Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Miało być pojednanie, a jest kolejny spór. Mowa o berlińskim muzeum wypędzonych, które jeszcze nie powstało, ale znów budzi kontrowersje. A ściślej mówiąc prof. Manfred Kittel, dyrektor rządowej fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie, która od kilku lat zajmuje się budową muzeum. Według ustaleń, o kształcie ekspozycji pokazywanej w tej placówce ma decydować 15-osobowa rada naukowa fundacji, w której zasiada także dwóch historyków z Polski oraz jeden Węgier. Międzynarodowy skład rady miał zagwarantować powstanie obiektywnej wystawy, ukazującej wypędzenia różnych narodów w szerokim kontekście historycznym, a nie wyłączne skupianie się na wypędzeniach Niemców po drugiej wojnie światowe w oderwaniu od przestępstw popełnionych przez nazistów na polskiej ludności.
Dyrektor fundacji pokazał jednak niedawno w Niemieckim Muzeum Historycznym w Berlinie wystawę, z której część przedstawia wypędzenia Niemców zupełnie wyrwane z kontekstu. Błędnie zostały na niej podane liczby wypędzonych, a jako ilustracje posłużyły zdjęcia, które hitlerowska propaganda wykonała jeszcze podczas wojny. Wystawą zaskoczeni byli członkowie rady naukowej fundacji, z którymi nie została ona skonsultowana. Część z nich otwarcie mówi o utracie zaufania wobec dyrektora.
Goście:

prof. Piotr Madajczyk Instytut Studiów Politycznych PAN i jeden z dwóch polskich członków rady naukowej fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie"

Andrzej Kotula publicysta, polsko-niemiecki klub dziennikarzy PodStereoTypami

Martin Hanf, historyk, nauczyciel LO nr. IX w Szczecinie, dziennikarz
 

Zobacz także

2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej 2024-04-15, godz. 17:26 Globalne konflikty Po ataku Iranu na Izrael świat z niepokojem patrzy na Bliski Wschód. Tymczasem tuż za naszą granicą Ukraińcy z coraz większą trudnością odpierają ataki… » więcej 2024-04-11, godz. 17:17 Dzieci ze spektrum autyzmu Chcieli poprawy jakości życia swoich pociech, więc założyli Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołem Aspergera przy Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół… » więcej 2024-04-11, godz. 17:16 Babciowe coraz bliżej Rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic". W ramach programu , rodzice, którzy zdecydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, będą uprawnieni… » więcej 2024-04-11, godz. 17:15 PE przegłosował pakt migracyjny Parlament Europejski zatwierdził w głosowaniu pakt migracyjny. Teraz nowe prawo musi zaakceptować Rada Unii, w której reprezentowane są kraje członkowskie… » więcej 2024-04-10, godz. 15:37 Rocznica katastrofy w Smoleńsku Jest zaledwie kilka wydarzeń w naszej powojennej historii, które tak połączyły Polaków jak tragedia na lotnisku Siewiernyj, w mglisty, kwietniowy poranek… » więcej 2024-04-10, godz. 15:35 Rusza Program Wsparcia Psychologicznego Program Wsparcia Psychologicznego jest jednym ze sztandarowych miejskich projektów. Chodzi o pomoc młodzieży, ale i ich nauczycieli i rodziców. W realizacji… » więcej 2024-04-09, godz. 16:42 Kobiety Pogranicza, przyszłość z przeszłości. Pogranicze jako kontekst funkcjonowania jednostek i grup, a zwłaszcza problemy tożsamościowe mieszkańców pogranicza, wzbudzają coraz większe zainteresowanie… » więcej
12345