Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
W wielu firmach urlopy to kość niezgody między pracodawcami a pracownikami. Pracownikowi urlop się należy, i chciałby go wziąć wtedy, gdy mu pasuje. A pracodawca wolałby, aby jego pracownicy sukcesywnie wykorzystywali wolne po troszku cały rok, aby nie dezorganizować pracy. A w ogóle najlepiej byłoby, gdyby nie brali urlopów wcale.
Do tego dochodzą pracownicy – rodzice małych dzieci. Część z nich musi wziąć urlop w okresie wakacyjnym, bo inaczej nie miałby kto zaopiekować się dziećmi.
W ubiegłym roku ponad 20 tysięcy razy musiała interweniować Państwowa Inspekcja Pracy, by pracownik dostał wolne. A ilu pracowników nie upomniało się o swoje?
Teraz zaległy urlop należy wykorzystać do końca września przyszłego roku. Ale wkrótce to się może zmienić. Wprawdzie całkiem nowy projekt kodeksu pracy, przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną po fali krytyki został odrzucony, ale niektóre rozwiązania rząd postanowił rozważyć. Między innymi te, dotyczące urlopów, czyli bezwzględnego wykorzystania urlopu w roku kalendarzowym, za który wolne się należy. Niewykluczone, że już po wakacjach stosowne propozycje zmian zostaną upublicznione.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Wojciech Chmurak - radca prawny specjalizujący się w prawie pracy, autor bloga PrawoPracyPorady.pl
  • Ryszard Siwiec - przedsiębiorca i ekspert Konfederacji Pracodawców Pomorza Zachodniego
  • dr Dorota Głogosz - adiunkt w Zakładzie Problemów Rodziny Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie
  • Andrzej Radzikowski - wiceprzewodniczący OPZZ
 

Zobacz także

2024-04-23, godz. 20:13 Turniej polskich tańców ludowych w Szczecinie Czy polka, kujawiak, mazur czy krakowiak to tańce, które mogą być atrakcyjne dla młodych ludzi? W piątek i sobotę (26-27 kwietnia) w Szczecinie odbędzie… » więcej 2024-04-23, godz. 20:13 Małe szczupaki trafiły do Odry Trwa akcja zarybiania Odry. Trwa też wielkie sprzątanie rzeki z udziałem 20 tysięcy osób z Czech, Polski i Niemiec. Jakie jest jej stan? Czy po katastrofie… » więcej 2024-04-23, godz. 20:12 Działaczka Solidarności uhonorowana Dziś w Szczecinie została odsłonięta tablica upamiętniająca Janinę Trojanowską. Kto zna tę postać? I dlaczego powinna być pamiętana? W naszej historii… » więcej 2024-04-22, godz. 14:10 Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych Na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol – uważa szefowa Ministerstwa Zdrowia. Izabela Leszczyna potwierdza, że resort pracuje nad wprowadzeniem… » więcej 2024-04-22, godz. 14:10 Krajobraz powyborczy Za nami druga tura wyborów samorządowych. Nowi burmistrzowie albo wójtowie będą rządzić w między innymi Policach, Dobrej, Gryfinie, Barlinku, Trzebiatowie… » więcej 2024-04-22, godz. 14:08 Jest nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy Po wielomiesięcznym impasie Izba Reprezentantów USA przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości ponad 60 mld dolarów. Dlaczego pomoc została odblokowana… » więcej 2024-04-18, godz. 17:41 Ciężki czas dla pszczół Wiosenne przymrozki nie służą pszczołom. Nie mogą zbierać pyłku i nekaru, ani pić zbyt zimnej wody. Co kondycja tych pożytecznych owadów mówi o naszym… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej
12345