prasowe
Średnio trzy miliony widzów - tyle wynosiła oglądalność serialu TVP "Stulecie Winnych". Film powstał na podstawie trylogii Ałbeny Grabowskiej, w rolach głównych wystąpili m.in. Kinga Preis i Jan Wieczorkowski. Pierwsza seria, ekranizacja tomu pt. "Ci, którzy przeżyli", rozpoczyna się tuż przed wybuchem I wojny światowej, a kończy wraz z wkroczeniem Niemców do podwarszawskiego Brwinowa, jesienią 1939 roku, czyli dokładnie tak, jak pierwszy tom bestsellerowej trylogii. Prawdopodobnie za rok na ekranach pojawi się druga część tej opowieści.
Ałbena Grabowska jest lekarzem neurologiem epileptologiem, ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie. Debiutowała w 2011 roku książką "Tam, gdzie urodził się Orfeusz". Potem wydała m.in. "Stulecie Winnych", "Coraz mniej olśnień" oraz serię dla dzieci o Julku i Mai. Mieszka w podwarszawskim Brwinowie, w którym dzieje się akcja ekranizowanej powieści.
Rozmowa z Ałbeną Grabowską już dziś (czwartek, 20 czerwca) po godzinie 21. Zapraszam, Joanna Skonieczna

Koniec roku szkolnego. Bezpieczne wakacje i potencjalne zagrożenia

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Po czasie wytężonej pracy przyszedł inny czas na odpoczynek. Dla 5 milionów uczniów w Polsce rozpoczęły się upragnione wakacje. Te tegoroczne są wyjątkowo długie, bo potrwają aż 74 dni. Śmiało można powiedzieć, że mijający rok szkolny był dość szczególny. Z jednej strony mamy koniec gimnazjów, a co za tym idzie podwójny rocznik przy rekrutacji do szkół średnich, z drugiej protest nauczycieli, którzy domagają się podwyżek. Niewykluczone, że we wrześniu czeka nas jego kolejna odsłona. Jak będzie w rzeczywistości? To się jeszcze okaże. Na razie uczniowie mogą od tego trochę odetchnąć. Jedni pojadą na kolonie, inni wyjadą z rodzicami czy znajomymi, ale zapewne wszyscy dadzą się porwać wakacyjnym szaleństwom - przynajmniej w jakimś stopniu. Nie można przy tym jednak zapomnieć o bezpieczeństwie i zdrowym rozsądku. O to szczególnie apelują służby. Zapomnieć się na chwilę jest bowiem łatwo, a trudniej później pokonać późniejsze ewentualne przykre konsekwencje.

Czy wakacje to czas radości czy może smutku z powodu braku szkoły? Na co trzeba uważać podczas wakacyjnego wypoczynku?

Oddział św. Mikołaja w remoncie

Oddział świętego Mikołaja w szpitalu przy Unii Lubelskiej w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Oddział świętego Mikołaja w szpitalu przy Unii Lubelskiej w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Długo trzeba było na niego czekać, ale w końcu udało się osiągnąć cel. Od ponad dwóch tygodni na oddziale św. Mikołaja w szpitalu przy Unii Lubelskiej w Szczecinie trwa remont parteru budynku. Wymienione są już okna, przegrody między poszczególnymi częściami oraz stolarka, a płytki skute. Koniec prac jest przewidziany najpóźniej pod koniec września. Po zmianach komfort i standard leczenia małych pacjentów ma być jeszcze lepszy niż dotychczas. Po 15 latach eksploatacji naturalnym jest, że obiekt wymaga zmian. Stowarzyszeniu Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Nowotworowe udało się dotychczas uzbierać na remont parteru 80 tysięcy złotych. Jego koszt jest jednak wyższy i zgodnie z szacunkami oscyluje w okolicy 250 tysięcy złotych. Pieniądze wciąż są więc potrzebne - zwłaszcza, że w planie są remonty kolejnych pięter obiektu.

Dodajmy, że oddział św. Mikołaja został otwarty w 2004 roku. Powstał z inicjatywy samych rodziców. Od blisko 30 lat działają oni w stowarzyszeniu na zasadzie wolontariatu i współpracują z personelem szpitala.

Noc Kupały - znaczenie obrzędu

Noc Kupały na Zamku Książąt Pomorskich w 2017 roku. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Noc Kupały na Zamku Książąt Pomorskich w 2017 roku. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Najkrótsza noc w roku już za kilka dni - dokładnie 21 czerwca. Z letnim przesileniem słońca wiąże się Noc Kupały lub jak kto woli Noc Świętojańska czy też Sobótki. Słowiański obrządek to też pewne tradycje. Dotyczą one przede wszystkim takich żywiołów jak ogień czy woda, ale też miłości i płodności. W święto to rozpala się ogniska, przez które się skacze i wokół których się tańczy. Pewnym symbolem jest też puszczanie przez dziewczęta na wodę wyplecionych z kwiatów i ziół wianków. Od tego co się z nim stanie zależy dalszy los niewiasty. Gdy wyłowi go kawaler to co do zasady oznacza to, że staną razem na ślubnym kobiercu. Jeżeli jednak wianek popłynie daleko to na zamążpójście trzeba będzie poczekać, a gdy utonie należy się liczyć ze staropanieństwem.

Oświadczenie Przewodniczącego Episkopatu Polski – polski Kościół jest zohydzany

Arcybiskup Stanisław Gądecki. Fot. twitter.com/EpiskopatNews
Arcybiskup Stanisław Gądecki. Fot. twitter.com/EpiskopatNews
Przewodniczący Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki alarmuje, że środowiska niechętne kościołowi katolickiemu "próbują zohydzić chrześcijaństwo i kościół". Jego zdaniem "ma to na celu nie tylko osłabienie jego pozycji w społeczeństwie, ale także osłabienie ducha narodu". Arcybiskup Gądecki przypomina jednakże, iż Kościół w Polsce jest nierozerwalnie związany z naszą historią i tożsamością.

Metropolita poznański przywołuje w swoim oświadczeniu przypadki fizycznych napaści na duchownych, profanacji wizerunków i miejsc drogich katolikom, a nawet akty bluźnierstwa.
Odpowiedzią hierarchów i wiernych na te wydarzenia ma być publiczne przebłaganie Boga za popełnione świętokradztwa poprzez odśpiewanie suplikacji "Święty Boże, święty mocny" podczas każdej mszy św. w najbliższą niedzielę.

W ostatnim czasie doszło do zdarzeń, które były albo fizyczną napaścią na osobę duchowną, jak w przypadku księdza Ireneusza Bakalarczyka, albo aktami wandalizmu, ale też happeningów i manifestacji, w których wykorzystywano wizerunki Matki Boskiej lub też elementy mszy świętej, co hierarcha uznał za profanacje lub bluźnierstwo.
1234567

FOTOGALERIA

"Bomba Bomba" - reportaż Janusza Wilczyńskiego [POSŁUCHAJ]
Ogromne protesty w Czechach
Centrum Seniora w Szczecinie otwarte
Rząd przyjął projekt ustawy antylichwiarskiej
Akcja społeczna – SOR-y ratują życie
Coraz więcej tonących
"Stulecie Winnych" - rozmowa z Ałbeną Grabowską
"Król w trampkach" - słuchowisko na początek wakacji
"Przeor - Ojciec Maciej Biskup" - reportaż Małgorzaty Frymus
"Przeor - Ojciec Maciej Biskup" - reportaż Małgorzaty Frymus
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.