Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Red. Joanna Skonieczna z gośćmi programu "Radio Szczecin na Wieczór". Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Red. Joanna Skonieczna z gośćmi programu "Radio Szczecin na Wieczór". Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Gdzie szukać polskich dzieł sztuki zrabowanych przez III Rzeszę z ziem Rzeczpospolitej, okupowanych podczas II wojny światowej? Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Magdalena Ogórek w swej książce „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków. Gdzie zniknęły polskie dzieła sztuki?”. Autorka podąża szlakiem dzieł sztuki, zagrabionych z Polski przez Ottona von Wächtera i jego żonę Charlotte. Otto von Wächter, austriacki baron SS, przyjaciel Himmlera, był prawą ręka Hansa Franka w okupowanym Krakowie. Był miłośnikiem sztuki, a swe kolekcje powiększał o dzieła ukradzione w Krakowie i Lwowie. Monika Kuhnke, historyczka sztuki jest częścią zespołu, którego zadaniem jest realizacja polityki zagranicznej państwa, mająca na celu likwidację skutków II wojny światowej w dziedzinie kultury. Zespół pracujący w Ministerstwie Spraw Zagranicznych współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lista zaginionych dzieł sztuki z terenu Polski podczas II wojny światowej jest długa i niepełna. Po przemianach społeczno-politycznych, bez obciążeń komunistycznej ideologii zaczęto na nowo zajmować się tym zagadnieniem. Powstał katalog dzieł sztuki skonfiskowanej, zagrabionej lub spalonej na terenie Polski w latach 1939-1945.
Zaprasza Joanna Skonieczna
Goście:

  • dr Magdalena Ogórek - historyk, autorka książki „Lista Wachtera. Generał SS, który ograbił Kraków. Gdzie zniknęły polskie dzieła sztuki?”
  • dr Wojciech Lizak - historyk i antykwariusz, współtwórca szczecińskiego Muzeum Historii i Pamięci
 

Zobacz także

2024-04-03, godz. 07:02 Dziś "Dzień Książki dla Dzieci" Dziś świętujemy „Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci”. Hasło tegorocznego brzmi: „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni”. Jakie są Wasze… » więcej 2024-04-03, godz. 06:57 Wkrótce Szczeciński Festiwal Bonhoeffera Był jednym z najwybitniejszych teologów XX wieku, wielkim chrześcijaninem i antyfaszystą. Nazywany był "ewangelickim świętym". Dietrich Bonhoeffer urodził… » więcej 2024-04-01, godz. 16:23 Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci [ROZMOWA] „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni” - to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Święto, już od lat, obchodzimy 2 kwietnia… » więcej 2024-03-28, godz. 14:28 Dla kogo ważne są Święta Wielkanocne? Dla 32% Polaków Święta Wielkanocne to święta rodzinne połączone z kultywowaniem tradycji. Tylko 19% współobywateli postrzega Wielkanoc jako święto religijne… » więcej 2024-03-28, godz. 14:24 Spotkanie premierów Premier Ukrainy spotkał się dziś w Warszawie z premierem polskiego rządu. Rozmowy dotyczyły między innymi wwozu do naszego kraju artykułów rolno-spożywczych… » więcej 2024-03-27, godz. 14:11 Jubileusz szczecińskich historyków Instytut Historyczny w Uniwersytecie Szczecińskim obchodzi jubileusz. Planowany jest zjazd absolwentów, powstaje publikacja poświęcona Instytutowi - jego pracownikom… » więcej 2024-03-27, godz. 14:10 Jak obchodzimy Święta Wielkanocne? Nadchodzą Święta Wielkanocne. To czas radości i odrodzenia. Obchodzimy je w różny sposób - przeżywamy i utożsamiamy się z nimi lub obchodzimy bezrefleksyjnie… » więcej 2024-03-26, godz. 14:55 Jak zagłosować? Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Czas na ostatnie, obywatelskie przygotowania, czyli "Poradnik wyborczy w pigułce". » więcej 2024-03-26, godz. 13:10 Międzynarodowy Dzień Teatru Jubileusze 60-lecia, 50-lecia 45-lecia i 40-lecia pracy twórczej obchodzili wczoraj szczecińscy aktorzy. Jak co roku ludzie teatru spotkali się z okazji Międzynarodowego… » więcej 2024-03-25, godz. 14:12 Jednorazowe e-papierosy nie dla młodzieży Wyglądem i smakiem przypominają słodycze, ale trują i uzależniają najmłodszych. Już w kwietniu Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zakazu sprzedaży… » więcej
678910