Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Sześć osób, w tym dwie nastoletnie harcerki, nie żyje, 48 osób rannych, cztery tysiące uszkodzonych budynków i kilkanaście tysięcy odbiorców wciąż bez prądu - to bilans nawałnic, które w weekend przeszły nad Polską. Wielkie sprzątanie i szacowanie strat trwa w województwach kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, pomorskim i dolnośląskim.
Po nawałnicach rozgorzała dyskusja, czy można było precyzyjnie przewidzieć tak niszczycielską siłę wiatru? Czy system ostrzegania o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych jest skuteczny?

Prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, twierdzi, że w okolicy Suszka, gdzie drzewa runęły na obóz harcerski, uformowały się trąby powietrzne. Profesor nie spodziewał się jednak tak dużej skali zjawiska. Według klimatologa, większość meteorologów w Polsce również nie przewidywała takich zdarzeń. Zdaniem profesora Chojnickiego polska meteorologia potrzebuje doinwestowania, by zbudować system ochrony w całym kraju. Tymczasem Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zapowiedział dziś wprowadzenie nowego systemu regionalnego ostrzegania. Ma on bazować na wykorzystaniu m.in. mediów elektronicznych oraz syren alarmowych.

Tuż po nawałnicach z 11 sierpnia Polscy Łowcy Burz wskazywali, że konieczne jest utworzenia nowego systemu ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.
Zaprasza Konrad Wojtyła
Goście programu:

  • Jarosław Ryplewski – Zachodniopomorscy Łowcy Burz
  • Szymon Walczakiewicz – meteorolog, wykładowca na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorscy Łowcy Burz
  • prof. Bogdan Chojnicki – klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
 

Zobacz także

2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Kontrapunkcie przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej
12345