Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Flagi na wielu szczecińskich budynkach i kwiaty składane chociażby na Cmentarzu Centralnym. Kwiecień to ważny miesiąc w historii Szczecina. Dokładnie 70 lat temu na budynku Urzędu Wojewódzkiego przy Wałach Chrobrego po raz pierwszy wciągnięto polską flagę. Cztery dni wcześniej, czyli 26 kwietnia 1945 roku, armia sowiecka zdobyła Szczecin. Oficjalnie polska administracja przejęła miasto 5 lipca 45 roku. Przez lata PRL-u dzień 26-go kwietnia propaganda komunistyczna określała mianem wyzwolenia miasta. Obecnie władze Szczecina, zapraszając na uroczystość związaną z walkami o Szczecin, piszą o "wydarzeniach kwietniowych".
W jaki sposób powinniśmy mówić o tym, co wtedy działo się w Szczecinie?
Czy powinniśmy pamiętać nie o 26-tym a o 30-tym kwietnia? A może tylko o 5-tym lipca? Czy oprócz kwiatów, zniczy i hołdu wszystkim poległym w walce o Szczecin i podczas forsowania Odry winni jesteśmy im coś jeszcze? Co z pomnikami upamietniajacymi żołnierzy radzieckich poległych w walkach o Szczecin? Zanim na ten temat porozmawiam z goścmi w studiu sprawdźmy, czy szczecinianie wiedzą, co się wydarzyło w Szczecinie 26 kwietnia i 5 lipca 1945 roku.
Posłuchaj audycji Radio Szczecin na Wieczór
Goście:
dr Radosław Ptaszyński - Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego
dr Artur Kubaj - historyk, politolog ze szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie
dr Paweł Migdalski - Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych US
Andrzej Kotula - publicysta, Polsko-Niemiecki Klub Dziennikarzy PodSteroTypami
Krzysztof Ruchniewicz - dyrektor Centrum Will'ego Brandta we Wrocławiu
 

Zobacz także

2024-04-11, godz. 17:16 Babciowe coraz bliżej Rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic". W ramach programu , rodzice, którzy zdecydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, będą uprawnieni… » więcej 2024-04-11, godz. 17:15 PE przegłosował pakt migracyjny Parlament Europejski zatwierdził w głosowaniu pakt migracyjny. Teraz nowe prawo musi zaakceptować Rada Unii, w której reprezentowane są kraje członkowskie… » więcej 2024-04-10, godz. 15:37 Rocznica katastrofy w Smoleńsku Jest zaledwie kilka wydarzeń w naszej powojennej historii, które tak połączyły Polaków jak tragedia na lotnisku Siewiernyj, w mglisty, kwietniowy poranek… » więcej 2024-04-10, godz. 15:35 Rusza Program Wsparcia Psychologicznego Program Wsparcia Psychologicznego jest jednym ze sztandarowych miejskich projektów. Chodzi o pomoc młodzieży, ale i ich nauczycieli i rodziców. W realizacji… » więcej 2024-04-09, godz. 16:42 Kobiety Pogranicza, przyszłość z przeszłości. Pogranicze jako kontekst funkcjonowania jednostek i grup, a zwłaszcza problemy tożsamościowe mieszkańców pogranicza, wzbudzają coraz większe zainteresowanie… » więcej 2024-04-09, godz. 16:40 Dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami. Znajomość ustawy o dostępności to nowy temat dla NGO’sów. Ustawa określa środki służące zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami… » więcej 2024-04-09, godz. 16:38 Zabytki Szczecina chluba czy zbędny balast? W Szczecinie jest około 3,5 tysiąca obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków oraz indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków. Najwięcej jest tych… » więcej 2024-04-10, godz. 11:12 Wyniki wyborów samorządowych Piotr Krzystek został prezydentem Szczecina wybranym przez mieszkańców na piątą kadencję. Joanna Agatowska nową prezydentką Świnoujścia, a Rafał Zając… » więcej 2024-04-04, godz. 13:41 Wybory już w niedzielę W najbliższą niedzielę wybory samorządowe. Dziś o godzinie 20.00 w Radiu Szczecin debata kandydatów do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, a w naszym… » więcej 2024-04-03, godz. 15:56 Sytuacja na Bliskim Wschodzie Siedem osób - w tym Polak - zginęło w ataku wojsk izraelskich na konwój humanitarny. Oznakowane pojazdy miały dostarczyć żywność mieszkańcom Strefy Gazy… » więcej
23456