Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
5 miliardów złotych rocznie, półtora procent zysków - według raportu „The Global RetailTheft Barometer” brytyjskiego instytutu CRR - tracą polskie sklepy z powodu kradzieży. Taki poziom to średnia europejska, ale – zdaniem handlowców – to i tak za dużo.

W kradzieżach sklepowych wyspecjalizowali się złodzieje, którzy potrafią wynieść wszystko: począwszy od kosmetyków, poprzez ubrania, na sprzęcie elektronicznym skończywszy. Byle wartość nie przekroczyła 525 zł (w tym roku), bo za to wykroczenie grozi im jedynie mandat. Gdyby tę kwotę przekroczyli – to już przestępstwo i pięć lat za kratami.

Ale teraz w sukurs handlowcom przyszli posłowie, nowelizując kodeks wykroczeń. Znowelizowana ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Granica kradzieży została ustalona na 500 zł. Jednym z pomocnych rozwiązań ma być policyjny rejestr złapanych złodziei. Gdy po zsumowaniu wartości przywłaszczonych rzeczy przekroczą granicę pół tysiąca – zostaną pociągnięci do odpowiedzialności jak za przestępstwo.

Kradzieże sklepowe to plaga - przyznają handlowcy, i dotyczy nie tylko galerii i centrów handlowych, ale także ryneczków i bazarów.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Andrzej Zajda - adwokat;
  • Paweł Bilko - prezes Polskiego Stowarzyszenia Pracowników ochrony, redaktor naczelny magazynu o bezpieczeństwie „Safety and Security”;
  • Maria Andrzej Faliński - prezes Forum Dialogu Gospodarczego, były dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
 

Zobacz także

2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Kontrapunkcie przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Bilans 20 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej Jutro mija 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej - jak zmieniliśmy się przez te lata i co ta wspólnota nam dała. » więcej
12345