Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Miało być pojednanie, a jest kolejny spór. Mowa o berlińskim muzeum wypędzonych, które jeszcze nie powstało, ale znów budzi kontrowersje. A ściślej mówiąc prof. Manfred Kittel, dyrektor rządowej fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie, która od kilku lat zajmuje się budową muzeum. Według ustaleń, o kształcie ekspozycji pokazywanej w tej placówce ma decydować 15-osobowa rada naukowa fundacji, w której zasiada także dwóch historyków z Polski oraz jeden Węgier. Międzynarodowy skład rady miał zagwarantować powstanie obiektywnej wystawy, ukazującej wypędzenia różnych narodów w szerokim kontekście historycznym, a nie wyłączne skupianie się na wypędzeniach Niemców po drugiej wojnie światowe w oderwaniu od przestępstw popełnionych przez nazistów na polskiej ludności.
Dyrektor fundacji pokazał jednak niedawno w Niemieckim Muzeum Historycznym w Berlinie wystawę, z której część przedstawia wypędzenia Niemców zupełnie wyrwane z kontekstu. Błędnie zostały na niej podane liczby wypędzonych, a jako ilustracje posłużyły zdjęcia, które hitlerowska propaganda wykonała jeszcze podczas wojny. Wystawą zaskoczeni byli członkowie rady naukowej fundacji, z którymi nie została ona skonsultowana. Część z nich otwarcie mówi o utracie zaufania wobec dyrektora.
Goście:

prof. Piotr Madajczyk Instytut Studiów Politycznych PAN i jeden z dwóch polskich członków rady naukowej fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie"

Andrzej Kotula publicysta, polsko-niemiecki klub dziennikarzy PodStereoTypami

Martin Hanf, historyk, nauczyciel LO nr. IX w Szczecinie, dziennikarz
 

Zobacz także

2024-04-22, godz. 14:10 Krajobraz powyborczy Za nami druga tura wyborów samorządowych. Nowi burmistrzowie albo wójtowie będą rządzić w między innymi Policach, Dobrej, Gryfinie, Barlinku, Trzebiatowie… » więcej 2024-04-22, godz. 14:08 Jest nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy Po wielomiesięcznym impasie Izba Reprezentantów USA przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości ponad 60 mld dolarów. Dlaczego pomoc została odblokowana… » więcej 2024-04-18, godz. 17:41 Ciężki czas dla pszczół Wiosenne przymrozki nie służą pszczołom. Nie mogą zbierać pyłku i nekaru, ani pić zbyt zimnej wody. Co kondycja tych pożytecznych owadów mówi o naszym… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej
12345