Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Red. Joanna Skonieczna z gośćmi programu "Radio Szczecin na Wieczór". Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Red. Joanna Skonieczna z gośćmi programu "Radio Szczecin na Wieczór". Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Gdzie szukać polskich dzieł sztuki zrabowanych przez III Rzeszę z ziem Rzeczpospolitej, okupowanych podczas II wojny światowej? Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Magdalena Ogórek w swej książce „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków. Gdzie zniknęły polskie dzieła sztuki?”. Autorka podąża szlakiem dzieł sztuki, zagrabionych z Polski przez Ottona von Wächtera i jego żonę Charlotte. Otto von Wächter, austriacki baron SS, przyjaciel Himmlera, był prawą ręka Hansa Franka w okupowanym Krakowie. Był miłośnikiem sztuki, a swe kolekcje powiększał o dzieła ukradzione w Krakowie i Lwowie. Monika Kuhnke, historyczka sztuki jest częścią zespołu, którego zadaniem jest realizacja polityki zagranicznej państwa, mająca na celu likwidację skutków II wojny światowej w dziedzinie kultury. Zespół pracujący w Ministerstwie Spraw Zagranicznych współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lista zaginionych dzieł sztuki z terenu Polski podczas II wojny światowej jest długa i niepełna. Po przemianach społeczno-politycznych, bez obciążeń komunistycznej ideologii zaczęto na nowo zajmować się tym zagadnieniem. Powstał katalog dzieł sztuki skonfiskowanej, zagrabionej lub spalonej na terenie Polski w latach 1939-1945.
Zaprasza Joanna Skonieczna
Goście:

  • dr Magdalena Ogórek - historyk, autorka książki „Lista Wachtera. Generał SS, który ograbił Kraków. Gdzie zniknęły polskie dzieła sztuki?”
  • dr Wojciech Lizak - historyk i antykwariusz, współtwórca szczecińskiego Muzeum Historii i Pamięci
 

Zobacz także

2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej
12345