Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Red. Joanna Skonieczna z gośćmi programu "Radio Szczecin na Wieczór". Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Red. Joanna Skonieczna z gośćmi programu "Radio Szczecin na Wieczór". Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Gdzie szukać polskich dzieł sztuki zrabowanych przez III Rzeszę z ziem Rzeczpospolitej, okupowanych podczas II wojny światowej? Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Magdalena Ogórek w swej książce „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków. Gdzie zniknęły polskie dzieła sztuki?”. Autorka podąża szlakiem dzieł sztuki, zagrabionych z Polski przez Ottona von Wächtera i jego żonę Charlotte. Otto von Wächter, austriacki baron SS, przyjaciel Himmlera, był prawą ręka Hansa Franka w okupowanym Krakowie. Był miłośnikiem sztuki, a swe kolekcje powiększał o dzieła ukradzione w Krakowie i Lwowie. Monika Kuhnke, historyczka sztuki jest częścią zespołu, którego zadaniem jest realizacja polityki zagranicznej państwa, mająca na celu likwidację skutków II wojny światowej w dziedzinie kultury. Zespół pracujący w Ministerstwie Spraw Zagranicznych współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lista zaginionych dzieł sztuki z terenu Polski podczas II wojny światowej jest długa i niepełna. Po przemianach społeczno-politycznych, bez obciążeń komunistycznej ideologii zaczęto na nowo zajmować się tym zagadnieniem. Powstał katalog dzieł sztuki skonfiskowanej, zagrabionej lub spalonej na terenie Polski w latach 1939-1945.
Zaprasza Joanna Skonieczna
Goście:

  • dr Magdalena Ogórek - historyk, autorka książki „Lista Wachtera. Generał SS, który ograbił Kraków. Gdzie zniknęły polskie dzieła sztuki?”
  • dr Wojciech Lizak - historyk i antykwariusz, współtwórca szczecińskiego Muzeum Historii i Pamięci
 

Zobacz także

2024-04-29, godz. 19:10 Partie polityczne kończą układać listy wyborcze do Europarlamentu Partie polityczne ogłaszają listy kandydatów w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dlaczego ugrupowania wystawiają na listach bardzo znane nazwiska… » więcej 2024-04-25, godz. 19:59 90. rocznica utworzenia polskiego harcerstwa w niemieckim Szczecinie W niemieckim Szczecinie, w 1934 roku, powstała Drużyna Harcerska „Gryf” utworzona przez nauczyciela Maksymiliana Golisza. 90 rocznica tego wydarzenia jest… » więcej 2024-04-25, godz. 19:58 Expose szefa MSZ w Sejmie Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej, zacieśnienie więzi z USA, Niemcy i Francja jako nasi najważniejsi partnerzy we Wspólnocie… » więcej 2024-04-25, godz. 19:58 Coraz więcej niezaszczepionych dzieci W Polsce i krajach Europy rośnie liczba zachorowań na krztusiec oraz odrę. Choroby zakaźne wracają, bo coraz więcej osób nie wykonuje szczepień ochronnych… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 Pracownicy hospicjów też potrzebują wsparcia Praca w hospicjum to niesienie pomocy, obdarowywanie empatią, życzliwością i troską. Brzmi pięknie. Ale to zaledwie pół prawdy. Praca w hospicjum to również… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 Spartakiada Klas Mundurowych Już jutro odbędzie się Spartakiada Klas Mundurowych. Czy chodzi tylko o rozwijanie sprawności fizycznej uczniów, a może również o kształtowanie wartości… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 Zmiany na rynku pracy Kilka dużych firm ze Szczecina i regionu zapowiedziało grupowe zwolnienia swoich pracowników. Zagrożone są branże IT i motoryzacyjna. Czy to czas na przebranżowienie?… » więcej 2024-04-23, godz. 20:13 Turniej polskich tańców ludowych w Szczecinie Czy polka, kujawiak, mazur czy krakowiak to tańce, które mogą być atrakcyjne dla młodych ludzi? W piątek i sobotę (26-27 kwietnia) w Szczecinie odbędzie… » więcej 2024-04-23, godz. 20:13 Małe szczupaki trafiły do Odry Trwa akcja zarybiania Odry. Trwa też wielkie sprzątanie rzeki z udziałem 20 tysięcy osób z Czech, Polski i Niemiec. Jakie jest jej stan? Czy po katastrofie… » więcej 2024-04-23, godz. 20:12 Działaczka Solidarności uhonorowana Dziś w Szczecinie została odsłonięta tablica upamiętniająca Janinę Trojanowską. Kto zna tę postać? I dlaczego powinna być pamiętana? W naszej historii… » więcej
12345