Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Winnica ZUT-u w Ostoi. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Winnica ZUT-u w Ostoi. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Do niedawna określenie „polskie wino” kojarzyło się głównie z siarkowym jabolem z dodatkiem spirytusu. Tymczasem od dekady winnice wyrastają w Polsce jedna po drugiej i produkują coraz lepsze trunki – tak jak we Francji, w Austrii czy w Niemczech. Polskie wina są nie tylko dobre, ale też stają się modne.

Mamy już kilkadziesiąt dużych winnic i kilkaset mniejszych, które produkują wina białe, czerwone a nawet różowe. Polska, wbrew obiegowej opinii, ma wielowiekowe tradycje winiarskie. Pierwsze zapisane wzmianki pochodzą z XII wieku i dotyczą regionu Płocka i Włocławka. Najbardziej znane winnice były przez wieki w okolicach Zielonej Góry – teraz ekspansja winnych latorośli trwa przede wszystkim na wschodzie i południu Polski. Kazimierz, Jasło, Podkarpacie, ale też okolice Gorzowa i Wrocławia – to miejsca, gdzie winogrona na dobre zapuściły korzenie. Korzenie też zaczynają zapuszczać winogrona w Zachodniopomorskiem, chociażby w Baniewicach. Teraz uprawę winorośli i winiarstwo będzie można studiować w Szczecinie. Pierwszy taki kierunek inżynierski w Polsce rusza na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Dr hab. Piotr Chełpiński - Katedra Ogrodnictwa Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny;
  • Artur Kojder - współwłaściciel winnicy w okolicach Kołowa;
  • Dr hab. Grzegorz Mikiciuk - Katedra Ogrodnictwa Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.
 

Zobacz także

2024-03-21, godz. 15:34 Co z morską energetyką wiatrową „Morska energetyka wiatrowej to strategiczny kierunek transformacji energetycznej wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne oraz stanowiący impuls do rozwoju… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Gdzie się schronić? W Polsce mamy schrony, które są w stanie pomieścić ponad 300 tys. osób. Gdzie ich szukać? Kiedy wejdzie w życie nowa ustawa o obronie cywilnej, która ułatwi… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Polityka senioralna Szczecina 31,5% mieszkańców Szczecina stanowią osoby powyżej 60. roku życia. Jaka jest polityka senioralna miasta? Czym są takie programy jak: „Korpus Wsparcia Seniorów”… » więcej 2024-03-20, godz. 16:47 Światowy Dzień Poezji Jutro pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji w szczecińskim parku Stefana Żeromskiego na drzewach zaszeleszczą… » więcej 2024-03-20, godz. 16:46 Dezinformacja w internecie Sieć polskich blogów dezinformacyjnych serwuje treści z prokremlowskich mediów - wynika z raportu przygotowanego przez naukowców. Jak propaganda Władimira… » więcej 2024-03-20, godz. 16:46 Podsumowanie pierwszych 100 dni rządu W tym tygodniu mija 100 dni od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska. Jak ekonomiści i politolodzy oceniają ten okres? Czy, pomimo różnic, „Koalicja 15 października”… » więcej 2024-03-19, godz. 13:40 Dzień Kolorowej Skarpetki Szacuje się, że 1 z tysiąca urodzonych dzieci może mieć zespół Downa. Osoby takie mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej… » więcej 2024-03-19, godz. 13:39 Artyści walczą o swoje Co dalej z protestem aktorów Teatru Współczesnego? Czy miasto pochyliło się nad ich problemami finansowymi, czy jeden z najlepszych teatrów w Polsce zostanie… » więcej 2024-03-19, godz. 13:39 Jak walczyć z depresją u młodzieży? Coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z depresją. Narodowy Fundusz Zdrowia podaje, że liczba niepełnoletnich pacjentów leczących się na zaburzenia… » więcej 2024-03-18, godz. 13:37 Czym będziemy ogrzewać po 2040 r.? Od 2040 roku w krajach Wspólnoty można będzie montować wyłącznie pompy ciepła zamiast pieców na węgiel i gaz. Parlament Europejski przegłosował tzw… » więcej
56789