Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Sarkofag księcia Eryka Pomorskiego w Darłowie. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin/Archiwum]
Sarkofag księcia Eryka Pomorskiego w Darłowie. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin/Archiwum]
Na Pomorzu, po obu stronach ujścia Odry, czyli na terenie dawnego Księstwa Pomorskiego, nie brakuje miast, miejscowości i miejsc związanych z dynastią Gryfitów, jedną z najdłużej panujących w Europie.

Teraz pasjonaci historii i turystyki postanowili połączyć je w szlak kulturowy, który mógłby być wizytówką naszego regionu i atrakcyjnym celem wycieczek.

Dynastia Gryfitów panowała ponad 500 lat. Jednym z najsłynniejszych jej przedstawicieli był Eryk Pomorski, pan na zamku w Darłowie, król Danii, Norwegii i Szwecji, który m.in. wybudował Zamek Kronborg w duńskim mieście Helsingor, czyli szekspirowski Elsynor księcia Hamleta.

Szlaki kulturowe, w odróżnieniu od czysto turystycznych czy krajoznawczych, to idea stosunkowo nowa, a w Polsce jeszcze mało rozpowszechniona. Obejmują nie tylko zabytki czy muzea, ale także niematerialne przejawy kultury i historii, takie jak zwyczaje, obrzędy, kuchnię czy technikę. Najstarszy z nich to Droga św. Jakuba, szlak pielgrzymkowy prowadzący do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

W województwie zachodniopomorskim mamy już Szlaki: Gotyku Ceglanego, Cysterski czy Trasę Tajemnic Templariuszy.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Bożena Wołowczyk - inicjatorka utworzenia szlaku Gryfitów, Urząd Marszałkowski;
  • Małgorzata Duda - przewodnik, specjalizuje się w turystyce kulturowej;
  • Elżbieta Pokidańska - prezes Fundacji Ścieżkami Pomorza.
 

Zobacz także

2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej
56789