Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Preferencje w przyjmowaniu do publicznych żłobków i przedszkoli powinny mieć dzieci, które są zaszczepione – uważają dwaj mieszkańcy Wrocławia: adwokat Marcin Kostka oraz działacz społeczny Robert Wagner. Teraz zbierają podpisy pod napisanym przez siebie obywatelskim projekcie ustawy „Szczepimy, bo myślimy”. Miałaby ona dawać samorządom prawo decyzji, czy przy rekrutacji brać pod uwagę czy dzieci były szczepione, czy też nie.

Lekarze biją na alarm. W ciągu siedmiu lat dziesięciokrotnie wzrosła liczba odmów szczepienia dzieci przez rodziców lub opiekunów. O ile w 2010 roku takich odmów było 3,5 tysiąca, to już w ubiegłym roku – 30 tysięcy – według danych Państwowego Instytutu Higieny.

Już na pierwszym po wakacjach posiedzeniu Sejmu, w październiku odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy, przedłożonego przez aktywistów ruchów antyszczepionkowych. Miałby on likwidować szczepienia obowiązkowe na rzecz dobrowolnych.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • dr Beata Litwińska - pediatra, neonatolog;
  • Magdalena Urbala - Stowarzyszenie Rodzice dla Szczecina;
  • Małgorzata Wilczewska - przewodnicząca zarządu Związku Dużych Rodzin w Szczecinie;
  • Zbigniew Bogucki - adwokat, Szczecińskie Towarzystwo Dialogu o Prawie.

Robert Wagner kandyduje do Rady Miasta Wrocławia jako kandydat niezależny z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Dutkiewicza „Sojusz dla Wrocławia”, a mecenas Zbigniew Bogucki do Sejmiku Województwa z listy Prawa i Sprawiedliwości.
 

Zobacz także

2023-11-09, godz. 11:47 Czy będzie możliwa aborcja na życzenie? Aborcja na życzenie do 12 tygodnia życia była koronną obietnicą wyborczą Nowej Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Tymczasem jeszcze przed wyborami było wiadomo… » więcej 2023-11-09, godz. 11:20 Co dalej z CBA, IPN i innymi instytucjami? Nie da się – jak zapowiadała opozycja – bez jawnego łamania Konstytucji i nieuznawania prerogatyw prezydenta RP, przejąć TK, NBP czy mediów publicznych… » więcej 2023-11-07, godz. 18:44 Przeciw PiS, ale za silną armią i CPK Z badań opublikowanych przez Dziennik Gazetę Prawną wynika, że Polacy chcą kontynuacji m.in. programu budowy elektrowni atomowych, Centralnego Portu Komunikacyjnego… » więcej 2023-11-07, godz. 18:39 Ukraina nie wygra z Rosją? Pat w wojnie na Ukrainie i niesprzyjające okoliczności geopolityczne sprawiają, że eksperci coraz częściej wskazują, iż Kijów już się znalazł na ścieżce… » więcej 2023-11-07, godz. 18:34 Plecaki nadal zbyt ciężkie Ponad połowa uczniów klas I-IV nosi plecaki i tornistry znacznie cięższe niż dopuszczają normy - wynika z kolejnych badań szczecińskiego sanepidu. Dlaczego… » więcej 2023-11-06, godz. 21:48 Wybory młodych wyborców Młodzi Polacy, wbrew obiegowym opiniom, nie są pokoleniem wzmożonych politycznie buntowników. Dlaczego zatem to ich głos przy urnach zaważył na wyniku … » więcej 2023-11-06, godz. 21:34 Czy antyklerykalne obietnice polityków są realne? Wśród licznych, światopoglądowych zapowiedzi wyborczych opozycji są min. likwidacja funduszu kościelnego, klauzuli sumienia, a nawet wypowiedzenie konkordatu… » więcej 2023-11-06, godz. 21:28 Orędzie Prezydenta. Kto stworzy rząd? Regułą w historii III RP było dotąd – w tzw. pierwszym kroku - powierzanie misji tworzenia rządu formacji politycznej, który uzyskała najlepszy wynik… » więcej 2023-11-03, godz. 00:53 Polacy wobec śmierci i obrzędów pogrzebowych Dziś Dzień Zaduszny, czyli czas modlitwy za dusze zmarłych. Jak w ostatnich latach zmieniają się zwyczaje Polaków związane ze śmiercią i odchodzeniem?… » więcej 2023-11-03, godz. 00:52 Kryzys humanitarny w Strefie Gazy Kilkadziesiąt osób, w tym dzieci, zginęło a kilkuset ludzi może być rannych w wyniku bombardowania obozu dla uchodźców w mieście Dżabalija w Strefie… » więcej
2526272829