Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Sześć osób, w tym dwie nastoletnie harcerki, nie żyje, 48 osób rannych, cztery tysiące uszkodzonych budynków i kilkanaście tysięcy odbiorców wciąż bez prądu - to bilans nawałnic, które w weekend przeszły nad Polską. Wielkie sprzątanie i szacowanie strat trwa w województwach kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, pomorskim i dolnośląskim.
Po nawałnicach rozgorzała dyskusja, czy można było precyzyjnie przewidzieć tak niszczycielską siłę wiatru? Czy system ostrzegania o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych jest skuteczny?

Prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, twierdzi, że w okolicy Suszka, gdzie drzewa runęły na obóz harcerski, uformowały się trąby powietrzne. Profesor nie spodziewał się jednak tak dużej skali zjawiska. Według klimatologa, większość meteorologów w Polsce również nie przewidywała takich zdarzeń. Zdaniem profesora Chojnickiego polska meteorologia potrzebuje doinwestowania, by zbudować system ochrony w całym kraju. Tymczasem Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zapowiedział dziś wprowadzenie nowego systemu regionalnego ostrzegania. Ma on bazować na wykorzystaniu m.in. mediów elektronicznych oraz syren alarmowych.

Tuż po nawałnicach z 11 sierpnia Polscy Łowcy Burz wskazywali, że konieczne jest utworzenia nowego systemu ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.
Zaprasza Konrad Wojtyła
Goście programu:

  • Jarosław Ryplewski – Zachodniopomorscy Łowcy Burz
  • Szymon Walczakiewicz – meteorolog, wykładowca na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorscy Łowcy Burz
  • prof. Bogdan Chojnicki – klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
 

Zobacz także

2024-03-27, godz. 14:11 Jubileusz szczecińskich historyków Instytut Historyczny w Uniwersytecie Szczecińskim obchodzi jubileusz. Planowany jest zjazd absolwentów, powstaje publikacja poświęcona Instytutowi - jego pracownikom… » więcej 2024-03-27, godz. 14:10 Jak obchodzimy Święta Wielkanocne? Nadchodzą Święta Wielkanocne. To czas radości i odrodzenia. Obchodzimy je w różny sposób - przeżywamy i utożsamiamy się z nimi lub obchodzimy bezrefleksyjnie… » więcej 2024-03-26, godz. 14:55 Jak zagłosować? Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Czas na ostatnie, obywatelskie przygotowania, czyli "Poradnik wyborczy w pigułce". » więcej 2024-03-26, godz. 13:10 Międzynarodowy Dzień Teatru Jubileusze 60-lecia, 50-lecia 45-lecia i 40-lecia pracy twórczej obchodzili wczoraj szczecińscy aktorzy. Jak co roku ludzie teatru spotkali się z okazji Międzynarodowego… » więcej 2024-03-25, godz. 14:12 Jednorazowe e-papierosy nie dla młodzieży Wyglądem i smakiem przypominają słodycze, ale trują i uzależniają najmłodszych. Już w kwietniu Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zakazu sprzedaży… » więcej 2024-03-25, godz. 14:11 Współczesny terroryzm Do krwawego zamachu pod Moskwą przyznało się Państwo Islamskie. Tymczasem Francja wprowadziła najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Jakie niebezpieczeństwo… » więcej 2024-03-21, godz. 15:34 Co z morską energetyką wiatrową „Morska energetyka wiatrowej to strategiczny kierunek transformacji energetycznej wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne oraz stanowiący impuls do rozwoju… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Gdzie się schronić? W Polsce mamy schrony, które są w stanie pomieścić ponad 300 tys. osób. Gdzie ich szukać? Kiedy wejdzie w życie nowa ustawa o obronie cywilnej, która ułatwi… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Polityka senioralna Szczecina 31,5% mieszkańców Szczecina stanowią osoby powyżej 60. roku życia. Jaka jest polityka senioralna miasta? Czym są takie programy jak: „Korpus Wsparcia Seniorów”… » więcej 2024-03-20, godz. 16:47 Światowy Dzień Poezji Jutro pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji w szczecińskim parku Stefana Żeromskiego na drzewach zaszeleszczą… » więcej
34567